Karlštejn/ Letošní karlštejnské vinobraní navštívil zřejmě rekordní počet lidí. „Odhadujeme, že během soboty a neděle prošlo obcí kolem 25 tisíc lidí. Platících návštěvníků bylo zhruba 13 tisíc,“ informoval starosta Karlštejna Miroslav Ureš.


Po oba dny zažívali obyvatelé malé obce neuvěřitelný nápor turistů. Přeplněné byly i parkovací plochy. „Z poplatků za parkovné jsme vytěžili kolem dvou set tisíc korun. Ze vstupného asi milion. Za peníze z vinobraní se pořizují kostýmy, nyní jich už máme asi 250, organizují se různé kulturní akce a hlavně další ročník vinobraní,“ vysvětlil starosta Karlštejna.


Všichni návštěvníci Karlštejna ale vinobraním nadšeni nebyli. Našli se lidé, kteří si na jeho pořadatele stěžovali dokonce i na ministerstvu vnitra. „Vadilo jim, že nemohou obcí projít bez toho, aby si zaplatili vstupné. Někteří si stěžovali i mně. Tvrdili, že nechtějí vidět vinobraní, ale jen Karlštejn. To ale nejde. Jak už do prostoru kolem hradu vejdou, museli by mít klapky na očích, aby program vinobraní nesledovali,“ upřesnil Ureš.
Ministerstvo vedení Karlštejna sdělilo, že koupi vstupenek po návštěvnících vyžaduje oprávněně. V médiích musí akorát zveřejnit informaci, že bez platné vstupenky se během vinobraní nebude moci Karlštejněm projít.


Několik návštěvníků si zase zanadávalo na drahé vstup né a chudý program. Většina lidí, ale byla s průběhem akce spokojená. Pro mnohé se stala dokonce už tradicí.