O muzeu ve Svatém Janě pod Skalou snil Jiří Ševčík dvacet let, jeho sen se splnil před dvěma lety. „Je to takové moje dítě," prohlašuje vedoucí muzea při akci s názvem Medové Vánoce a pokračuje v nabízení medoviny návštěvníkům. Samozřejmě jen dospělým a těm, kteří do muzea nepřijeli vozem.

Dospělí si v muzeu pochutnají na medovině, děti třeba na perníčkách. K tomu se mohou seznámit s historií obce prostřednictvím stálé expozice. Medové Vánoce jsou nyní pro návštěvníky bonusem, jehož součástí je například včelařská výstava i filmová projekce, která se líbí dětem i dospělým. „Film je natočený přímo u včelařů a seznámí diváky s ošetřováním včelstev během celého roku," upřesnil Jiří Ševčík.

Obecní muzeum vzniklo ve Svatém Janě pod Skalou bez dotací. „Celé muzeum se dělalo brigádně, vše bylo vytvořené svépomocí. Bylo třeba zajistit stavební úpravy, nové elektrorozvody a podobně. Musím poděkovat berounskému Muzeu Českého krasu za zapůjčení vitrín. Bez toho bychom nemohli muzeum otevřít," konstatoval vedoucí muzea Jiří Ševčík.

Medem provoněnou výstavu v Obecním muzeu ve Svatém Janě pod Skalou mohou zájemci navštívit i 31. prosince, 1., 3. a 4. ledna, vždy od 13 do 17 hodin. Sezóna roku 2015 potrvá od začátku dubna do konce října, a to o víkendech od 13 do 17 hodin. Muzeum bude otevřené i o svátcích.