VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BEROUN

Královské město Beroun ležící na soutoku řek Berounky a Litavky láká k návštěvě nejen svými historickými památkami a bohatou kulturní a sportovní nabídkou, nýbrž i svým překrásným okolím. Je východiskem do dvou chráněných krajinných oblastí - Českého krasu a Křivoklátska. V oblasti, která byla osídlena již od pravěku, vznikla ve třináctém století při brodu přes řeku Mži (Berounku) osada. Procházela jí významná obchodní stezka vedoucí z Prahy do Plzně a dále do Bavor. První písemnou zprávu o městě nacházíme v listině Přemysla Otakara II. z roku 1265. Latinský název Verona byl do němčiny překládán jako Bern, do češtiny jako Berona, Berún a Beroun. Město však brzy zpustlo a musilo být znovu vybudováno za vlády Václava II. Byly založeny nové hradby a ochozy a byl založen i klášter dominikánů. V roce 1303 udělil panovník Berounu majestát, podle něhož se město mohlo spravovat právem Starého Města pražského.
Dnešní Beroun má 17 648 obyvatel. Dominantou je radnice na Husově náměstí. Zdroj: www.mesto-beroun.cz

Trilobit v Berouně letos slaví osmnáctiny

Beroun – Předávání prestižní ceny Trilobit 2018 je tady. Opět se uskuteční v Berouně, a to již po osmnácté. 31. výroční ceny Českého filmového a televizního svaz FITES budou rozdány v neděli 14. ledna v Kulturním domě Plzeňka. Do letošního klání je přihlášeno rekordních 140 audiovizuálních děl, což dokazuje rostoucí zájem filmařů o toto ocenění. 

AKTUALIZOVÁNO

Šofér hořícího kamionu zachránil alespoň tahač. V plamenech zůstal milion

Loděnice /FOTOGALERIE/ – Dopravní komplikace nejenom na celé dopoledne, ale téměř až do podvečerních hodin přinesl v neděli na pomezí Prahy-západ a Berounska ranní požár kamionu na dálnici D5.

O jarních prázdninách mohou děti i na hory

Berounsko – Sotva dětem skončily zimní prázdniny, už jsou za dveřmi další. Od 12. března je čeká týden jarních prázdnin. Někteří rodiče si vezmou dovolenou a s dětmi odjedou třeba na hory či někam za sluníčkem, mnozí ale musí řešit problém s hlídáním. V práci dovolenou nedostanou. Pro ně jsou určeny aktivity střediska volného času Domeček Hořovice. Ty pro děti v berounském regionu každoročně připravují příměstské tábory a nebo pobyty na horách.

KRÁTCE: Chovatele připravují výstavu drobného zvířectva

Berounsko - Přečtěte si krátké zprávy z Berounska.

Vyhlášení nejlepších se blíží

Beroun – Už v úterý 16. ledna se na pódiu berounské Plzeňky dozví sportovci, kteří z nich se umístili v anketě Nejúspěšnější sportovec Berounska 2017.

Mládež hraje o halové tituly

Berounsko – V králodvorské sportovní hale se o víkendu rozhodne o halových přebornících okresu hned ve čtyřech fotbalových kategoriích.

Sabou už úřaduje, z Písku přivedl Ondřeje Prášila

Hradec Králové – Bývalý trenér Králova Dvora Jiří Sabou se v druholigovém Hradci Králové už v nové funkci rozkoukává a navíc musel přes Vánoce řešit otázku asistenta.

V Litni zazpívají operní pěvci z Prahy

Liteň - Římskokatolická farnost Řevnice pořádá ve spolupráci se společností J. J. Ryby v kostele svatého Petra a Pavla v Litni slavnostní mši svatou, a to v sobotu 6. ledna od 15.30 hodin. Po mši svaté následuje vánoční koncert.

Do letošního Trilobita se přihlásil rekordní počet děl

Beroun - V neděli 14. ledna se budou v Berouně předávat prestižní ceny Trilobit 2018, a to opět v Kulturním domě Plzeňka. Do letošního klání je přihlášeno rekordních 140 audiovizuálních děl, což dokazuje rostoucí zájem filmařů o toto ocenění.

Berounští medvědi slaví osmnáctiny

Beroun – Berounské večerníčkové hvězdy, medvědy Kubu a Matěje čekají oslavy osmnáctých narozenin. Své plnoletosti se dočkají v sobotu 13. ledna. Narozeninová párty se uskuteční u medvědária na Městské hoře ve 13 hodin.

Srážku s vlakem řidič auta nepřežil

Lochovice - V berounském regionu došlo k další tragédii. Ve čtvrtek kolem půl jedné odpoledne se u Lochovic střetl osobní vlak jedoucí z Protívna do Berouna s osobním automobilem. Dvaašedesátiletý řidič srážku s vlakem nepřežil.

Po srážce kamionů zůstala dálnice neprůjezdná po celou noc

Beroun – Po osm hodin zůstávala v noci na čtvrtek neprůjezdná dálnice D5 ve směru od Berouna na Prahu. Její uzavření spojené s celonočním odklonem dopravy si vyžádalo odklízení následků vážného střetu dvou kamionů, které se tři hodiny před půlnocí srazily na dálničním kilometru 12,6. Obnovit průjezd se podařilo až čtvrt hodiny po páté ranní.

Výtěžek tříkrálové sbírky podpoří terénní péči o staré lidi

Beroun – V ulicích Berouna budete potkávat až do 14. ledna skupinky králů v kostýmech i bez, děti i dospělé. V berounském regionu začala sbírka v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Počaplech, po novoroční mši v neděli 1. ledna. „Děkujeme všem, kteří nám na ulicích půjdou naproti či otevřou své dveře, zazpívají si s námi a podělí o radost,“ uvedla Jitka Papežová, koordinátorka Tříkrálové sbírky berounské charity.

Zeptejte se fotbalisty Davida Beňa

Beroun – Po svátcích se opět můžete zeptat některého ze sportovců na cokoli v rámci on-line rozhovoru Berounského deníku. Dalším zpovídaným bude fotbalista pražské Slavie a mládežnických reprezentací David Beňo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>