Předchozí
1 z 4
Další

Jaroslav Kocourek: Odvahu mi dodali kamarádi

Jaroslav Kocourek má celý život spjat se Sokolem Komárov. Jako Sokolové se také zapojují do akce Sokolská kapka krve. Jedním z pravidelných dárců krve je i Jaroslav Kocourek, jenž tuto dobrovolnou činnost vykonává již čtvrt století.

Jaroslav Kocourek je aktivním členem Sokola KomárovZdroj: Archiv Jaroslava Kocourka

„Z prvního odběru jsem měl trochu obavy, jako asi každý, kdo se rozhodne krev darovat. Odvahu mi dodali kamarádi, chodíme společně krev darovat doteď,“ upřesňuje Jaroslav Kocourek. Právě Sokolové Komárova jsou nejaktivnější ve výše zmíněném projektu a ve statistikách naprosto dominují. V uplynulém roce zde 28 dárců podstoupilo celkem 75 odběrů krve.

Jaroslav Kocourek (zcela vlevo) při odběrech krve.Zdroj: Archiv Jaroslava Kocourka

Jaroslav Kocourek je v Sokole činný i jinak. V současnosti působí jako pokladník ve volejbalovém oddílu, kromě toho se účastní i brigád, které se v rámci Sokola konají. Dříve Jaroslav reprezentoval komárovský Sokol ve volejbalu, a to po obdivuhodné čtyři dekády. Nyní se věnuje především pěší turistice a cyklistice. „Kolo mi vyhovuje, to je ideální. Člověk tak nezatěžuje páteř a přece jen, ta tělesná schránka je z těch 40 let volejbalu trochu opotřebovaná,“ upřesňuje Jaroslav Kocourek.

Jaroslav Kocourek (vpravo) před odběrem krve.Zdroj: Archiv Jaroslava Kocourka

I když doba není příznivá kvůli pandemii koronaviru, komárovští sokolové se zvěčnili před vstupem do transfúzním oddělením hořovické nemocnice. A všichni pochopitelně v rouškách. Darování krve pojali komárovští sokoli jako společenskou událost. Po ranním odběru společně zajdou na dobrý oběd a posedí u piva. „Stalo se to takovou tradicí, těšíme se na to, že můžeme čas od času pomoci a udělat něco dobrého pro ostatní.“ Posledního odběru se pan Kocourek a jeho přátelé zúčastnili v pátek 3.4. v transfúzní stanici v hořovické nemocnici, společné posezení se však nekonalo kvůli vládním nařízením.

Jaroslav Kocourek (uprostřed) na společné fotografii.Zdroj: Archiv Jaroslava Kocourka