Celý fotbalový svět se pozastavuje nad úprkem domácích návštěvníků z otvíracího zápasu fotbalového šampionátu Katar – Ekvádor, když hostitelé prohrávali. To však jen dokumentuje známou skutečnost. Například z atletického mistrovství světa v roce 2019.

Na Chalífově mezinárodním stadionu v Dauhá (bude rovněž dějištěm zápasů fotbalového MS) se před třemi roky proháněly největší atletické hvězdy včetně Nora Warnholma či Švéda Duplatise. Jejich souboje ale sledovalo jen pár tisícovek diváků.

Prázdné sektory přeryly pruhy látky

Aby to celé nepůsobilo ještě větším trapasem, byly některé sektory zahaleny pruhy látky s vlajkami zúčastněných států a motivy šampionátu. Přitom při kandidatuře Dauhá na atletický vrchol šli Katařené s heslem „Žádná prázdná sedadla“.

Situace se zlepšila, když o zlato skákal Mutaz Essa Baršim. Na domácí ikonu tehdy přišla největší návštěva celého MS, a i když se vyhublý výškař v průběhu sezony potýkal se zdravotními problémy, nakonec slavně zvítězil. Co by se však stalo, kdyby si zranění obnovil anebo vypadl na základní výšce?

Anglický kapitán Harry Kane s páskou s duhovým srdcem
Máš duhové srdce? Budeš potrestán. Frustrovaní kapitáni nepůjdou proti zákazu

S největší pravděpodobností by publikum vyklidilo tribuny jako v neděli večer, když Katařané nestačili na pružné Jihoameričany. Ostatně Baršim není pravým Katařanem. Narodil se sice v Dauhá, ale jeho rodina pochází ze Súdánu. Stal se prvním zdařilým produktem „továrny na sportovce“ Aspire Academy.

Sportovce loví v cizině

Tam vyrostl a dřel. Pochopitelně měl talent, ale pečovali o něj věhlasní odborníci ze všech koutů světa a díky tomu získal všechny vavříny včetně olympijského zlata. Aspire Academy pracuje s neomezenými finančními prostředky a hledá talenty v jiných zemích. Zejména v chudé Africe.

„V Aspire Academy mají díky penězům úplně všechno, co sportovec potřebuje ke svému růstu,“ říkal před třemi roky bývalý dálkař Milan Kovář, který v Dauhá působil jako kondiční kouč u bezpečnostních složek.

Úvodní zápas fotbalového MS mezi Katarem a Ekvádorem.
Velbloudi místo těžkooděnců, fanoušek nadávající šejkům. Úvodní zápas MS bavil

Poloprázdným tribunám na stadionu Chalífa se podivovala skupinka českých fanoušků, která cestuje na atletické šampionáty po celém světě. V tom byli v Dauhá poněkud zklamáni. „Na stadionu jsme si museli utřít zaprášené sedačky, a ta prázdnota působila podivně,“ poznamenal jeden z účastníků zájezdu Miloš Alter.

Katařané byli fotbalovými mistry Asie

A v jaké kondici se nachází katarský fotbal? Po neslané nemastném výkonu proti Ekvádoru se zdá, že kdyby nebyli pořadateli mistrovství světa, asi by na něj z kvalifikace nemohli postoupit. Jenže před třemi roky se Katařané stali mistry Asie, když ve finále dokázali porazit silné Japonce.

Tým si však neudržel výkonnost. „Katařané fotbal milují. Baví se o něm čím dál víc lidí. Jejich zájem ale směřuje spíš ke hvězdám ve španělských nebo anglických soutěžích,“ vysvětloval Martin Jaroš, který v Dauhá žije a pracuje deset let.

Al Thumama Stadium: aréna s kapacitou pro 40 tisíc diváků
Stadiony na MS v Kataru: Jsou supermoderní, fascinující i s černou minulostí

Podle něj spočívá problém v tom, že se v Kataru na sport moc nechodí a ani se nepěstuje. „Jedním z důvodů je horké klima. Sázka na sport je ale zájmem vlády a šampionáty k němu mají lidi přitáhnout. Katařané totiž nežijí zrovna zdravým způsobem a trpí nemocemi, víc než je světový průměr,“ říkal Deníku v roce 2019.

Přijdou se katarští fanoušci podívat zápasy, kde budou hrát Lionel Messi, Cristiano Ronaldo nebo Kylian Mbappé?