Studentské volby prezidenta v Berouně, a vlastně po celé republice, dopadly jednoznačně ve prospěch možné budoucí první české prezidentky. Danuši Nerudovou by studenti na hrad poslali hned v prvním kole, když získala 54 procent. Na berounské střední zdravotnické škole dokonce přes 60 procent, stejně tak na obchodní akademii. Druhý skončil Petr Pavel a bronz bral Andrej Babiš.

Byť s rozdílným skórem, jsou tedy studentské preference identické s těmi skutečnými. Poprvé mám tak konečně pocit, že i když z průzkumů nejvíce podporovaných kandidátů vyhraje Nerudová či Pavel, budeme mít po odchodu Václava Havla v čele státu konečně člověka, za kterého se nebudeme muset otevřeně stydět. Ano, na oba kandidáty se teď tahají všelijaké kostlivce ze skříně, ale řekněme si narovinu, kdo z nás alespoň jednoho doma nemá.

Studentské volby na Střední zdravotnické škole Beroun.
Foto: Studenti v Berouně ve volbách nanečisto poslali na Hrad Nerudovou

Pak tu je ještě samotný Andrej Babiš, kterého jsem záměrně vynechal, protože ten je srovnatelný maximálně tak s Milošem Zemanem. Jeho další fiasko, tentokrát před tabulí, vlastně nabízí zajímavou paralelu, která vše hezky a znovu podtrhuje. A sice volba prezidenta v podstatě hlasováním nanečisto ve školách začíná a končí právě pověšením portrétu nově zvolené hlavy státu nad katedry. Miloše Zemana řada ředitelů škol ze stěny sundala už dávno. Neumím si tak představit, že by si na jeho místo přáli pověsit právě Andreje Babiše. Já bych to tedy nechtěl.