V posledních dnech zaznamenal značný pokles automobilový průmysl, na kterém je velká část obyvatel našeho regionu závislá. Ve Spojených státech se už několik měsíců prohlubuje hospodářská krize. Problémy zasahují už i některé evropské země a trhy. Spousta firem na Berounsku se zabývá výrobou aut a jejich doplňků a právě prodej vozů klesá.

Otázka, zda se takováto krize může dotknout vážněji i obyvatel Berounska, je tedy na místě. „V září jsme nárůst nezaměstnanosti zaznamenali. Jde ale spíše o každoroční jev, kdy se u nás hlásí absolventi po letních prázdninách,“ uvádí Zdeněk Bělohlávek z berounského Úřadu práce. Zároveň však upozorňuje na to, že určité náznaky o drastických opatřeních některých firem v regionu úřad má.

„Zatím však neevidujeme žádný příval žadatelů o práci z podobných důvodů,“ upozorňuje Bělohlávek. Pracovních příležitostí je v regionu dostatek, dokonce převyšuje i počet žadatelů o zaměstnání, ti však většinou nesplňují požadavky a nemají potřebnou kvalifikaci. „Myslím, že se obyvatelé našeho regionu výraznějšího propouštění bát nemusí. Pracuje tu přes tři a půl tisíce cizinců. Většina z nich je ze třetích zemí, tedy mimo Evropskou unii. Předpokládáme, že pokud k nějakému propouštění ze strany velkých zaměstnavatelů dojde, firmy rozvážou pracovní poměry spíše s cizinci než s českými a evropskými pracovníky,“ uvedl zástupce ředitele Úřadu práce v Berouně.


Cizinců u nás přibylo především v posledních dvou letech. Za rok 2006 bylo podle Zdeňka Bělohlávka zapsáno 309 nových pracovníků ze zemí mimo EU. O rok později už to ale bylo přes patnáct set a letos v září dostal pracovní povolení tisící čtyřstý cizinec. „Převážně jde o lidi z Vietnamu a z Mongolska, kteří tu pracují jako montážní dělníci,“ uzavírá Bělohlávek. Přesto byla míra nezaměstnanosti v srpnu na úrovni průměru Středočeského kraje, tedy 3,4 procenta.