VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BEROUN

Královské město Beroun ležící na soutoku řek Berounky a Litavky láká k návštěvě nejen svými historickými památkami a bohatou kulturní a sportovní nabídkou, nýbrž i svým překrásným okolím. Je východiskem do dvou chráněných krajinných oblastí - Českého krasu a Křivoklátska. V oblasti, která byla osídlena již od pravěku, vznikla ve třináctém století při brodu přes řeku Mži (Berounku) osada. Procházela jí významná obchodní stezka vedoucí z Prahy do Plzně a dále do Bavor. První písemnou zprávu o městě nacházíme v listině Přemysla Otakara II. z roku 1265. Latinský název Verona byl do němčiny překládán jako Bern, do češtiny jako Berona, Berún a Beroun. Město však brzy zpustlo a musilo být znovu vybudováno za vlády Václava II. Byly založeny nové hradby a ochozy a byl založen i klášter dominikánů. V roce 1303 udělil panovník Berounu majestát, podle něhož se město mohlo spravovat právem Starého Města pražského.
Dnešní Beroun má 17 648 obyvatel. Dominantou je radnice na Husově náměstí. Zdroj: www.mesto-beroun.cz

Dítě mělo stovky neomluvených hodin

Beroun – Školní docházka je povinná. O tom, že to platí pro každé dítě bez výjimky, se přesvědčila pětatřicetiletá matka dvou dětí.

Mateřská škola dostala dárek k výročí

Beroun - Mateřská škola Pod Homolkou v lokalitě Velkého sídliště v Berouně letos slaví 50. výročí svého založení. Největší dárek k tomuto jubileu dostala od vedení města. Během dvou let do ní investovalo několik desítek milionů korun.

OBRAZEM: O víkendu indiáni ovládli hrad Točník

Žebrák - Brány Točníku se v sobotu 15. září a neděli 16. září otevřely především dětem. Připraven pro ně byl program v režii indiánů.

Hořovicko nadělilo Jindřichovu Hradci bůra

Hořovice /FOTOGALERIE/ - Navázat na vydařený výkon chtěli fotbalisté Hořovicka v dalším divizním utkání pod Remízkem, kde přivítali nováčka z jižních Čech.

Také Beroun se zapojuje do akce Týden hokeje

Beroun – V pondělí 17. září od 15:30 hodin budou mít všechny děti bez rozdílu dovednosti bruslení možnost vyzkoušet si zdarma, jaké to je být hokejistou.

OBRAZEM: O víkendu se konaly v Berouně Hrnčířské trhy

Beroun - O víkendu se během Dnů evropského dědictví konaly na berounském Husově náměstí podzimní Hrnčířské a řemeslné trhy.

Olda Střítecký je Berounskému drakovi věrný

Beroun /ROZHOVOR/ – Závody dračích lodí, které se v prostorách autokempu v Berouně konaly uplynulý víkend už po třinácté, mají své letité příznivce. K nim patří i skalní vodák Olda Střítecký z Berouna. Letos jel tento oblíbený závod s posádkou Kamarádi Berounky.

OBRAZEM: Berounský drak přilákal stovky návštěvníků i závodníků

Beroun - Do třináctého ročníku závodu dračích lodí nazvaného Berounský drak se letos přihlásilo celkem 40 posádek, ve kterých bylo kolem 800 lidí. Letošní Berounský drak se uskutečnil stejně jako v uplynulých letech v berounském kempu na břehu řeky Berounky. 

Rekonstrukce Plzeňské pokračuje, od září je městská doprava opět zdarma

Beroun – Cestující v červených autobusech mezi Berounem a Královým Dvorem nebudou od září platit za jízdenky. Kvůli rekonstrukci Plzeňské ulice si města Beroun a Králův Dvůr odhlasovala po dobu stavebních prací městskou autobusovou dopravu zdarma. Lidé ji platili pouze během letních prázdnin a od září by ji měli mít opět zadarmo.

OBRAZEM: Městské slavnosti v Králově Dvoře se vydařily

Králův Dvůr – Městské slavnosti v Králově Dvoře, které se v sobotu konaly v areálu místního zámku, navštívilo přes dva tisíce lidí.

Pergl udeřil v nastaveném čase

Drozdov - Po bezbrankovém poločase utkání okresního přeboru mezi Drozdovem a Chyňavou viděli početní diváci hned čtyři góly. Více radosti měli ale ti, kteří přáli domácímu týmu.

Na Jánské se pálilo ostrými

Loděnice - Vstup do nového ročníku I. B třídy se fotbalistům Loděnice vydařil na jedničku. Nebohý nováček z Chotče se nestačil divit otáčkám krajské soutěže a za pětadvacet minut prohrával rozdílem pěti gólů.

OBRAZEM: Hořovická heligonka představila svůj 41. ročník

Hořovice - Již 41. ročník oslavila ve Společenském domě kultovní Hořovická heligonka. V letošním roce bylo přihlášeno se svými vystoupeními 25 hudebníků. Své hraní si velmi užívali, ať už se jednalo o vystoupení v sále, nebo v přilehlé zahrade. Hudba se ozývala ze všech stran a dokonce se odehrávaly hudební "souboje".

OBRAZEM: Hrad Točník se přenesl do hlubokého středověku

Točník - Hrad Točník ožil v sobotu historií. Skupina historického šermu Okořská garda zde pořádala už sedmý ročník historického festivalu Oživená historie na hradě Točník.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: V Berouně se konal každoroční Závodí fest

Beroun /ROZHOVOR/ - Na levém břehu řeky Berounky se v sobotu konal další ročník Závodí festu. V parném odpoledni bavily účastníky svým vystoupením kapely jako Jimmy Bozeman & the Lazy Pigs, Něžná noc, Nevermore & Kosmonaut, Rozinky a Vladivojna La Chia. Největšími lákadly jednodenního festivalu ovšem byla ústecká kapela Houpací koně a skupina kolem Nikoly Muchové – Mucha. I přes tropické teploty se akce zúčastnily stovky návštěvníků, z nichž si někteří pomohli ochlazením v blízké Berounce.

Beroun i Králův Dvůr investují do nových cyklostezek

Berounsko – K letním prázdninám patří vodní radovánky a cyklovýlety. Obzvláště rodiny s dětmi si bez nich volné chvíle nedokážou představit. Berounský region má cyklistům co nabídnout. Cyklostezkami je doslova prošpikován a přesto je cyklisté na určitých trasách postrádají.

OBRAZEM: V Králově Dvoře se konal druhý ročník auto moto festivalu

Králův Dvůr - Auto moto Festival Bordel již druhým rokem přilákal desítky lidí. Všichni se mohli těšit na výstavu sportovních automobilů nebo na kaskadérskou show aut, motorek a čtyřkolek.

Hrad Točník ožil středověkým světem husitských dob

Točník /FOTOGALERIE/ - I přes nepřízeň počasí přilákala každoroční kulturní akce Ve znamení kalicha na hrad Točník 5. a 6. července spousty návštěvníků. 

Kaskadér na čtyřkolce Richard Mošna: Zlomeného jsem ještě nic neměl

Králův Dvůr /ROZHOVOR/ - Na 2. ročník auto moto Festivalu Bordel na zámku v Králově Dvoře se sjeli moto kaskadéři ze všech koutů republiky. Kaskadérské kousky předvedli na motorkách, v autech, ale také na čtyřkolce. Jedním z mála kaskadérů na čtyřkolce u nás i v Evropě je Richard Mošna, který odpovídal na otázky Deníku.

Městská doprava zdarma: cestujících je o třetinu víc

Berounsko - Městům Beroun a Králův Dvůr se při rekonstrukci silnice v Plzeňské ulici doprava zdarma osvědčila. Dopravní společnost, která hromadnou dopravu pro obě města zajišťuje, zjistila, že počet cestujících v porovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl o třicet procent.

Do Berouna se sjela skateboardová elita

Beroun /FOTOGALERIE/ – V Berouně se v sobotu uskutečnil další už devátý ročník mezinárodního mistrovství ve skateboardingu. Zúčastnila se ho světová skateboardová špička v čele s Tomášem Vintrem, který jeden z nejlepších závodů sezóny – GrandPrix Beroun pořádá.

OBRAZEM: Točník ožil středověkem

Točník - Po celou sobotu proudily rodiny s dětmi na hrad Točník, které hostil nejrůznější kejklíře, šermíře, divadlo, hudebníky nebo stánkaře. Program se konal na třech hradních nádvořích i v okolí hradu.

Práce Plzeňské ulici můžou konečně začít naplno

Beroun - Celková rekonstrukce hlavní dopravní tepny v Berouně, Plzeňské ulice, pokročila o kus kupředu. Dosud byl krizovým místem, komplikující dopravu, úsek hlavní silnice kolem nákupní zóny supermarketů.

Martina Pokorná z Jiné kávy: Lomikámen je už spíš poskytovatel sociálních služeb

Beroun /ROZHOVOR/ - Kavárna a vegetariánská restaurace Jiná káva oslavila 8. června už deset let své existence. Na festivalu pod širým nebem zahrálo například Sto zvířat nebo kapela Oswald Schneider. 

Jiná káva oslavila deset let existence

Beroun /FOTOGALERIE/ -  Kavárna a vegetariánská restaurace Jiná káva oslavila v pátek večer své desáté výročí. Kavárna ho slavila tradičním festivalem Jiná káva pod širým nebem, který probíhal přímo v areálu bývalých kasáren hned vedle Jiné kávy.

Nohejbal: Infarktový závěr v Berouně

Berounsko - Sedmé kolo soutěže nabídlo řadu dramatických utkání, favorité své zápasy veskrze zvládli. V tabulce si polepšily Měňany s Mezouní, na chvostu zatím zůstává Králův Dvůr.

Veslařkám to na Vltavě cinkalo

Beroun - Hodně úspěšné byly veslařky Lokomotivy Beroun v Praze, kde se uskutečnilo Mistrovství oblasti povodí Vltava. „Představilo se na něm osm klubů a oddílů z celé Prahy, dále z Jindřichova Hradce, Třeboně, Tábora a Berouna,“ vypočítala trenérka Růžena Sehnoutková.

OBRAZEM: Den bezpečí v Berouně

Beroun - V pátek 8. června se konal v Berouně Den bezpečí. Akce se konala v areálu kempu na Závodí a zaměřovala se na představení složek integrovaného záchranného systému veřejnosti. 

OBRAZEM: Slovinští básníci besedovali se studenty

Beroun – V rámci literárního festivalu Stranou, který přibližuje českému čtenáři evropskou básnickou tvorbu, se konala v pátečních dopoledních hodinách beseda se studenty SŠ. Festival se tradičně opírá zejména o Polskou, Slovinskou nebo například Rumunskou lieraturu. Během besedy si studenti vyslechli básně dvou slovinských a jednoho česko-rumunského autora. Básně zazněly jak v rodném jazyce, tak i v češtině a angličtině. Studenti se poté ptali autorů na různé otázky, na které velmi ochotně odpovídali.

OBRAZEM: V Nižboru je k vidění výstava o archeologii za první republiky

Nižbor - V prostorách nižborského zámku je od 1. června ke spatření nová výstava Archeologie první republiky. Výstavu pořádá Ústav archeologické památkové péče středních Čech společně s obcí Nižbor a Středočeským krajem. 

OBRAZEM: V areálu zámku v Nižboru se sešli šermíři

Nižbor - V areálu zámku v Nižboru se uskutečnil již III. ročník šermířského setkání. Na nádvoří zámku se ve spolupráci s obcí Nižbor a zámkem Nižbor uskutečnilo odpoledne plné zábavy.

OBRAZEM: Hasiči slavili výročí, dostali darem auto

Králův Dvůr - Členové Sboru dobrovolných hasičů v Králově Dvoře v sobotu slavili 120. výročí založení sboru. Bohatý program provázela hudba a výstava požární techniky.

Havárie motorky půjde před soud. Chyběla helma, navíc byl alkohol

Střední Čechy - Nejenom zranění, ale ani trestnímu stíhání neunikl 28letý muž, kterého policisté podezřívají, že se na motocykl posadil pod vlivem alkoholu. Událost je pro berounské dopravní policisty aktuální dosud, byť se vše odehrálo už uprostřed prvního květnového víkendu.

Problémy s kapacitou mateřské školy může vyřešit nultý ročník

Beroun – Zápisy do mateřských škol v Králově Dvoře v posledních letech provází velký nešvar a tím je takzvaná školská turistika.

Muž zůstal uvězněný na skále

Svatý Jan pod Skalou – K záchraně muže vyjížděli hasiči a záchranáři v podvečer ke skalní vyhlídce. Muž z ní sjel po kamenech, a protože u sebe neměl žádné horolezecké vybavení, nemohl ani nahoru, ani dolů. Na místě zasahovali i letečtí záchranáři a policejní vrtulník.

OBRAZEM: Milovníci zlatavého moku se sešli pod zámkem

Nižbor - Panská louka pod zámkem patřila v sobotu 19. května pivu. Konaly se tam totiž už třetí Slavnosti piva a tradiční jarmark. Akce se pořádala u příležitosti 753 let od první písemné zmínky o obci.

