Přednáška o ostrově sopek, ledovců, gejzírů a vodopádů začíná v 17 hodin a vyprávění doplní projekce fotografií.

„V Berouně jsem dosud nepřednášel, takže půjde o první setkání. Ale ne poslední, neboť 11. října budu vyprávět o Kubě,“ poznamenal Václav Lála. Ten na Islandu strávil se svou ženou a synem čtrnáct dnů v roce 2009 a obešel se bez služeb cestovních kanceláří.

„Ve vypůjčeném voze jsme najeli asi dva tisíce kilometrů okolo celého Islandu. Ubytování jsme měli předem zajištěné v hostelech a na farmách.
Nejvíce nás samozřejmě uchvátila krajina, drsná a zároveň krásná, tak odlišná od té naší. Celkově jsem pořídil asi 1500 fotografií, většinou přírody,“ zavzpomínal fotograf a cestovatel.

Ten bude v Berouně sice přednášet poprvé, ale již několikrát zde představil své fotografie. Například v Městské galerii v Duslově vile nebo v Holandském domě, kde vystavoval s volným sdružením Berounští fotorici, jehož je několik let členem.

„Samozřejmě velice rád navštěvuji všechny fotografické výstavy, které se v Berouně konají. Nejvíce však sleduji práci členů našeho sdružení, z nichž bych uvedl například Jana Šroubka, Jiřího Semráda a Lucii Suchou. Ti umí jedinečně zachytit přírodu i lidi,“ zdůraznil Václav Lála, který nejraději fotí krajinu, makro, reportáž a cestopisnou fotografii.

KAREL SOUČEK