„V souvislosti s příchodem nové turistické sezony se dveře muzea otevřou již pošesté - slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu 2. dubna 2011. Při této příležitosti bude v 8.20 z Prahy vypraven zvláštní motorový vlak v čele s motorovým vozem řady M 262.0, jenž se vydá přes Beroun do Zdic, kde se cestujícím naskytne během dvouhodinového pobytu vlaku ve stanici možnost prohlídky expozice muzea,“ láká na sobotní akci Dominik Jaroš.

Vlak ze Zdic vyjede po dvanácté hodině, tentokrát bude jeho cílem Březnice. Předem přihlášení zájemci se zúčastní prohlídky místního pivovaru Herold. Na zpáteční cestu se historický motorový vůz vypraví v 16 hodin, do Prahy přijede před devatenáctou hodinou.

Bavit se nemusíte jen na železnici

„Na sobotní den je pro návštěvníky nachystán od deseti hodin bohatý program nejen v samotném areálu Výtopny, ale také v místním kulturním domě Zdice, kde se uskuteční soutěž s výstavou modelů, jež je známá jako Zdická padesátka,“ dodal Dominik Jaroš.

Příznivce válečné techniky pak jistě potěší možnost navštívit místní vojenské muzeum. Mezi těmito zmíněnými místy bude pravidelně v hodinovém intervalu jezdit historický autobus RTO, s nímž budou moci zájemci absolvovat také nostalgickou jízdu v okolí Zdic.

Do areálu Výtopny Zdice, který je nedílnou součástí železniční stanice, se sjedou další historická silniční vozidla. V samotném muzeu je pak možné vidět vozidla převážně z poválečného období, a to jak železniční, tak i silniční. Neméně zajímavá jsou také vystavená požární vozidla – terénní ruský Zil 131, Praga RN z padesátých let, Škoda 706 RT s německou nástavbou TOTAL na prášek, pocházející z POLDI Kladno, nebo již téměř veterán Tatra 138 CAS 32. Dále je zde k vidění nepřeberné množství předmětů týkající se historie dopravy. Expozice se rozrostla i o předměty doby nedávno minulé z každodenního života, pocházející z socialisticko–komunistického období.

Výtopna je otevřená vždy první víkend

Po celou dobu otevření muzea Výtopny Zdice bude zajištěno občerstvení, točené pivo Herold a další doprovodný program.

Ti, kteří první víkend sezony prošvihnou, rozhodně nemusí věšet hlavu. Přijet totiž můžete každý první víkend v měsíci až do října, a to mezi desátou a sedmnáctou hodinou; od června do září navíc každou neděli mezi desátou a třináctou hodinou.