Předchozí
1 z 8
Další

David Vedral: S mládětem velblouda jsme málem odjeli i na chatu

S radostí by přivítal o několik hodin delší den. V tom případě by mohl v pohodě všechno stíhat. "V posledním půlroce bych pár hodin navíc určitě bral," usmívá se předseda fotbalového Slovanu Velvary David Vedral. Ten totiž vedle fotbalových povinností musí členit čas také ve prospěch rodiny, zaměstnání, rodinné farmičky v Olovnici na Mělnicku a navrch práce městského radního. "Neumím jen tak sedět a nečinně koukat kolem sebe," tvrdí.

Předseda fotbalového Slovanu Velvary David Vedral.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika

V nedávno uplynulé době řešil v první řadě komplikace ve fotbalovém klubu, jež zapříčinila koronavirová pandemie. Síly museli spojit všichni, kdo do oddílu dělají. Jak hráči, tak celé vedení. „Chceme ve Velvarech Českou fotbalovou ligu udržet, což se nám podařilo, a také stále rozvíjet všechny týmy, aby se fotbal u nás neustále posouval,“ přeje si sedmačtyřicetiletý muž, jenž velice kladný vztah ke kulatému nesmyslu dává na úroveň lásky k přírodě, konkrétně k fauně.

Předseda fotbalového Slovanu Velvary David Vedral (vpravo) s šéfem ligových Bohemians Praha Darkem Jakubovičem. Oba kluby spolupracují už roky.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika

Na zmíněné farmě v Olovnici chová zhruba padesát druhů zvířat a některá i velmi vzácná. K zvířectvu má vřelý vztah od malička. „Nebavili mě však tátovy slepice a králíci. Proto jsem si pořídil papoušky, a to byl začátek zrodu naší farmy," říká. Aby kamarádů ze zvířecí říše nebylo málo, je v jejich přítomnosti také v zaměstnání. U Policie České republiky pracuje v I. skupině speciálního pátrání jako vrchní inspektor. K dispozici má čtyři psy, dva na vyhledávání těl a dva na hledání ohniska požáru. „A jednoho vysloužilého mám ještě doma," usmívá se.

Předseda fotbalového Slovanu Velvary David Vedral.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika

Nejen pro plánování času to je dobrá práce. Většinou dopředu ví termín, kdy se bude pátrací akce realizovat. „Jelikož pracuji po celé republice, tak to bez plánování nejde," prozrazuje a upřesňuje, že zaměřením jeho oddělení je objasňování nevyřešených starých případů násilné smrti. Samozřejmě i aktuálních kauz, kdy je třeba nalézt tělo oběti. U policie bude příští rok rovných třicet let. Prvních pět roků sloužil u zásahové jednotky a pamatuje drsná 90. léta, která byla v pražském podsvětí hodně divoká. Dalších třináct let působil u pražské krajské výjezdovky a posléze až dodnes ve výše zmíněné skupině.

Předseda fotbalového Slovanu Velvary David Vedral je také ceněným policistou, výborně pracuje se psy.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika

Zpět na farmu. K papouškům brzy přibyla exotická zvířata a šelmy. Jak se pozvolna rozrůstala, úměrně přibývala práce a starosti. Naštěstí poznal současnou manželku Báru, která má vystudovánu veterinářskou fakultu a momentálně pracuje také u policie. „Spolu jsme se do farmy opřeli ještě víc. Investovali jsme hodně peněz a energie do nových objektů a pavilonů pro další druhy zvířat, takže už nejsme malá zoologická zahrada," konstatuje s tím, že málokdo ví, že mezi vzácné druhy se řadí třeba velbloud dvouhrbý. V Olovnici mají párek, kterému se nedávno narodila dcerka, o níž ale máma nejeví zájem, tudíž Davidova rodina supluje také rodiče. Málem s nimi odjela i na chatu k Berounce!

Předseda fotbalového Slovanu Velvary David Vedral má ještě další životní lásku - zvířata.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika

V záchranném programu mají také bažanta vietnamského, který v přírodě takřka vyhynul, dále lemury kata, kocoura kočky slaništní, jenž se brzy dočká partnerky, či velemyš obláčkovou. Čerstvým přírůstkem je párek rysa červeného, který dva doplnil rysy ostrovidy. Vedralům, se povedlo odchovat mnoho druhů, včetně lvů nebo mary stepní. Právě na lvy je chovatel nejvíc hrdý. Vzhledem k celodennímu zápřahu všech museli sehnat několik pomocníků a teď míní získat až dva lidi na trvalý pracovní poměr. Největší klid zažívá okolo dopolední desáté hodiny. Po krmení usedne a během půlhodinky projede denní tisk, včetně internetových serverů. Tady bere celodenní energii, již mu naopak ubírají neustálé telefonáty s dotazy na věci, jež lze nalézt na internetu.

Předseda fotbalového Slovanu Velvary David Vedral má kromě rodiny a fotbalu ještě jednu velkou lásku - zvířata.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika

Ať jde o fotbal anebo farmu, která má na sociálních sítích mnoho přátel, kteří ji během pandemie podpořili. „Byli jsme šťastní, že finančně nám pomohli. Na druhou stranu nechci aby to vyznělo tak, že bychom se bez pomoci neobešli," tvrdí bývalý hráč Zvoleněvsi a Velvar, jenž fotbalově vyrůstal doma v Olovnici. Zájem o návštěvu farmy ve veřejnosti neustále roste. „Zaznamenáváme zvyšující se hlad, takže na víkend se musí lidé návštěvu objednat. Přesto bohužel až tři sta lidí musíme odmítnout," lituje a dodává, že lepší je přijít v týdnu. Otevírací doba je vždy od deseti do šestnácti hodin, přičemž dobrovolné vstupné, je příspěvkem na krmení. Pozor - vždy dva dny v týdnu je zavřeno.

Předseda fotbalového Slovanu Velvary David Vedral.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika

Farma v Olovnici má před sebou ještě dlouhou cestu. Například v nejbližší době chtějí postavit stáj pro velbloudy a lamy. Co se týče zvířecí kapacity, tak ta se blíží stropu. „Ještě mám nabídku na vzácné opice guarézy angolské. Pak už areál nebudeme rozšiřovat, ale jen zkrášlovat," říká Vedral a podotýká, že bez obětavých rodičů, u jejichž domu farma stojí, by to nešlo, stejně jako bez manželky a malých pracovitých pomocnic, dcerek Aničky a Barunky. A také už dospělého syna Davida. A ještě jsou tady sousedé, bez jejichž velkého pochopení by nešlo farmu v klidu bez třenic provozovat.

Předseda fotbalového Slovanu Velvary David Vedral (vlevo) poté, co jeho klub dal historicky první branku v ČFL do sítě Brozan.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika