Dobrodružství cyklistiky, jak se výstava jmenuje, je věnované éře vysokého kola v Čechách.

„Vernisáž zahájili členové Spolku příznivci starých kol ze Zahořan. O hudební doprovod ve stylu němé grotesky se postaral klavírista Radim Linhart, držitel světového rekordu v počtu zahraných skladeb, který je dokonce zapsán v Guinessově knize rekordů. Poté následovala komentovaná prohlídka. Při ní se účastníci vernisáže dozvěděli mnoho zajímavostí o technických a společenských aspektech počátků cyklistiky,“ uvedl za Muzeum Českého krasu v Berouně Vlastimil Kerl.

Netradiční sportovní výstava v muzeu představuje ranou éru české cyklistiky – období, kdy se jezdilo na vysokých kolech. V muzeu až do 5. května uvidíte celkem 18 elegantních exponátů, včetně dětského tricyklu, tzv. draisiny, dřevěného předchůdce dnešního kola, pověstného kostitřasu a ukázek podomácku kovářsky zhotovených bicyklů.

Návštěvníci výstavy mají jedinečnou šanci se seznámit jak s dějinami a vývojem cyklistiky v Čechách, tak také na Berounsku, resp. v oblasti mezi Prahou a Plzní, kde se tento sport začal prosazovat velmi brzy. Velký vliv na tento jev měla rodina Cífkova, která vlastnila zámek v Loděnicích. Její členové stáli u zrodu české cyklistiky a vzpomínce na ně je věnováno také 15 minutové video, které je součástí výstavy.

„Na výstavě jsou dále prezentovány cyklistické lampy, průkazy, plakáty, množství dobových fotografií a drobných předmětů spjatých s cyklistickou tématikou. Dozvíte se mimo jiné, že cyklistika byla ve svých počátcích sportem pro majetnější vrstvy, jak přísná byla na cyklisty první pravidla silničního provozu, a že na rozdíl od dneška byla jízda na kole považována za pro ženy naprosto nevhodnou, ba dokonce i nezdravou,“ vysvětlil Vlastimil Kerl.

V rámci doprovodného programu k výstavě si v muzeu můžete zašlapat na rotopedu a přispět tak ke štafetové jízdě z Berouna do Moravského Berouna. Trasu sleduje speciálně naprogramovaná aplikace, každý účastník obdrží diplom s potvrzením ujetých kilometrů.