Festival byl oficiálně zahájen v úterý 4. října v kulturním domě Plzeňka koncertem Českého symfonického orchestru. Tomu předcházel stejně jako v minulých ročnících pietní akt u hrobu slavného dirigenta, jehož jméno festival nese. Přítomní, mezi něž patřili i zástupci rodiny Václava Talicha, na pomník dirigenta položili květiny. Krátkou řeč na místě pronesla Jana Čapková, která byla u zrodu festivalu a rovněž stála čtyřicet let v čele berounského Muzea Českého krasu. Setkání doprovázely písně v podání pěveckého sboru Slavoš.

Letošní festival se může pochlubit bohatým programem, který by měl svou pestrostí přilákat i mladší publikum. „Rádi bychom, aby si každý nalezl to své. Lidé se mohou těšit například na vystoupení Ondřeje Havelky a Melody Makers,“ uvedla ředitelka festivalu Tereza Králová.

Vedle dalších koncertů, které se všechny odehrají v berounském kulturním domě, ředitelka připomněla zvláště ten závěrečný, při němž vystoupí slavný japonský dirigent. „Jde o Chuheie Iwasakiho, který společně s Plzeňskou filharmonií nabídne světovou premiéru na téma Talichova cesta. Zmíněná skladba tak v Berouně zazní úplně poprvé,“ prozradila ředitelka.

Z výstavy Václav Talich a hudební festival Talichův Beroun.
Výstava přibližuje dirigenta Václava Talicha

Pořadatelé festivalu mysleli i na ty nejmladší. Školáci a studenti z berounských škol dostanou unikátní zkušenost setkat se s vystupujícími hudebníky a na besedách se zeptat na jejich profesionální život.

„Máme nachystáno například setkání s legendárním Smetanovým triem. Při asi hodinovém povídání se děti mohou dozvědět, jak se jeho protagonisté dostali k hudbě, jak probíhají zkoušky, o jejich cestování a podobně. Nabízíme to všem základním a středním školám v Berouně, čímž se samozřejmě snažíme děti nalákat k hudbě. A když přijdou na besedu, tak mohou zdarma navštívit i večerní koncert,“ uzavřela ředitelka.