OBRAZEM: Cvičení protipovodňové ochrany v Berouně

Beroun – V Berouně se uskutečnilo další cvičení protipovodňové ochrany. Tentokrát zaměřené na stavbu ochrany na levém břehu Berounky v ulici Na Hrázi. Kromě toho se zkušebně také zvedala lávka přes Vrážský potok a provedla se její údržba.

Město věnovalo tvůrci povodňových plánů pamětní desku

Beroun /FOTOGALERIE/ - Představitelé Berouna uctili památku Jana Papeže, který vypracoval Povodňové plány pro Beroun i celou jeho spádovou oblast. Město jeho památce věnovalo pamětní desku, kterou umístilo k berounské lávce.

OBRAZEM: Na Beroun cupu vystoupil rekordní počet formací

Beroun - V hale Lokomotivy Beroun se v sobotu uskutečnil další ročník taneční soutěže Beroun cup. Tu už tradičně pořádá Taneční centrum R.A.K. Beroun.

Kraus: Zlomili jsme nepříznivou sérii

Králův Dvůr /FOTOGALERIE/ - Gól Martina Krause rozhodl třetiligový duel v Králově Dvoře.

OBRAZEM: Hrnčířské trhy přilákaly v sobotu tisíce lidí

Beroun - Jarní hrnčířské trhy lákaly návštěvníky nejen na krásnou a užitečnou keramiku, ale také na občerstvení a hudební vystoupení. 

Vlaky u Berouna zastavilo oznámení o sebevrahovi

Beroun – Policisté ve středu odpoledne vyjížděli na vlakové nádraží v Berouně.

Králův Dvůr se letos zaměřil na opravy komunikací

Králův Dvůr - Vedle rozsáhlé rekonstrukce komunikace v Plzeňské ulici, jejímž investorem je Středočeský kraj, čekají obyvatele města opravy jiných komunikací. Město se rozhodlo v letošním roce investovat peníze zejména do řady opravy silnic a chodníků.

Beroun letos investuje do nové zeleně a zahrad

Beroun – Město Beroun každoročně investuje do květinové výzdoby v ulicích a veřejných prostranstvích města statisíce korun. Letos plánuje květinovou výzdobu téměř za milion korun. Kromě toho přišlo s nápadem na realizaci dvou nových parků a přírodních zahrad v několika mateřských školách. Rozšiřování zelených ploch patří k investicím, které by v příštích letech neměly chybět v rozpočtu města.

OBRAZEM: V Muzeu Českého krasu vystavují berounští fotorici

Beroun – V Muzeu Českého krasu byla v sobotu slavnostně zahájena vernisáž výstavy fotografií Berounských fotoriků. Výstava nazvaná Fotorici 2018 – Hudba představuje dílo několik známých fotografů berounského regionu. Na vernisáži zahrála a zazpívala Šárka Pexová.

Na Husově náměstí v Berouně proběhl happening ke Dni Země

Beroun /FOTOGALERIE/ – Město Beroun zaštiťovalo osvětovou akci zaměřenou na propagaci přírody a ekologie. Happening zaměřený především na děti se konal v pondělí 23. dubna na Husově náměstí.

Ivan Sýkora: Po hodině jsem si říkal, že remíza stačila

Berounsko - Po středečních dohrávkách, které orámovalo nádherné počasí, by mělo být stejně o víkendu.

Karešová: Síly určitě mít budeme

Beroun - Na sobotní odpoledne se hodně těší příznivci ledního hokeje včetně pamětníků zlatých časů této hry v Berouně. Po roce, kdy se setkaly v Litvínově, se na berounském ledě představí bývalé hráčky české hokejové reprezentace. Úvodní buly bude vhozeno v patnáct hodin.

Fotbaloví žáci začínají hrát nadstavbu v krajském přeboru

Berounsko - Po rozjezdu jarní části okresního přeboru fotbalových přípravek (pozn. výsledky uvedeme zítra) začnou nadstavbu krajského přeboru žáci. Potěšitelné je, že oba zástupci našeho regionu, Hořovicko a ČLU Beroun, si zahrají ve skupině o titul.

OBRAZEM: Johnny Cash má v Berouně pamětní desku

Beroun - Ve čtvrtek zněla centrem Berouna country muzika. V rámci Modrého Berouna se vzpomínalo na návštěvu populárního zpěváka Johnnyho Cashe. Ten měl do Berouna zavítat 12. dubna roku 1978.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT