Předchozí
1 z 5
Další

Daniela Doležalová: Práce s dětmi mě naučila, že není důležitý cíl, ale cesta

Od dětství jsem byla typ dítěte, které by nejraději celé léto strávilo na táboře. To mi vydrželo i v dospělosti, kdy jsem na letních táborech získávala první zkušenosti s prací s dětmi a mládeží. Vystudovala jsem obor zaměřující se na volnočasové vzdělávání na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, poté jsem pomáhala jako dobrovolník v Domě dětí a mládeže v Rakovníku. K práci v Domě dětí a mládeže Beroun jsem se dostala celkem klasickým způsobem. Odpověděla jsem na inzerát, zaslala životopis, prošla výběrovým řízením a na základě svých předchozích zkušeností byla přijata.

Daniela Doležalová.Zdroj: archiv Daniely Doležalové

Učím především výtvarné a rukodělné kroužky. V letošním roce jsou to Kresba/malba – kde kreslíme podle skutečnosti, Textilní tvoření – kroužek určený dětem od třetí třídy, zde se naučí základům šití a vyzkouší si i další techniky, jako třeba výšivku, háčkování a mnohé další. Dále vedu Fotokroužek, zaměřený především na klasickou fotografii a práci v temné komoře. Zkoušeli jsme i Cameru obscuru, kdy dětí fotí pomocí krabice od bot. Také učím Paličkování, zde se účastníci naučí základům paličkované krajky.

Daniela Doležalová.Zdroj: archiv Daniely Doležalové

Nově je otevřen kroužek Setkání u nitě, který je koncipován jako jednorázové lekce pro dospělé, kteří by se rádi naučili háčkovat, paličkovat a nechtějí na to být sami. Další z projektů, které vedu je workshop Tvořivé podvečery, který se koná vždy jednu středu v měsíci a je pokaždé věnován jiné výtvarné technice. Podílím se na přípravě akcí pro veřejnost jako je například Halloween v muzeu, Světýlkové bludiště, Mikuláš v muzeu, Městský karneval, Čarodějnický rej či Cesta za pohádkou.

Daniela Doležalová.Zdroj: archiv Daniely Doležalové

Jako dítě jsem navštěvovala kroužek paličkování v Domě dětí a mládeže v Rakovníku a od toho se vlastně odvíjela moje další životní cesta. Vystudovala jsem obor Textilní výtvarnictví na Střední umělecké škole textilních řemesel v Praze a následně jsem studovala katedru Textilní tvorby na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Při studiu jsem poznala, že se jedná směr, kterým se chci opravdu vydat.

Daniela Doležalová.Zdroj: archiv Daniely Doležalové

Práce s dětmi mě naučila, že není důležitý cíl, ale především cesta. Uvědomila jsem si, že nejdůležitější věc, kterou může pedagog volného času zprostředkovat je zážitek, zkušenost a dovednost. Studium pedagogiky bych doporučila těm, kteří chtějí trávit svůj čas smysluplným způsobem, rozvíjet dětský potenciál a nebojí se vydat na cestu celoživotního vzdělávání.

Daniela Doležalová.Zdroj: archiv Daniely Doležalové