Předchozí
1 z 5
Další

Chovatel Jaroslav Janovský: S jakýmkoliv zvířetem je radost spolupracovat

Jak jsem se dostal k chovatelství? Můj první začátek byl s rodiči, když jsme chovali zvířátko. Potom jsem ale měl takovou delší pauzu, která skončila, když se tomu začala věnovat dcera, měla králíka. Takže jsem se k tomu dostal zpátky až po letech.

Chovatel Jaroslav Janovský.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Jestli to mají chovatelé jednodušší než dříve? Myslím si, že dnes to je náročnější po té ekonomické stránce, dnes se musí každý snažit sám, na nic nejsou dotace. A jestli se dnes snadněji shánějí informace? Na internetu jich je sice hodně, ale ne každá rada je dobrá. Člověk musí být trochu obezřetný a opatrný.

Chovatel Jaroslav Janovský.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Určitě to chce trpělivost. Každému úspěchu předchází dlouhodobá práce. Přináší to spoustu radosti, samozřejmě i nějaké starosti. Ale s kterýmkoliv zvířetem je radost spolupracovat. Zvíře nikdy neublíží schválně, jenom když se brání.

Chovatel Jaroslav Janovský.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Dnes je větší nabídka na trhu, co se týká exotičtějších zvířat. Někteří chovatelé se na tyto druhy zaměřují. Dnes s tím není problém. Když se člověk trochu v chovatelských kruzích pohybuje, tak si najde lidi, se kterými spolupracuje a dovedou poradit.

Chovatel Jaroslav Janovský.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Co bych vzkázal lidem, kteří by se chtěli zabývat chováním zvířat?Určitě se nebát začít. V každém chovatelském spolku se najde člověk, který je ochotný každému pomoci; budou i rádi za každého, kdo chce jít do takového koníčku a který chce pomáhat.

Chovatel Jaroslav Janovský.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek