Když se blížil konec roku 2020, sociální sítě zaplavily takzvané memy o tom, jak ten rok byl těžký a stál za starou bačkoru. Na facebooku kliknu na jeden z nich, kde se čísla hádají, které je to nejhorší. Začne smolná 13, tu okamžitě setře ďábelská 666. Jenže posléze z poza rohu vykoukne 2020, majíc kolem jedné z nul zavěšený šperk v podobě viru, založí si ruce a suše pronese: „Tak se všichni uklidníme.“

Tento rok nebyl o nic lehčí a dva tisíce dvacet jednička jako by měla tentokrát kolem krku jiný šperk, a sice číslovku reprezentující 30 000 zemřelých. A když už to nemohlo být horší, to zas jiná čísla, ta na trhu s energiemi vylétla do stratosféry. Důsledkem se mimo jiné hlavně stalo to, že například lidé v berounské Holandské ulici stáli frontu na elektriku jako za totáče na banány. Kvůli pádu Bohemia energy nyní přes milion domácností hledí za horizont Nového roku s obavou. Má tady ještě vůbec smysl zmiňovat související inflační prognózy?

Tento rok se tak ve svém samotném závěru stal předzvěstí toho, že si dva tisíce dvacet dvojka o půlnoci na Silvestra směle stoupne mezi ostatní cifry a suše pronese: „Hold my beer, guys.“ Tedy volně přeloženo, podržte mi pivko; a jako bych slyšel, jak si nový letopočet demonstrativně prokřupne klouby na prstech.

Ale abych nekončil tak ponuře. Na politickém poli se nám aspoň povedlo zbavit toho nejhoršího. A sice vlády jednoho oligarchy a packala, co v době největší covidové krize tahal ministry zdravotnictví jako králíky z klobouku, až mu došli. Fialova vláda nyní stojí před velkou výzvou, aby právě dva tisíce dvacet dvojka to pivo podržet nepotřebovala. Věřím tak, že meme, na které kliknu příští rok, bude mnohem radostnější.