Předchozí
1 z 11
Další

Milan Hnilička bojuje, aby sport i v době koronaviru přežil

Narodil se v Litoměřicích, bylo 25. června roku 1973. Rodiče mu dali jméno Milan, k tomu jejich příjmení Hnilička. Tak ho zná většina českého hokejového národa a dnes už vlastně všichni sportovci. Milan Hnilička se stal slavným hokejovým brankářem a po skončení kariéry pronikl do vrcholové politiky. I tak zůstal věrný tomu, v čem se orientuje nejlépe, je šéfem Národní sportovní agentury.

Milan Hnilička při otevření Her dětí a mládeže v Brně.Zdroj: Deník / Attila Racek

Dnes už se Hnilička pohybuje po celém Česku a projel i velkou část světa, nejvíc spjat je ale s Litoměřicemi a Kladnem. V Litoměřicích se naučil chytat a působil tam do konce žákovského věku. Poté přešel do nepříliš vzdáleného Kladna, kde se stal členem slavného týmu plného skvělých hráčů v čele s Jaromírem Jágrem nebo Pavlem Paterou.Hnilička měl také úchvatný vstup do A týmu Kladna, kde mu trenér Václav Sýkora dal šanci už v šestnácti letech a Hnilička spolu s kolegou Jaroslavem Kamešem dovedli Středočechy do slavného semifinále play off proti Spartě. Toho semifinále, kde o sobě dal hodně nahlas vědět i Jaromír Jágr. Pamatujete? Jágr kouří Spartu, psalo se po jeho hattricku. Na Hniličkových 42 zákroků se zapomnělo, trochu neprávem. Ten večer byl i on úchvatný.

Milan Hnilička jako brankář Kladno v polovině 90. let.Zdroj: archiv Rytíři Kladno

Od té doby se začal pravidelně dostávat do reprezentačních výběrů. Na ME osmnáctek přivedl Česko ke světovému titulu jako nejlepší brankář turnaje, získal bronz na dvacítkách a v roce 1992 poprvé jel jako trojka na MS. Hrálo se v Praze a Hnilička tady získal první chlapskou placku – bronzovou.

Milan Hnilička s týmem Kladna v 90. letechZdroj: Deník / Rudolf Muzika

Poté už odešel do kanadských nižších soutěží, kde mu ale ještě pšenka nekvetla, a tak se vrátil do Kladna. Zůstal tady poměrně dlouho, až do roku 1997. Tehdy odešla Středočechům do Švédska slavná Blue Line Vejvoda, Patera, Procházka, přesto senzačně uhráli play off. Hráli jako tým a vzadu měli Milana Hniličku. Tehdy čtyřiadvacetiletý muž se stal nejlepším brankářem extraligy, pronikl opět do reprezentace a už se v ní udržel. Dokonce se dostal na olympiádu do Nagana, kde sice jako trojka neodchytal ani minutu, ale nejslavnější české zlato přivezl.

Milan Hnilička s týmem Kladna v 90. letech.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika

Hnilička se nakonec stal oporou národního týmu, přestože mu mnozí nevěřili. Definitivně vše zlomil v Lillehameru 1999, kde na něj jako jedničku ukázal kouč Ivan Hlinka až během turnaje a Hnilička tehdy jako gólman Sparty vychytal zlaté medaile.

Milan Hnilička v brance reprezentace.Zdroj: Deník / Archiv VLP

A mířil na druhou pouť do zámoří, která sice začala fiaskem, protože první zápas za slavný New York Rangers proti Jágrovu Pittsburghu mu vůbec nevyšel. Přesto se nakonec v nejslavnější lize světa prosadil hlavně v dresu Atlanty Trashers. Nejslavnější byl v Česku v roce 20013, na MS v Německu byl totiž nejlepším brankářem turnaje a Česko dovedl až do finále, kde tým přemohl Finy a uzavřel zlatý hattrick.

Milan Hnilička v hledišti kladenského ČEZ stadionu.Zdroj: Bohumil Kučera.

Od 2004 chytal Milan Hnilička opět českou extraligu, zlákal ho stále silnější Liberec. Za pět sezon se tam stal ikonou Bílých tygrů a jeho dres tady po skončení jeho kariéry v roce 2009 vytáhli ke stropu haly. Liberecké angažmá mu však jednou zhořklo i v Kladně, kde ho rozlučkovém zápase Jaromíra Jágra odcházejícího do Omsku překonal kamarád Tomáš Kaberle ranou přes celé kluziště.

Milan Hnilička jako gólman pražské Slavie.Zdroj: Deník / Archiv VLP

Hnilička kvůli zdravotním problémům musel svou aktivní hokejovou kariéru ukončit v roce 2009, ale téměř okamžitě se přesunul do role funkcionáře. Nejprve jako manažer v Mladé Boleslavi, jejíž tým ale sestoupil z extraligy a Hniličku propustil. Ten poté přešel k mládežnických reprezentačním výběrům, a nakonec i k dospělému, už něhož se vypracoval až na pozici generální manažera.

Milan Hnilička jako manažer Mladé Boleslavi v Kladně.Zdroj: Bohumil Kučera

V roce 2017 už začala jeho politická kariéra. Jako nestraník kandidoval za hnutí Ano 2011 a stal se poslancem Parlamentu ČR. Později i šéfem nově založené Národní sportovní agentury, která má na starosti hlavně rozdělování peněz ze státní kasy do sportu.

Milan Hnilička při exhibici na Velké Dobré, kde žije.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika

„Pro mě je sport život, získal jsem snovou práci na Svazu ledního hokeje, kde jsme měl na starosti trenéry dětí. Pro mě bylo hodně těžké to opouštět, ale poslanecký závazek má pro mě daleko vyšší smysl. Mám za sebou hodně sportovců a všichni doufáme, že agentura, která bude naprosto transparentně rozdělovat peníze a starat se o mládež i reprezentaci, český sport posune kvalitativně dopředu,“ věřil Hnilička po svém zvolení.

Milan Hnilička - už jako politikZdroj: Deník / Archiv VLP

Teď bojuje za sporty, aby v době koronavirové přežily. Zda se mu to podaří, ukáže až budoucnost. Úkol to je hodně složitý.

Milan Hnilička (vpravo) s trenérem Kladna Davidem Čermákem.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika