VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BEROUN

Královské město Beroun ležící na soutoku řek Berounky a Litavky láká k návštěvě nejen svými historickými památkami a bohatou kulturní a sportovní nabídkou, nýbrž i svým překrásným okolím. Je východiskem do dvou chráněných krajinných oblastí - Českého krasu a Křivoklátska. V oblasti, která byla osídlena již od pravěku, vznikla ve třináctém století při brodu přes řeku Mži (Berounku) osada. Procházela jí významná obchodní stezka vedoucí z Prahy do Plzně a dále do Bavor. První písemnou zprávu o městě nacházíme v listině Přemysla Otakara II. z roku 1265. Latinský název Verona byl do němčiny překládán jako Bern, do češtiny jako Berona, Berún a Beroun. Město však brzy zpustlo a musilo být znovu vybudováno za vlády Václava II. Byly založeny nové hradby a ochozy a byl založen i klášter dominikánů. V roce 1303 udělil panovník Berounu majestát, podle něhož se město mohlo spravovat právem Starého Města pražského.
Dnešní Beroun má 17 648 obyvatel. Dominantou je radnice na Husově náměstí. Zdroj: www.mesto-beroun.cz

Po zloději okrasných keřů pátrá policie

Beroun - Lidská chamtivost má pravděpodobně na svědomí krádež několika okrasných keřů vysazených na předzahrádce ve svahu u jednoho z bytových domů v ulici Karla Čapka v Berouně. Po zloději, který tam odcizil tvarované jehličnany, buxusy, rododendrony a další rostliny, nyní pátrají policisté.

Z památné lípy, dominanty Lhotky, bude betlém

Lhotka - Dobrovolní hasiči ze Lhotky u Chyňavy se rozhodli uchovat dřevo z místní památné lípy. Lípa, jejíž stáří se odhaduje na několik set let, byla dominantou obce až do letošního září, kdy spadla. „Přemýšlel jsem, jak dřevo využít s úctou k tomuto památnému stromu. Pak mě napadl betlém,“ uvedl za Sbor dobrovolných hasičů Lhotka Dalibor Bartoš.

OBRAZEM: Dušičkové pečení s rukodělným jarmarkem v Chyňavě

Chyňava - Desítky lidí se v sobotu 17. listopadu odpoledne sešly v Dělnickém domu v Chyňavě, aby se zapojily do oblíbené a tradiční kuchařské soutěže ve vaření a pečení. Návštěvníci se zájmem a nadšením ochutnávali různé řezy a další dobroty a vybrali ty, co jim nejvíce chutnají. Součástí akce byl prodej a výroba různých vánočních předmětů. 

Beroun připravuje výstavbu nové sportovní haly

Beroun - V Berouně se má začít stavět nová moderní sportovní hala. Město ji plánuje vybudovat mezi Základní školou na Wagnerově náměstí a bývalým pivovarem. Její studii nechal zpracovat na základě podnětu vedení města ředitel Základní školy na Wagnerově náměstí Antonín Leopold ze školních fondů.

Lidé podepisovali petici kvůli stromu

Zdice - Obyvatelé Zdic, konkrétně ulic v blízkosti nové výstavby druhého stupně základní školy, se peticí domáhali, aby město nepokácelo strom - buk lesní červenolistý.

Beroun postihla živelná katastrofa, krizový štáb měl pohotovost

Beroun - Nové vedení města Berouna čekal netradiční křest. Svoji práci zahájilo rozsáhlým celostátním štábním cvičením Zdroje 2018. Cvičení začalo v úterý a skončilo ve středu. Cvičení, které prověřilo nacvičení spolupráce Krizového štábu města Beroun, zahájila nová starostka města Soňa Chalupová.

Hasiči se chystají na kontroly, neprůjezdné ulice komplikují zásahy

Beroun - Hasiči se při výjezdu k požáru setkávají s množstvím situací, které jim komplikují jejich práci. Kdo sám seděl někdy za volantem nákladního automobilu, tak ví, jaké je složité proplétat se hustým provozem. Obrovský problém představují pro hasiče jedoucí k zásahu nejen neukáznění řidiči, kteří nerespektují právo přednostní jízdy hasičských vozidel, ale i řidiči, kteří zaparkují svůj vůz na místech, kde je to zakázáno.

Králův Dvůr povede starosta a tři místostarostové

Králův Dvůr - Dalším městem, které má nové vedení, je i Králův Dvůr. Post starosty města v pondělí obhájil Petr Vychodil (ODS). Starostou Králova Dvora tak bude už třetí volební období. K ruce bude mít tentokrát tři místostarosty, a to Jiřího Oberfalzera (ODS), Josefa Antoniva (ČSSD) a Jana Šilhavého (Nezávislí KD). Pátým členem rady bude Jana Chlupová (ODS).

Starostkou Berouna je Soňa Chalupová, město má dva místostarosty

Beroun /FOTOGALERIE/ – Město Beroun má konečně nové vedení. Po rozpadu původní koalice, ve které byli Nezávislí Berouňáci, Beroun sobě, Lepší Beroun a Ondřej Šimon (ČSSD), se vytvořila nová koalice, a to Nezávislí Berouňáci, ODS, ANO a ČSSD.

Beroun hledá vánoční strom na Husovo náměstí, letos ozdobí čtyři smrky

Beroun - Do letošního adventu je ještě daleko, ale město Beroun už hledá vhodný vánoční strom na Husovo náměstí. Berounské náměstí zdobí každoročně smrk vysoký 15 až 20 metrů. Stejné parametry by měl mít i ten letošní.

OBRAZEM: Velkou cenu města Berouna rozzářily úsměvy závodníků

Beroun - V berounském Kulturním domě Plzeňka se v sobotu 3. listopadu od 8 hodin odehrávaly taneční souboje. Ač byli tanečníci a tanečnice na parketu zdvořilí a elegantní, o umístění urputně, se zaujetím a úsměvem bojovali ze všech sil. 

OBRAZEM: Děti z MŠ v Králově Dvoře vytvořily dobovou výstavu

Králův Dvůr - Pedagogové z králodvorské mateřské školy Pod Hájem se rozhodli představit svým žákům minulost a prostředí, ve kterém žili jejich prababičky a pradědečkové. Ve spolupráci s rodiči proto vytvořili v jedné ze tříd malou výstavu předmětů, které jejich předkové používali v běžném životě.

Výsledek komunálních voleb v Litni řešil krajský soud, potvrdil jejich platnost

Berounsko - Letošní komunální volby v Litni měly pokračování u krajského soudu v Praze. Jeden z místních obyvatel si podal k soudu návrh na neplatnost komunálních voleb. Krajský soud jeho návrh usnesením z 1. listopadu zamítl. Účastníky řízení byl Městský úřad Beroun, volební strana Nezávislí Liteň a volební strana Česká strana sociálně demokratická.

Starosta Berouna: zůstane jím nakonec Ivan Kůs?

Beroun - Ustavující zasedání nového zastupitelstva města Beroun se blíží. Nové vedení města se sejde na svém prvním veřejném jednání už v pondělí 5. listopadu v 15 hodin v Kulturním domě Plzeňka. Na programu bude mimo jiné složení slibu nových zastupitelů, volba starosty, stanovení počtu místostarostů a dále volba členů rady.

Kolaudace plzeňské se odložila, řidiči se musí obrnit trpělivostí

Beroun - Řidičům v Berouně dochází trpělivost. Od 1. listopadu už měl být konečně zprovozněn rekonstruovaný úsek silnice v Plzeňské ulici, ale opak je pravdou.

Tanečníci se utkají na Velké ceně Berouna

Beroun - Město Beroun se chystá na tradiční taneční show. První sobotu v listopadu se v sále Kulturního domu Plzeňka každoročně koná Velká cena města Berouna. Taneční soutěže ve sportovním tanci, která se v sobotu 3. listopadu uskuteční už po jednadvacáté, se účastní páry z celé České republiky. První tanečníci se objeví na parketě v 8.30 hodin.

Modernizovaná Základní škola v Žebráku disponuje novou recepcí

Žebrák /FOTOGALERIE/ - Základní škola Žebrák prošla v letních měsících velkou rekonstrukcí, při které vznikly mimo jiné nové šatny pro žáky. Vedení školy se ovšem v rámci rekonstrukce zaměřilo na bezpečnost svých žáků, a proto si ve stavebním plánu vyžádalo také několik moderních zařízení.

Rozpad koalice: Beroun sobě měl prý nepřijatelné požadavky

Beroun - Rozpad koalice, kterou vytvořilo hnutí Nezávislí Berouňáci, Beroun sobě, Lepší Beroun a část ČSSD, provází bouřlivé debaty na sociálních sítích a i v hospodách. Mluví se o různých důvodech. Někteří diskutující poukazují na klientelismus a povyšování osobních zájmů nad ty veřejné, jiní na osobní antipatie a dokonce se zmínila i zamýšlená privatizace Plzeňky.

Koalice v Berouně se rozpadla, ve hře jsou další hráči

Beroun - Koalice, která by měla vést příští čtyři roky, se rozpadla. Její pevné vazby trvaly týden. Z toho vyplývá, že byly utkány tenkou nití. Kdo je ve hře nyní, se dá jen předpokládat. Hrací karty se tak pravděpodobně vrací do hry ODS, ANu a zbytku ČSSD.

OBRAZEM: Prezident Masaryk přijel za školáky do Hýskova na koni

Hýskov - Základní škola v Hýskově zavzpomínala společně se svými žáky na vznik samostatného československého státu. K této příležitosti si pro své žáky pedagogický sbor připravil projektový den, který ve čtvrtek 25. října ráno odstartovala návštěva prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, který nad ránem navštívil školu na svém koni.

Masivní bytová výstavba: Beroun během pár let zaplní další tisíce lidí

Beroun /FOTOGALERIE/ - Nový územní plán města Berouna počítá s masivní výstavbou nových bytů. V následujících deseti letech se předpokládá, že počet obyvatel Berouna stoupne na 21 tisíc. Nový územní plán dává možnost výstavbě až 2300 nových bytů. Kolik jich ale nakonec bude, je závislé na několika faktorech. A to na koeficientu zeleně a koeficientu parkování.

OBRAZEM: Řidič nedal na křižovatce zřejmě přednost

Beroun - Na křižovatce ulic Plzeňská a Bratří Nejedlých se ve čtvrtek 25. října odpolednesrazila dvě osobní vozidla. Na místě zasahovali záchranné vozy i profesionální hasiči. Dopravní nehoda na místě komplikovala dopravu.

Útočníky zachytil při rvačce kamerový systém

Beroun - Strážníci Městské policie v Berouně dopadli díky kamerovému systému dalšího pachatele. Na monitoru obrazovky viděli, jak se na Husově náměstí rozpoutala rvačka mezi třemi muži. Strážníci okamžitě zasáhli. Když muži městskou policii spatřili, dva z nich se dali na útěk. Napadený muž zůstal ležet na zemi.

Město Beroun investuje do další opravy Plzeňské brány

Beroun /FOTOGALERIE/ - Průchod Plzeňskou branou v Berouně už několik týdnů komplikuje lešení. Plzeňská brána, která byla v dávné minulosti nedílnou součástí městského opevnění Berouna, prochází další rekonstrukcí. Tentokrát se týká jejího vnějšího pláště.

OBRAZEM: Výstava připomíná osmdesátiny berounského sochaře a malíře

Beroun - Městská galerie tentokrát připravila výstavu k osmdesátinám berounského sochaře a malíře Jiřího Vydry. Nese název Klukovským pohledem a byla zahájena vernisáží v předvečer Vydrových narozenin ve středu 17. října.

Co měl Masaryk společného s archeology?

Střední Čechy - Zájem o poznávání dávné i ještě dávnější minulosti prostřednictvím artefaktů, které odborníci nejen vykopou ze země, ale díky zmapování všech okolností nálezu dokážou vyčíst hotové příběhy, povzbudily v sobotu programy k Mezinárodnímu dni archeologie. Rozmanité aktivity nabídla desítka míst po celých středních Čechách.

Rozhodnuto a podepsáno, Beroun má nové vedení

Beroun /FOTOGALERIE/ - V příštích čtyřech letech by Beroun měla vést koalice složená z Nezávislých Berouňáků, hnutí Beroun sobě, Lepší Beroun a ČSSD. Z několikadenních povolebních vyjednávání vzešla koalice čtyř subjektů, které se i přes určité rozdílné náhledy nakonec dokázaly domluvit na konstruktivním řešení a podepsaly dohodu.

Zámek v Nižboru ožije oslavou keltského svátku

Nižbor - Informační centrum v Nižboru se pomalu chystá na ukončení letošní sezony a jak jinak než oslavou keltského svátku Samhain. Letos se jedná už o jeho jubilejní patnáctý ročník. Pro Kelty Samhain znamenal to, co pro nás nyní Dušičky. Pro Kelty byl však Samhain ještě něčím víc, byl to počátek nového roku.

Rekonstrukce plzeňské skončí v říjnu, kraj vybere novou firmu

Beroun /FOTOGALERIE/ - Kolony vozidel a dopravní zácpy na městských křižovatkách by měly být v Berouně už za dva týdny jen hořkou vzpomínkou na problematickou rekonstrukci silnice v Plzeňské ulici. Ta trvá zhruba už téměř půl roku. Podle vyjádření středočeského radního pro dopravu Františka Petrtýleho mají stavební práce skončit k 30. říjnu letošního roku.

Muzeum uspořádalo výstavu k výročí republiky

Beroun /FOTOGALERIE/ - V Muzeu Českého krasu v Berouně je zajímavá výstava. Ta je věnována našemu prezidentu osvoboditeli, kterým je Tomáš Garrigue Masaryk. Výstava TGM Mýty a skutečnost je věnována stému výročí vzniku Československa.

Zdice mají desetitisíce nových stromů

Zdice - Město Zdice získalo za poslední čtyři roky na dotacích celkem 56 milionů korun. Díky nim mohlo město zrealizovat několik nákladných investičních akcí. Mezi ně patří i projekty na obnovu a výsadbu zeleně v městských ulicích a lesích.

Děti si mohou hrát v zimních zahradách

Beroun - Mateřské škole Pod Homolkou je letos padesát let. Jako dárek ke svému jubilejnímu výročí dostala od města celkovou a zásadní rekonstrukci se zimními zahradami. V minulém roce se během prázdnin vyměnily ve vnitřních prostorách rozvody vody, odpadu i elektřiny. Ty nejzásadnější stavební práce ale školku čekaly letos.

Zdice rozšíří kapacitu základní školy, investují do nové budovy

Zdice - Dalším městem, které se rozhodlo investovat do rozšíření kapacity základní školy, je i město Zdice. Minulé zastupitelstvo města schválilo nákladnou výstavbu nové budovy druhého stupně základní školy. Ta se vybuduje na místě bývalé mateřské školy v ulici Žižkova.

Jiří Míka: Na Velké sídliště politici zapomínají, chci to změnit

Beroun /ROZHOVOR/ - V novém berounském zastupitelstvu získalo kromě tradičních stran a hnutí také dva mandáty zcela nové hnutí Lepší Beroun. To vzniklo krátce před komunálními volbami s cílem zlepšit životní prostředí na Velkém sídlišti, na které podle lídra hnutí Jiřího Míky komunální politici už roky zapomínají.

Zastaví nové zastupitelstvo opravu koupaliště? Berouňané se toho bojí

Beroun - Obyvatelé berounského Velkého sídliště netrpělivě čekají na výsledek právě probíhajících jednání o novém vedení berounské radnice a potažmo města Berouna. Na srdci jim leží osud místního venkovního koupaliště. To bylo vybudované v sedmdesátých letech a jeho technologie je velmi zastaralá a hlavně opotřebovaná.

Kdo bude příštím starostou Berouna? Zájemců je hodně

Beroun - Povolební vyjednávání v Berouně jsou rozjetá na plný plyn a jak se zdá, vyvrcholí v úterý večer. Hlavní roli v nich samozřejmě hrají Nezávislí Berouňáci, kteří v jednadvacetičlenném zastupitelstvu získali pět mandátů a pak hnutí ANO a Beroun sobě, oba po čtyřech mandátech a také ODS, která získala v zastupitelstvu tři místa. Lepší Beroun, který je v berounském zastupitelstvu nováčkem, se svými dvěma mandáty na čelní pozice útočit nemůže. A stejně tak KSČM, která získala jeden.

AKTUALIZOVÁNO

V Berouně jsou tři silní hráči, koaliční vyjednávání budou složitá

Beroun – V Berouně jsou už koaliční jednání naplno rozjetá. Žádná z vítězných stran ale prozatím nechce prozradit, koho by ráda za svého potencionálního partnera do koalice a ani s kým v žádném případě.

Berouně začne Mezinárodní hudební festival

Beroun - Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun začne v neděli 7. října v Berouně. Letos to je už jeho 36. ročník, který odstartuje v kostele sv. Jakuba v Berouně v 19.30hodin koncert Pražských pěvců. V pondělí 8. října pak následuje od 18 hodin přednáška slovinského muzikologa Jerneje Weisse o uměleckém působení Václava Talicha v Ljublani.

Beroun se chystá ocenit významné občany

Beroun - Oslavy 100. výročí vzniku republiky směřují v Berouně do finále. První říjnovou akcí, která je věnovaná tomuto významnému jubileu, bude udílení Ceny města Beroun. Slavnostní večer se uskuteční 18. října od 19 hodin v Kulturním domě Plzeňka.

Prahu s Berounem propojí tunel za 50 miliard. Touží po něm železniční přepravci

Praha, Beroun - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vybírá ze tří různých variant nové trati mezi Prahou a Berounem. Nové trasy představil včera na odborné konferenci k tunelovému spojení Prahy a Berouna ředitel odboru strategie SŽDC Radek Čech. O termínu staveb ale zatím správce železnic příliš nemluví.

Beroun získal v plavecké soutěži měst třetí příčku

Beroun - V tradiční plavecké celorepublikové soutěži měst, která se konala ve středu v bazénu Laguny Beroun, se Beroun umístil na třetím místě. V Berouně se do soutěže zapojilo celkem 367 plavců. Úkolem každého účastníka soutěže bylo uplavat na čas 100 metrů, a to libovolným způsobem.

Omluva! TIP liga Berounska vyjde ve čtvrtek

Berounsko - Omlouváme se všem čtenářům Berounského deníku hrající naší TIP ligu, že na středeční stránce vyšly výsledky Kutnohorska.

Synchronizace semaforů má zajistit plynulejší dopravu v Berouně

Beroun /FOTOGALERIE/ - Plynulost dopravy patří už několik let k palčivým problémům města Beroun. Největší zatěžkávací zkouškou město prochází při opravách dálnice D5 či při dopravních nehodách na ní. Tyto problémy se s rostoucím počtem aut zřejmě nepodaří zcela vymýtit. Určitými opatřeními se ale dají eliminovat. Zlepšit průjezd Berounem by měla takzvaná zelená vlna.

Nové ulice v Berouně už mají jména

Beroun – V Berouně vzniklo v poslední době několik nových ulic. Berounští zastupitelé se na svém posledním zasedání dohodli na pojmenování některých z nich.

Beroun má za sebou změnu vedení i útlum investic

Beroun - Do komunálních voleb zbývají už jen tři dny. V pátek 5. října se úderem čtrnácté hodiny otevřou jednotlivé volební místnosti a lidé si budou volit nové vedení obcí. Koho si tentokrát vyberou obyvatelé Berouna? Kdo bude další čtyři roky ovlivňovat chod a rozvoj města? Bude se jednat o stejné lidi, a nebo berounské zastupitelstvo dostane novou krev a ve vedení města zasednou zcela nové tváře?

Kateřina Zusková hlasuje v zastupitelstvu už čtvrt století

Nižbor /ROZHOVOR/ - V zastupitelstvu obce Nižbor už několik volebních období pracuje Kateřina Zusková. Nejprve byla jen jeho obyčejným řadovým členem, pak se stala starostkou obce. Tou už je od února roku 1993. Tedy už čtvrt století. V komunální politice je už od Sametové revoluce.

Berounské mateřské školy se dočkaly nové kuchyně a třídy

Beroun - V mateřské škole na berounském Závodí mají novou kuchyni. Město Beroun zde nechalo kompletně zrekonstruovat starou a už nevyhovující kuchyň a vybavilo ji novými moderními spotřebiči. Celkové náklady na úpravy školní kuchyně dosáhly částky necelých 1,5 milionu korun.

OBRAZEM: Hrad Točník byl centrem královského vinobraní

Točník - Stovky lidí si nenechaly ujít už tradiční Královské vinobraní na hradu Točník. To zde v sobotu a v neděli pořádal plzeňský spolek šermířů a přátel historie.

Dítě mělo stovky neomluvených hodin

Beroun – Školní docházka je povinná. O tom, že to platí pro každé dítě bez výjimky, se přesvědčila pětatřicetiletá matka dvou dětí.

Mateřská škola dostala dárek k výročí

Beroun - Mateřská škola Pod Homolkou v lokalitě Velkého sídliště v Berouně letos slaví 50. výročí svého založení. Největší dárek k tomuto jubileu dostala od vedení města. Během dvou let do ní investovalo několik desítek milionů korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT