VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BEROUN

Královské město Beroun ležící na soutoku řek Berounky a Litavky láká k návštěvě nejen svými historickými památkami a bohatou kulturní a sportovní nabídkou, nýbrž i svým překrásným okolím. Je východiskem do dvou chráněných krajinných oblastí - Českého krasu a Křivoklátska. V oblasti, která byla osídlena již od pravěku, vznikla ve třináctém století při brodu přes řeku Mži (Berounku) osada. Procházela jí významná obchodní stezka vedoucí z Prahy do Plzně a dále do Bavor. První písemnou zprávu o městě nacházíme v listině Přemysla Otakara II. z roku 1265. Latinský název Verona byl do němčiny překládán jako Bern, do češtiny jako Berona, Berún a Beroun. Město však brzy zpustlo a musilo být znovu vybudováno za vlády Václava II. Byly založeny nové hradby a ochozy a byl založen i klášter dominikánů. V roce 1303 udělil panovník Berounu majestát, podle něhož se město mohlo spravovat právem Starého Města pražského.
Dnešní Beroun má 17 648 obyvatel. Dominantou je radnice na Husově náměstí. Zdroj: www.mesto-beroun.cz

OBRAZEM: V Žebráku měli velikonoční jarmark

Žebrák - Velikonoční jarmark, který se v sobotu konal v Kulturním klubu Žebrák, přilákal desítky návštěvníků. Kromě různorodého velikonočního zboží, pletených ozdob a oblečení a jiných dekorativních věcí si z něho mohli návštěvníci odnést i šperky, kabelky i čepice. 

OBRAZEM: V Tlustici ženy slavily MDŽ

Tlustice - Chlebíčky, dortíky, káva, hudba a dobrá nálada provázely sobotní oslavu Mezinárodního dne žen v obci Tlustice. Menší oslavu pro místní ženy zde připravila základní organizace KSČM.

Do auta strážníků odklánějících provoz před nehodou narazilo další vozidlo

Mníšek pod Brdy - Obrovské štěstí měli na počátku víkendu strážníci z Mníšku pod Brdy, kteří usměrňovali dopravu po nehodě na dálnici D4.

Zloděj si odvezl z garáže drahého veterána

Beroun - Neznámý pachatel vnikl v době od 27. února do 1. března na pozemek u rodinného domu v ulici Drašarova v Berouně. Zloděj se zaměřil na garáž, kterou se mu nakonec podařilo odemknout a v klidu prohledat.

Jarní deratizace musí proběhnout společně

Beroun - Město Beroun začalo připravovat vše potřebné na jarní deratizaci veřejných prostranství, kanálových šachet a silničních vpustí.

V městské galerii vystavuje Fotoklub Beroun

Beroun /FOTOGALERIE/ - V galerii Holandského domu v Berouně nyní vystavuje jedenáct členů Fotoklubu Beroun. Jeho členská výstava představuje širokou škálu a záběr uměleckého zaměření - od aktu, přes sportovní a krajinnou, až k reportážní fotografii. Hyka, Dvořák, Nádvorník, Růžička, Šedivec nebo Malík, to je jen část jmen, která jsou známá především těm, co nelení a na výstavy Fotoklubu chodí.

Jana Caltu připomínají výstavy v berounské nemocnici

Beroun - V úterý 6. března uplynul rok od úmrtí doktora Jana Calty. Předního rehabilitačního lékaře, zakladatele a mentora Rehabilitačního centra berounské nemocnice. Jeho bronzová busta zdobí od října hlavní vstup do Rehabilitačního centra a jeho jméno se stalo nedílnou součásti tohoto moderního pavilonu.

Vandal poničil střechu auta

Beroun - Berounští policisté pátrají po totožnosti neznámého pachatele, který v Berouně na parkovišti před obchodním domem Penny v ulici Třída Míru poničil osobní vozidlo značky Audi A6. Pachatel u vozidla, které zde bylo zaparkováno, poškrábal střechu a oba boky. Majiteli Audi A6 neznámý vandal způsobil celkovou škodu ve výši 40 tisíc korun. 

OBRAZEM: V Domově důchodců je nová výstava

Beroun – V Domově seniorů TGM v Berouně je nová výstava nazvaná Příběhy lesa a Neviditelný lidský svět. Zájemci si ji mohou prohlédnout až do 10. června každý den od 7 do 19 hodin. Na zajištění výstavy fotografií se podíleli také pracovníci Muzea Českého krasu Berouna a členové Fotoklubu Beroun. Výstava se uskutečnila pod záštitou starosty Berouna Ivana Kůse. Její vernisáž si nenechali ujít také obyvatelé berounského domova důchodců.

OBRAZEM: Ples města Berouna byl ve stylu Retro

Beroun - Úžasná atmosféra i zábava. Tak hodnotili sobotní návštěvníci berounského kulturního domu Plzeňka letošní městský ples, který byl k uctění stého výroční založení republiky v duchu Retro. 

Karlštejn nabídne unikátní výstavu

Karlštejn - Hrad Karlštejn mohou od čtvrtka turisté navštívit už každý den kromě pondělí, a to od 9.30 do 16 hodin.

Beroun chystá jarní deratizaci

Beroun – Město Beroun pokračuje letos v plošné deratizaci. Po její první fázi loni na podzim se na jarní měsíce chystá podle informací odboru majetku a investic další etapa. Na řadu nyní přijdou kanálové šachty a silniční vpusti.

Bezdomovci nemrznou venku. Hřeje je Teplá židle

Beroun – Silné mrazy vyhánějí lidi bez domova z jejich úkrytů do nocleháren a azylových domů. Berounská noclehárna, která má kapacitu šest míst, je v těchto dnech plná. Potvrdil to ředitel Farní charity Beroun Petr Horák.

Muzeum keramiky slaví výročí

Beroun - Ve čtvrtek 1. března oslaví Muzeum berounské keramiky své už třetí narozeniny. Výročí si připomene se svými příznivci vernisáží výstavy ZEzeMĚ spojenou s besedou s Václavem Dyntarem o zajímavé autorce M.C.Richards a knize CENTERING. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT