„Vždy mě nabije, když kolegové představují svou činnost,“ uvedl místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan.
Podle něj byla Žebráku výborná atmosféra. „Prostory v Žebráku jsou sice skromnější, ale to nerozhoduje. Máme zde zázemí našeho kolektivního člena Vladimíra Slezáka z Hvězdárny Žebrák. Všichni udělali pro přípravu setkání maximum, a to i město. Prostředí je nabité emocemi, jsme mezi svými,“ řekl Pavel Suchan. Ten je pozvaný na start raketoplánu, na jehož palubě nebude chybět Krtek od výtvarníka Zdeňka Milera.

V sobotu dopoledne zazněly na setkání astronomů informace o aktivitách napříč celou astronomickou společností. „Byla zde například představená astronomická olympiáda škol nebo sraz dalekohledářů. Další představenou akcí je soutěž s názvem Česká astrofotografie měsíce, která je určená pro všechny, kdo fotí oblohu. Hovořili jsme také o ochraně nočního životního prostředí,“ upřesnil Pavel Suchan.

Astronomové představili také Noc vědců. Ta se koná vždy poslední pátek v měsíci září. Letos připadne na 23. září a uskuteční se ve hvězdárnách celé republiky. Samozřejmě i v Žebráku. „Připravujeme řadu překvapení. Mimo jiné i promítání umělé noční oblohy na jednu z venkovních stěn budovy,“ prozradil Vladislav Slezák.

Večer se někteří z astronomů rozjeli na Hvězdárnu Žebrák, někteří pak vyrazili na pozorování na hrad Točník. Na obou místech se i přes občasnou oblačnost pozoroval Měsíc, na hradě pak ještě proběhla jeho noční prohlídka.

Pozvání do Žebráku přijal i astronom a astrofyzik Jiří Grygar. Podle něj bylo možné v Žebráku zhlédnout, jak aktivní jsou čeští astronomové v českých i světových vědeckých projektech.