Vánoční tržiště, ve kterém nebudou ani letos chybět noblesní dřevěné stánky města, lidé najdou opět v horní polovině Husova náměstí. V sousedství stánků bude podium, kde bude probíhat zajímavý program. Novinkou mezi stánky bude letos speciální domeček, ve kterém budou děti psát vzkazy Ježíškovi.

Pořadatelem vánočních trhů v Berouně je město Beroun. „Tradiční součástí letošních vánočních trhů bude prodej nových adventních hrnečků. Lidé si do nich budou moci koupit vánoční svařák. Když si ho budou chtít nechat, tak si ho nechají, když ne, tak ho proti záloze vrátí,“ uvedla za pořadatelů vánočních trhů v Berouně mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová.

Město má své stánky uskladněné prozatím v areálu AWE. Začnou se stavět koncem listopadu. „Vánoční stánky lidem nabídnou zejména různé vánoční zboží jako jsou svíčky a podobně. Najdou tam i stánek s malovanými předměty a jiné. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením typu šťavnaté klobásy, langošů a podobně. Na trávníku opět vyroste umělá ledová plocha, takže si každý, kdo bude chtít, může zabruslit pod širým nebem,“ poznamenala Jitka Soukupová s tím, že i letos město zajistilo pro děti kolotoč a živý betlém.

„Program adventu na Husově náměstí zahájí v neděli 2. prosince v 16 hodin Barokní andílci, což je hudební soubor vedený Michalem Pavlíkem z Čechomoru. O necelou hodinu později bude slavnostně rozsvícen strom i celé vánoční osvětlení. Následovat bude koncert souboru Rainbow gospel choir,“ vysvětlila Jitka Soukupová.

Současně se návštěvníci vánočních trhů uvidí pod vánočním stromem dřevěný betlém od řezbáře Jana Viktory. Stejně jako v uplynulých letech i letos do něho dodá nové figurky. Tentokrát to bude postava chlapečka a holčičku.Až do vánočních svátků budou moci lidé berounské vánoční trhy navštívit a při pití punče či svařeného vína sledovat program, který je už tradičně jejich součástí.

Několikatýdenní vánoční trhy najdete v regionu pouze v Berouně. Jednodenních je více. Najdete je například v Komárově, kde se uskuteční na počest zahájení adventního období. Adventní trh se tam uskuteční v sobotu 1. prosince od 16 do 19.30 hodin na Náměstí Míru. Součástí adventního trhu je rozsvícení vánočního stromu a vystoupení trubačů.

Královský advent

Vánoční trhy letos najdete i v obci Karlštejn. Bez nich si zde nedokážou oslavu adventu představit. Karlštejnský královský advent se koná v neděli 2. a 23. prosince a opět na něj do podhradí dorazí císařovna Eliška.

Karlštejnský královský advent slaví obyvatelé i návštěvníci Karlštejna už tradičně dvakrát, a to první a poslední adventní neděli. Na oba dny je připraven bohatý program. V neděli 2. prosince, počínaje 13. hodinou, budou diváky bavit kapely Kapičky, Čenkomor, Ajeto a Třehusk i šermíři ze skupiny Alotrium. Těsně před příjezdem vladařovy choti zazpívá známá muzikálová herečka Michaela Nosková.

Eliška mezi své věrné podddané, na koni a v čele loučového průvodu, dorazí za zvuků fanfár v 16.30 hodin. Přivítá ji karlštejnský rychtář i purkrabí hradu, vinaři ji uctí letošním vínem z místních vinic, zástupce pivovarnického cechu na její počest narazí soudek s karlštejnským pivem Karlíček. Speciální program si pro královnu chystají děti z místní školy, při jejichž vystoupení bude rozsvícen před Muzeem betlémů vánoční strom.

Druhá oslava Karlštejnského královského adventu se uskuteční o takzvané zlaté neděli 23. prosince. Program bude podobný, jen účinkující se zčásti obmění a návštěvníci se dočkají také živého betlému nebo ohňové show.

Budou vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší vánoční cukroví. Soutěže se může zúčastnit každý. Případní zájemci mohou své vzorky přinášet od 17. do 23. prosince od deseti hodin do místního Muzea Betlémů. Vítěz soutěže obdrží obří vařečku s podpisem předsedy hodnotící poroty, známého herce a obyvatele Karlštejna Pavla Zedníčka.

Královně po jejím příjezdu tentokrát zapěje další slavný Karlštejňan Pavel Vítek. Oba dva dny se diváci mohou těšit také na stylový jarmark, otevřený hrad Karlštejn i několik místních muzeí, svařák a ochutnávku karlštejnského vína i piva uvařeného speciálně pro tuto příležitost.