Předchozí
1 z 9
Další

Pro Filipa Čápa, mladého kluka z Praskoles, vesnice poblíž Hořovic, byl prvním splněným krůčkem přesun do kabiny hokejové pražské Sparty. Poté zamířil do Švýcarska, kde i studuje. Letos navíc nakoukl do české reprezentace, byť její vedení původně zkoumalo, zda náhodou není Slovákem.

Filip Čáp ještě v dresu Sparty.Zdroj: archiv F. Čápa

Filip Čáp začal s hokejem v šesti letech, to bylo v Příbrami. V deseti se přesunul do největšího českého klubu Sparty Praha. Ze Sparty se měl později přesunout do Kladna, jenže dostal díky kamarádovi nabídku vyzkoušet štěstí ve švýcarském Romanshornu. Uspěl a ve Švýcarsku už zůstal, chodí zde i do školy. Daří se mu tam také hokejově. Má několik vzorů. Na Spartě Petra Tona, také Aleše Hemského či legendárního Rusa Valerije Charlamova. Po něm nosí číslo 17.

Filip Čáp ještě v dresu Sparty.Zdroj: HC Sparta Praha

Uplynulá sezona byla pro všechny hokejisty včetně Filipa Čápa atypická. „Hrál jsem za SC Rapperswil-Jona Lakers Novizen Elite, což je jeden z dvanácti extraligových týmů dorostu Švýcarska. Přípravné zápasy před sezonou vypadaly nadějně, většinu zápasů jsme vyhráli a já jsem měl nejvíc bodů z týmu. Na začátku sezony pak ale proběhly nějaké změny v sestavě a od té doby se nám skutečně moc nedařilo. Asi je to i tím, že Švýcaři prosazují individuální hru, málo nahrávají a tím pádem pak dáváme málo gólů,“ míní česká hokejová naděje.

Mladík z Praskoles si zahrál za Česko U16 a chystá se na třetí sezonu ve Švýcarsku.Zdroj: archiv rodiny

Filip i přes horší výsledky klubu dostával dost příležitostí. „Hrálo se mi celkem dobře, trenér mě dost stavěl, ale bodově to nebylo nic moc. Chodím na sportovní školu, která s klubem spolupracuje, takže se to dá skloubit celkem v pohodě,“ připomněl další z důvodů svého působení ve Švýcarsku.

Mladík přemístil ze Sparty do Švýcarska.Zdroj: archiv Filipa Čápa

Jeho výkony se ale zalíbily pozorovatelům mapujícím výkony českých mladíků v zahraničí a Čáp tak nastoupil za reprezentaci. Sám nezakrývá, že šlo o velký zážitek. "V prosinci mi přišla do klubu pozvánka na soustředění reprezentace do šestnácti let do Hodonína, na konci kterého jsme hráli dvojzápas se Slováky. Asi mi pomohlo, že jsme v minulé sezoně získali titul vicemistra Švýcarska a já jsem z týmu uhrál nejvíce bodů. Proti Slovákům se mi hrálo dobře, nahrál jsem na první gól a oba zápasy jsme vyhráli,“ usmívá se mladík, jenž musel absolvovat nelehký přejezd: ještě v neděli večer hrál ligový zápas ve Švýcarsku, celou noc jeli autem do Hodonína, kde byl v pondělí v devět hodin ráno sraz, pak čtyři náročné dny tréninků a dvou zápasů, a ve čtvrtek přes noc zase přesun do Švýcarska, protože v sobotu dopoledne se svým týmem hrál další ligový zápas. "Ale stálo to za to,“ neváhá s odpovědí.

Mladík z Praskoles si zahrál za Česko U16 a chystá se na třetí sezonu ve Švýcarsku.Zdroj: archiv rodiny

Filip Čáp přidal z první reprezentační akce humornou historku. Ještě před soustředěním mu volal reprezentační trenér Haken, že neví, jestli ho může do sestavy zařadit, protože ho někdo z klubu zaregistroval na server hokejových hráčů Eliteprospects.com jako Slováka. A tak musel doložit pasem a rodným listem, že je skutečně Čechem.

Mladík z Praskoles si zahrál za Česko U16 a chystá se na třetí sezonu ve Švýcarsku.Zdroj: archiv rodiny

Do hokejové sezony později zasáhla pandemie. „Ve Švýcarsku se koronakrize vyvíjela podobně jako u nás, zavřely se školy i sportovní akce, ukončila se předčasně liga a já se domluvil s klubem, že na tu dobu odjedu do Čech. Stihl jsem se vrátit posledním autobusem předtím, než se zavřely hranice,“ vrací se k nenadálé situaci.

Mladík z Praskoles si zahrál za Česko U16 a chystá se na třetí sezonu ve Švýcarsku.Zdroj: archiv rodiny

Sportovci ale musí trénovat, jaká byla příprava v době koronakrize? „Nejdřív jsem trénoval individuálně s tátou, každý den dvoufázově, a po nějaké době jsem několikrát týdně trénoval se svým bývalým trenérem ze Sparty panem Hamarou. Jeho tréninky se mi vždycky moc líbí a pomáhají mi. Byl jsem taky na tréninku s dorostem na Spartě, což je pořád můj domovský klub, a to bylo taky fajn,“ pochvaluje si Čáp, který se už aktuálně vrátil do Švýcarska. „Začala nám škola a také tréninky, i když s omezeními. V červnu už bychom měli jet na několikadenní soustředění. Musím tady dokončit školu a společně s klubem hledáme další navazující střední školu, která by se dala skloubit s hokejem,“ říká nadějný český hokejista.

Mladík z Praskoles si zahrál za Česko U16 a chystá se na třetí sezonu ve Švýcarsku.Zdroj: archiv rodiny

Na Filipa Čápa nyní čeká třetí sezona v zemi Helvétského kříže. Měla by začít podle plánu na konci července. Filip zůstává v Novizen Elite v Rapperswilu a už se na sezonu těší. Dorost je ve Švýcarsku dvouročníkový jako v Čechách a letos v něm působí za starší ročník, který se na vytváření hry vždycky podílí více. "Když jsem se sem vrátil zpátky z Čech, byl jsem na pohovoru u trenéra. Říkal, že doufá, že budu tahounem týmu, jako se mi to dařilo v předchozí sezoně. Tak udělám všech proto, aby to tak bylo. Pro novou sezonu jsem si vybral číslo 17, které nosil ruský útočník Valerij Charlamov, jeden z mých hokejových vzorů. Doufám, že tomu číslu nebudu dělat ostudu,“ věří Čáp.

Filip Čáp za to umí vzít i s lopatou.Zdroj: archiv F. Čápa