V roce 2009 soubor nastudoval hru Komedianti aneb Všichni jsme Ubu, a to podle vlastního scénáře a za použití částí textu Alfreda Jarryho a textů starých lidových loutkářů. „Vystoupení se uskutečnilo v sobotu 4. července 2009 na hlavní scéně chrudimského Divadla K. Pippicha,“ uvedl za hořovický soubor Ludvík Řeřicha.

„Z důvodů naplnění divácké kapacity hráli soubory na velkém sále dvakrát za sebou. Po druhém představení odborná porota provedla důkladný rozbor divadelní hry. Pro tvůrce je to veliká škola a inspirace pro další činnost, dozvídá se od fundovaných odborníků svoje nedostatky, ale i přednosti. To jsou dary, které může divadelník zúročit a posunout se dál ve svém konání,“ popsal tehdejší atmosféru divadelního festivalu Ludvík Řeřicha.

„Předností souboru Na holou je živelné herectví a hudební složka představení, připomínky ale byly ke komplikovanému textu odehrávajícímu se v několika rovinách. Jeden porotce to nazval snahou o dosažení těžko dosažitelného,“ doplnil loutkář Řeřicha.

Oproti předešlému roku, kdy soubor přivezl tři ceny, Na holou v roce 2009 přivezli cenu za hudbu pro Kateřinu „Kachnu“ Kratochvílovou. A to je velký úspěch pro soubor i pro Město Hořovice. Více informací o hořovickém loutkářském souboru najdou čtenáři na internetových stránkách www.naholou.cz.