deník.cz Chci zprávy do e-mailu
Chci předplatné
ZMĚNIT REGION

ZÁPASY ČESKÉHO TÝMU

21.5. | 15:15 Česko Česko 3 : 4 Rusko Rusko
22.5. | 19:15 Česko Česko 2 : 5 Švýcarsko Švýcarsko
24.5. | 19:15 Česko Česko 3 : 2 P Bělorusko Bělorusko
27.5. | 19:15 Švédsko Švédsko 2 : 4 Česko Česko
29.5. | 11:15 Česko Česko 6 : 1 Velká Británie Velká Británie
31.5. | 15:15 Česko Česko 2 : 1 SN Dánsko Dánsko
1.6. | 15:15 Slovensko Slovensko 3 : 7 Česko Česko
3.6. | 19:15 Finsko Finsko 1 : 0 Česko Česko
Legenda: P - prodloužení, SN - samostatné nájezdy

Brankáři:
Šimon Hrubec (Omsk, KHL), Roman Will (Čeljabinsk, KHL).

Obránci:
David Musil (Třinec), David Sklenička (Jokerit Helsinky, KHL), Libor Šulák (Oulu, Finsko), Ondřej Vitásek (Liberec),  Michal Moravčík (Tappara, Finsko), Filip Hronek (Detroit, NHL), Libor Hájek (NY Rangers, NHL), Lukáš Klok (Rauma, Finsko).

Útočníci:
Adam Musil, Radan Lenc (oba Liberec), Matěj Stránský, Michal Špaček (oba Třinec), Tomáš Zohorna (Pardubice), Jakub Flek (Karlovy Vary), Robin Hanzl, Lukáš Radil (oba Spartak Moskva, KHL), Jiří Sekáč (Omsk, KHL), Jiří Smejkal (Tappara, Finsko), Filip Zadina, Jakub Vrána (oba Detroit, NHL), Filip Chytil (NY Rangers, NHL), Jan Kovář (Zug, Švýcarsko), Dominik Kubalík (Chicago, NHL).

Hlavní trenér:
Filip Pešán.

Generální manažer:
Petr Nedvěd.

Asistenti trenéra: 
Martin Straka a Jaroslav Špaček.

Trenér brankářů: 
Zdeněk Orct.

ZPRÁVY Z MS

V normální době by do Pobaltí přijely tisícovky fanoušků nejen ze skandinávských velmocí, ale situace kolem koronaviru to nedovoluje. Během turnaje se hráči ocitnou v přísné bublině, tedy jakési izolaci. Hotel, trénink, zápas. Nic víc. 

Netradiční je také pozdní termín šampionátu (od 21. května do 6. června).

Češi s několika málo posilami z NHL mají přetěžkou úlohu, ocitli se ve společnosti Švédska nebo Ruska (s označením ROC kvůli trestu za doping).

Mimochodem, zápasy skupiny A se měly uskutečnit v Bělorusku, leč Minsk na začátku roku přišel o šampionát. Oficiálně kvůli bezpečnosti, neoficiálně kvůli zločinům diktátora Alexandra Lukašenka. Proto se všech šestnáct týmů ocitlo v Rize, zápolí takřka přes ulici.

Titul obhajují Finové, kteří jsou na trůnu dva roky - ovládli poslední šampionát na Slovensku. Loni se kvůli koronaviru nehrálo.

Chvíli to vypadalo, že pod Tatrami by se mohlo hrát znovu, ale Lotyši před komisí federace IIHF své pořadatelství uhájili. Nabídli malou arénu s názvem Olympic Sports Centre, což je ale při absenci diváků nicotný problém.

Sloganem hokejového svátku je anglické spojení "passion, no borders" - v překladu to znamená "vášeň, žádné hranice".