Ve dnech 15. a 16. dubna se konaly čtyři koncerty vítězů v sále Základní umělecké školy Václava Talicha v Berouně. Na koncertech se představilo 148 vítězů krajských kol hudebních soutěží pořádaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Pořadatelem festivalu byl Středočeský kraj, organizaci zajišťovala Základní umělecká škola Václava Talicha a patronát nad akcí převzala hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a rovněž starostka města Beroun Soňa Chalupová. Obě dámy společně s vedoucím odboru školství Martinem Müllerem také pronesly řeč na pódiu, ve které poděkovaly za podporu a za výborné výkony všech účinkujících.

Žáci ZUŠ často koncertují po boku profesionálních umělců, účinkují v muzikálech nebo hrají s Českou filharmonií, proto také koncerty letošního festivalu byly na vysoké úrovni a o jejich mistrovském umění se přišlo na vlastní uši přesvědčit mnoho diváků.

Večerní galakoncert se konal v Kulturním domě Plzeňka v Berouně. Součástí akce bylo celkem pět koncertů a vernisáž výtvarného oboru. Jako hosté na galakoncertě vystoupili také profesionální muzikanti. Vokální skupina KrisKros a cappella. Tato vokální skupina ověnčená několika cenami z prestižních soutěží, zazpívala ve složení Adéla Skočilová sopran, Anna-Marie Lahodová mezzosopran, Jana Puterová alt, David Vaňáč bas a beatboxer Jaro Cossiga. Ten předvedl neuvěřitelnou škálu zvuků, které imitují nejen perkuse, a to pouze ústy, tedy bez použití hudebních nástrojů. Nabídl tím přítomným padagogům další možný obor do ZUŠ.

Dalšími hosty bylo Trio Slavic - hoboj, klarinet, a fagot nebo vynikající mladý akordeonista Martin Šulc. Na konec galakoncertu byli přítomní diváci pozváni na závěrečný raut, který připravili žáci střední odborné školy Hlinky Beroun z oborů kuchař a číšník a předvedly velice chutné a oku lahodící dobroty. Na fotografii vidíte snímky z vernisáže výstavy krajinomalby s názvem Otevřené obzory, která se konala v rámci tohoto festivalu.

s využitím Andrey Borovské