Kromě vlastních písní zahraje od 18 hodin na náměstí J. Barranda také skladby legendární trojice Ježek & Voskovec & Werich. Ty letos v únoru vydal na albu Ježkárny.

Nápad natočit písničky Osvobozeného divadla nosil Miroslav Paleček v hlavě 15 let. Jeho láska k těmto dnes již „zlidovělým" písním se mapuje již od roku 1954, kdy je objevil poprvé ve zpěvníčku staršího bratra Václava. „Byl to tenkrát pro mě šok, něco jako blesk z čistého nebe, a okamžitě jsem propadl kouzlu jejich neotřelých slov, humoru, melodické rozkošatosti a hravosti," vysvětluje písničkář.

Přípravu alba „Ježkáren" promýšlel Miroslav Paleček dlouho. „Zatímco jiní šli cestou velkého zvuku, velkého hlasu a velkých aranžmá, já hledal cestu prostší a šel rovnou za písničkou. Skromné výrazové prostředky plus silné sdělení se rovná návrat k jednoduchosti," zdůrazňuje Miroslav Paleček s tím, že album obsahuje 15 písní ze všech stěžejních her Osvobozeného divadla, mimo jiné Osel a stín, Těžká Barbora, Caesar, Rub a líc, Balada z hadrů nebo Kat a blázen.

„Snažil jsem se přístupem, zpracováním a interpretací zachovat písničkám jejich pel, hravost i přirozenost, a představit je tak v současnější písničkářské podobě," vyznává se folkový zpěvák a kytarista, který dlouhá léta vystupoval s Michaelem Janíkem.

O tom, zda se mu to povedlo, se můžete osobně přesvědčit v neděli na náměstí Joachima Barranda v Berouně.

Autor: Karel Souček