VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BEROUN

Královské město Beroun ležící na soutoku řek Berounky a Litavky láká k návštěvě nejen svými historickými památkami a bohatou kulturní a sportovní nabídkou, nýbrž i svým překrásným okolím. Je východiskem do dvou chráněných krajinných oblastí - Českého krasu a Křivoklátska. V oblasti, která byla osídlena již od pravěku, vznikla ve třináctém století při brodu přes řeku Mži (Berounku) osada. Procházela jí významná obchodní stezka vedoucí z Prahy do Plzně a dále do Bavor. První písemnou zprávu o městě nacházíme v listině Přemysla Otakara II. z roku 1265. Latinský název Verona byl do němčiny překládán jako Bern, do češtiny jako Berona, Berún a Beroun. Město však brzy zpustlo a musilo být znovu vybudováno za vlády Václava II. Byly založeny nové hradby a ochozy a byl založen i klášter dominikánů. V roce 1303 udělil panovník Berounu majestát, podle něhož se město mohlo spravovat právem Starého Města pražského.
Dnešní Beroun má 17 648 obyvatel. Dominantou je radnice na Husově náměstí. Zdroj: www.mesto-beroun.cz

Beroun i Králův Dvůr investují do nových cyklostezek

Berounsko – K letním prázdninám patří vodní radovánky a cyklovýlety. Obzvláště rodiny s dětmi si bez nich volné chvíle nedokážou představit. Berounský region má cyklistům co nabídnout. Cyklostezkami je doslova prošpikován a přesto je cyklisté na určitých trasách postrádají.

OBRAZEM: V Králově Dvoře se konal druhý ročník auto moto festivalu

Králův Dvůr - Auto moto Festival Bordel již druhým rokem přilákal desítky lidí. Všichni se mohli těšit na výstavu sportovních automobilů nebo na kaskadérskou show aut, motorek a čtyřkolek.

Hrad Točník ožil středověkým světem husitských dob

Točník /FOTOGALERIE/ - I přes nepřízeň počasí přilákala každoroční kulturní akce Ve znamení kalicha na hrad Točník 5. a 6. července spousty návštěvníků. 

Kaskadér na čtyřkolce Richard Mošna: Zlomeného jsem ještě nic neměl

Králův Dvůr /ROZHOVOR/ - Na 2. ročník auto moto Festivalu Bordel na zámku v Králově Dvoře se sjeli moto kaskadéři ze všech koutů republiky. Kaskadérské kousky předvedli na motorkách, v autech, ale také na čtyřkolce. Jedním z mála kaskadérů na čtyřkolce u nás i v Evropě je Richard Mošna, který odpovídal na otázky Deníku.

Městská doprava zdarma: cestujících je o třetinu víc

Berounsko - Městům Beroun a Králův Dvůr se při rekonstrukci silnice v Plzeňské ulici doprava zdarma osvědčila. Dopravní společnost, která hromadnou dopravu pro obě města zajišťuje, zjistila, že počet cestujících v porovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl o třicet procent.

Do Berouna se sjela skateboardová elita

Beroun /FOTOGALERIE/ – V Berouně se v sobotu uskutečnil další už devátý ročník mezinárodního mistrovství ve skateboardingu. Zúčastnila se ho světová skateboardová špička v čele s Tomášem Vintrem, který jeden z nejlepších závodů sezóny – GrandPrix Beroun pořádá.

OBRAZEM: Točník ožil středověkem

Točník - Po celou sobotu proudily rodiny s dětmi na hrad Točník, které hostil nejrůznější kejklíře, šermíře, divadlo, hudebníky nebo stánkaře. Program se konal na třech hradních nádvořích i v okolí hradu.

Práce Plzeňské ulici můžou konečně začít naplno

Beroun - Celková rekonstrukce hlavní dopravní tepny v Berouně, Plzeňské ulice, pokročila o kus kupředu. Dosud byl krizovým místem, komplikující dopravu, úsek hlavní silnice kolem nákupní zóny supermarketů.

Martina Pokorná z Jiné kávy: Lomikámen je už spíš poskytovatel sociálních služeb

Beroun /ROZHOVOR/ - Kavárna a vegetariánská restaurace Jiná káva oslavila 8. června už deset let své existence. Na festivalu pod širým nebem zahrálo například Sto zvířat nebo kapela Oswald Schneider. 

Jiná káva oslavila deset let existence

Beroun /FOTOGALERIE/ -  Kavárna a vegetariánská restaurace Jiná káva oslavila v pátek večer své desáté výročí. Kavárna ho slavila tradičním festivalem Jiná káva pod širým nebem, který probíhal přímo v areálu bývalých kasáren hned vedle Jiné kávy.

Nohejbal: Infarktový závěr v Berouně

Berounsko - Sedmé kolo soutěže nabídlo řadu dramatických utkání, favorité své zápasy veskrze zvládli. V tabulce si polepšily Měňany s Mezouní, na chvostu zatím zůstává Králův Dvůr.

Veslařkám to na Vltavě cinkalo

Beroun - Hodně úspěšné byly veslařky Lokomotivy Beroun v Praze, kde se uskutečnilo Mistrovství oblasti povodí Vltava. „Představilo se na něm osm klubů a oddílů z celé Prahy, dále z Jindřichova Hradce, Třeboně, Tábora a Berouna,“ vypočítala trenérka Růžena Sehnoutková.

OBRAZEM: Den bezpečí v Berouně

Beroun - V pátek 8. června se konal v Berouně Den bezpečí. Akce se konala v areálu kempu na Závodí a zaměřovala se na představení složek integrovaného záchranného systému veřejnosti. 

OBRAZEM: Slovinští básníci besedovali se studenty

Beroun – V rámci literárního festivalu Stranou, který přibližuje českému čtenáři evropskou básnickou tvorbu, se konala v pátečních dopoledních hodinách beseda se studenty SŠ. Festival se tradičně opírá zejména o Polskou, Slovinskou nebo například Rumunskou lieraturu. Během besedy si studenti vyslechli básně dvou slovinských a jednoho česko-rumunského autora. Básně zazněly jak v rodném jazyce, tak i v češtině a angličtině. Studenti se poté ptali autorů na různé otázky, na které velmi ochotně odpovídali.

OBRAZEM: V Nižboru je k vidění výstava o archeologii za první republiky

Nižbor - V prostorách nižborského zámku je od 1. června ke spatření nová výstava Archeologie první republiky. Výstavu pořádá Ústav archeologické památkové péče středních Čech společně s obcí Nižbor a Středočeským krajem. 

OBRAZEM: V areálu zámku v Nižboru se sešli šermíři

Nižbor - V areálu zámku v Nižboru se uskutečnil již III. ročník šermířského setkání. Na nádvoří zámku se ve spolupráci s obcí Nižbor a zámkem Nižbor uskutečnilo odpoledne plné zábavy.

OBRAZEM: Hasiči slavili výročí, dostali darem auto

Králův Dvůr - Členové Sboru dobrovolných hasičů v Králově Dvoře v sobotu slavili 120. výročí založení sboru. Bohatý program provázela hudba a výstava požární techniky.

Havárie motorky půjde před soud. Chyběla helma, navíc byl alkohol

Střední Čechy - Nejenom zranění, ale ani trestnímu stíhání neunikl 28letý muž, kterého policisté podezřívají, že se na motocykl posadil pod vlivem alkoholu. Událost je pro berounské dopravní policisty aktuální dosud, byť se vše odehrálo už uprostřed prvního květnového víkendu.

Problémy s kapacitou mateřské školy může vyřešit nultý ročník

Beroun – Zápisy do mateřských škol v Králově Dvoře v posledních letech provází velký nešvar a tím je takzvaná školská turistika.

Muž zůstal uvězněný na skále

Svatý Jan pod Skalou – K záchraně muže vyjížděli hasiči a záchranáři v podvečer ke skalní vyhlídce. Muž z ní sjel po kamenech, a protože u sebe neměl žádné horolezecké vybavení, nemohl ani nahoru, ani dolů. Na místě zasahovali i letečtí záchranáři a policejní vrtulník.

OBRAZEM: Milovníci zlatavého moku se sešli pod zámkem

Nižbor - Panská louka pod zámkem patřila v sobotu 19. května pivu. Konaly se tam totiž už třetí Slavnosti piva a tradiční jarmark. Akce se pořádala u příležitosti 753 let od první písemné zmínky o obci.

OBRAZEM: Cvičení protipovodňové ochrany v Berouně

Beroun – V Berouně se uskutečnilo další cvičení protipovodňové ochrany. Tentokrát zaměřené na stavbu ochrany na levém břehu Berounky v ulici Na Hrázi. Kromě toho se zkušebně také zvedala lávka přes Vrážský potok a provedla se její údržba.

Město věnovalo tvůrci povodňových plánů pamětní desku

Beroun /FOTOGALERIE/ - Představitelé Berouna uctili památku Jana Papeže, který vypracoval Povodňové plány pro Beroun i celou jeho spádovou oblast. Město jeho památce věnovalo pamětní desku, kterou umístilo k berounské lávce.

OBRAZEM: Na Beroun cupu vystoupil rekordní počet formací

Beroun - V hale Lokomotivy Beroun se v sobotu uskutečnil další ročník taneční soutěže Beroun cup. Tu už tradičně pořádá Taneční centrum R.A.K. Beroun.

Kraus: Zlomili jsme nepříznivou sérii

Králův Dvůr /FOTOGALERIE/ - Gól Martina Krause rozhodl třetiligový duel v Králově Dvoře.

OBRAZEM: Hrnčířské trhy přilákaly v sobotu tisíce lidí

Beroun - Jarní hrnčířské trhy lákaly návštěvníky nejen na krásnou a užitečnou keramiku, ale také na občerstvení a hudební vystoupení. 

Vlaky u Berouna zastavilo oznámení o sebevrahovi

Beroun – Policisté ve středu odpoledne vyjížděli na vlakové nádraží v Berouně.

Králův Dvůr se letos zaměřil na opravy komunikací

Králův Dvůr - Vedle rozsáhlé rekonstrukce komunikace v Plzeňské ulici, jejímž investorem je Středočeský kraj, čekají obyvatele města opravy jiných komunikací. Město se rozhodlo v letošním roce investovat peníze zejména do řady opravy silnic a chodníků.

Beroun letos investuje do nové zeleně a zahrad

Beroun – Město Beroun každoročně investuje do květinové výzdoby v ulicích a veřejných prostranstvích města statisíce korun. Letos plánuje květinovou výzdobu téměř za milion korun. Kromě toho přišlo s nápadem na realizaci dvou nových parků a přírodních zahrad v několika mateřských školách. Rozšiřování zelených ploch patří k investicím, které by v příštích letech neměly chybět v rozpočtu města.

OBRAZEM: V Muzeu Českého krasu vystavují berounští fotorici

Beroun – V Muzeu Českého krasu byla v sobotu slavnostně zahájena vernisáž výstavy fotografií Berounských fotoriků. Výstava nazvaná Fotorici 2018 – Hudba představuje dílo několik známých fotografů berounského regionu. Na vernisáži zahrála a zazpívala Šárka Pexová.

Na Husově náměstí v Berouně proběhl happening ke Dni Země

Beroun /FOTOGALERIE/ – Město Beroun zaštiťovalo osvětovou akci zaměřenou na propagaci přírody a ekologie. Happening zaměřený především na děti se konal v pondělí 23. dubna na Husově náměstí.

Ivan Sýkora: Po hodině jsem si říkal, že remíza stačila

Berounsko - Po středečních dohrávkách, které orámovalo nádherné počasí, by mělo být stejně o víkendu.

Karešová: Síly určitě mít budeme

Beroun - Na sobotní odpoledne se hodně těší příznivci ledního hokeje včetně pamětníků zlatých časů této hry v Berouně. Po roce, kdy se setkaly v Litvínově, se na berounském ledě představí bývalé hráčky české hokejové reprezentace. Úvodní buly bude vhozeno v patnáct hodin.

Fotbaloví žáci začínají hrát nadstavbu v krajském přeboru

Berounsko - Po rozjezdu jarní části okresního přeboru fotbalových přípravek (pozn. výsledky uvedeme zítra) začnou nadstavbu krajského přeboru žáci. Potěšitelné je, že oba zástupci našeho regionu, Hořovicko a ČLU Beroun, si zahrají ve skupině o titul.

OBRAZEM: Johnny Cash má v Berouně pamětní desku

Beroun - Ve čtvrtek zněla centrem Berouna country muzika. V rámci Modrého Berouna se vzpomínalo na návštěvu populárního zpěváka Johnnyho Cashe. Ten měl do Berouna zavítat 12. dubna roku 1978.

V Berouně nešel v sobotu večer elektrický proud

Beroun - V sobotu večer byli obyvatelé Berouna bez elektrického proudu. Podle vyjádření pracovníků ČEZu došlo k poruše na vysokém napětí.

Berounský výtvarník Karel Souček slaví 80tiny výstavou

Beroun /FOTOGALERIE/ – V Městské galerii Beroun je nová výstava. Své obrazy zde vystavuje známý berounský výtvarník Karel Souček.

OBRAZEM: Jarní tvoření v Králově Dvoře

Králův Dvůr - Zasněžený a chladný víkend vylákal rodiny s dětmi do Zahradního centra v Králově Dvoře, kde se konala akce nazvaná Jarní tvoření. Děti i jejich rodiče si mohli sami osadit proutěné košíky a jiné truhlíky prvními jarními květinami. Kromě nich si mohli vytvořit i další jarní dekorace.

OBRAZEM: Výšlap na Koukolovu horu přilákal stovky lidí

Králův Dvůr - Stovky lidí neodradilo nepříjemné zimní počasí, a i když sněžilo, vyrazily na tradiční akci, kterou každoročně pořádá turistický oddíl Kájíci z Králova Dvora. 

OBRAZEM: O jubilejní ples Králova Dvora byl velký zájem

Králův Dvůr - O jubilejní patnáctý ročník Městského plesu v Králově Dvoře, který se v sobotu konal v sále místní Sokolovny, byl veliký zájem. Než se stačili potencionální zájemci pořádně rozkoukat, už byly lístky vyprodané.

OBRAZEM: Jubilejní ročník Poncarových Zdic návštěvníky potěšil

Zdice - Jubilejní 20. ročník koncertu Poncarovy Zdice letos hostil Moravanku Jana Slabáka. Jako host zazpíval ve Společenském domě v sobotu odpoledne Vratislav Velek. Návštěvníky akce provázel sobotním odpolednem moderátor Karel Vydra. Akci už tradičně pořádá město Zdice společně s místním kulturním klubem.

OBRAZEM: V Žebráku měli velikonoční jarmark

Žebrák - Velikonoční jarmark, který se v sobotu konal v Kulturním klubu Žebrák, přilákal desítky návštěvníků. Kromě různorodého velikonočního zboží, pletených ozdob a oblečení a jiných dekorativních věcí si z něho mohli návštěvníci odnést i šperky, kabelky i čepice. 

OBRAZEM: V Tlustici ženy slavily MDŽ

Tlustice - Chlebíčky, dortíky, káva, hudba a dobrá nálada provázely sobotní oslavu Mezinárodního dne žen v obci Tlustice. Menší oslavu pro místní ženy zde připravila základní organizace KSČM.

Do auta strážníků odklánějících provoz před nehodou narazilo další vozidlo

Mníšek pod Brdy - Obrovské štěstí měli na počátku víkendu strážníci z Mníšku pod Brdy, kteří usměrňovali dopravu po nehodě na dálnici D4.

Zloděj si odvezl z garáže drahého veterána

Beroun - Neznámý pachatel vnikl v době od 27. února do 1. března na pozemek u rodinného domu v ulici Drašarova v Berouně. Zloděj se zaměřil na garáž, kterou se mu nakonec podařilo odemknout a v klidu prohledat.

Jarní deratizace musí proběhnout společně

Beroun - Město Beroun začalo připravovat vše potřebné na jarní deratizaci veřejných prostranství, kanálových šachet a silničních vpustí.

V městské galerii vystavuje Fotoklub Beroun

Beroun /FOTOGALERIE/ - V galerii Holandského domu v Berouně nyní vystavuje jedenáct členů Fotoklubu Beroun. Jeho členská výstava představuje širokou škálu a záběr uměleckého zaměření - od aktu, přes sportovní a krajinnou, až k reportážní fotografii. Hyka, Dvořák, Nádvorník, Růžička, Šedivec nebo Malík, to je jen část jmen, která jsou známá především těm, co nelení a na výstavy Fotoklubu chodí.

Jana Caltu připomínají výstavy v berounské nemocnici

Beroun - V úterý 6. března uplynul rok od úmrtí doktora Jana Calty. Předního rehabilitačního lékaře, zakladatele a mentora Rehabilitačního centra berounské nemocnice. Jeho bronzová busta zdobí od října hlavní vstup do Rehabilitačního centra a jeho jméno se stalo nedílnou součásti tohoto moderního pavilonu.

Vandal poničil střechu auta

Beroun - Berounští policisté pátrají po totožnosti neznámého pachatele, který v Berouně na parkovišti před obchodním domem Penny v ulici Třída Míru poničil osobní vozidlo značky Audi A6. Pachatel u vozidla, které zde bylo zaparkováno, poškrábal střechu a oba boky. Majiteli Audi A6 neznámý vandal způsobil celkovou škodu ve výši 40 tisíc korun. 

OBRAZEM: V Domově důchodců je nová výstava

Beroun – V Domově seniorů TGM v Berouně je nová výstava nazvaná Příběhy lesa a Neviditelný lidský svět. Zájemci si ji mohou prohlédnout až do 10. června každý den od 7 do 19 hodin. Na zajištění výstavy fotografií se podíleli také pracovníci Muzea Českého krasu Berouna a členové Fotoklubu Beroun. Výstava se uskutečnila pod záštitou starosty Berouna Ivana Kůse. Její vernisáž si nenechali ujít také obyvatelé berounského domova důchodců.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT