„Návštěvníky seznámíme s historií hradu, soukromými a reprezentačními prostorami císaře Karla IV. a představíme jim také karlštejnské pověsti,“ uvedl kastelán Jaromír Kubů.

Ten, kdo si tyto noční prohlídky nenechá ujít, zjistí, že hrad Karlštejn má nejen velmi bohatou a zajímavou historii, ale že se o něm i jeho obyvatelích vyprávějí zajímavé historky.

Málokdo z návštěvníků třeba ví, že karlštejnští obránci museli „převléci“ Kozla za srnce, aby odvrátili obléhání hradu a nebo i to, že jedna z manželek Karla IV. měla hlídat poklad. Noční prohlídky se konají vždy ve středu.

V rámci denních prohlídek si mohou turisté prohlédnout i unikátní výstavu Karlštejnského pokladu. Tu připravil Národní památkový ústav ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze. Výstava přibližuje kulturu císařského dvora a pro velký zájem byla prodloužena až do ledna příštího roku.

Dalším zajímavým místem v berounském regionu je také hrad Točník, Koněpruské jeskyně, medvědá-rium v Berouně nebo lesopark Městská Hora.

V medvědáriu žijí dva medvědi, které si město Beroun pořídilo v říjnu roku 2000. Původně byli tři, jeden z nich už zemřel. Huňáči tu mají krásný a rozlehlý výběh s bazénkem. Nachází se tu tři ložnice, přípravna krmiva. V blízkosti medvědária je dětské hřiště i občerstvení. Na chov medvědů v Berouně může každý návštěvník přispět sám. U medvědária jsou rozmístěny kasičky. Lesopark Městská hora, kde se medvědárium nachází, je vyhledávaným místem berounských obyvatel i turistů, je přímo uprostřed města. V klidném prostředí lesoparku jsou dětská hřiště pro malé i velké děti a opravená rozhledna z roku 1936.

Součástí lesoparku je školní naučná přírodopisná stezka v délce 1,5 km. „S rodinou jsme si v červenci prošli už tři naučné stezky. Mohu doporučit stezku Kru-šná hora Hudlický vrch. Má 14 zastavení a 30 informačních tabulí s popisem historie Hudlic a jejich okolí,“ uvedla Sylva Pikousová. Dominantou stezky je rozhledna Máminka.

Hrad Karlštejn do konce prázdnin:


otevřeno je po-ne

 

1. základní okruh (soukromé prostory císaře)

od 9 do 18.30 hodin

2. exkluzivní okruh (posvátné prostory hradu)

od 9.05 do 18.05 hodin

 

Noční prohlídky:

každou středu ve 22, 20.30 a 21 hodin.