V Berouně je dobojováno. Jasným vítězem voleb se stalo hnutí Beroun sobě, které díky pětadvaceti procentům hlasů získalo šest mandátů. Jenže nové rozložení sil vytvořilo situaci, kdy současná koalice ODS, Nezávislí Berouňáci a ANO mohou vytvořit v jednadvacetičlenném zastupitelstvu křehkou koalici o jedenácti mandátech a pokračovat vesele dál.

Tím by celkem podle odsunuli vítěze voleb do opozičních lavic. Jaký by tento krok vyslal signál vůči voličům? Zcela jistě by se jednalo o pohrdání vůlí voličů, bez jakékoliv schopnosti sebereflexe.

Vítězem se letos stalo hnutí Beroun sobě a povinností dalších subjektů je vstoupit zodpovědně do vyjednávání, na jejichž konci vzejde silná a funkční koalice. Tečka. Zauvažujeme-li tedy, možná i trochu naivně, že si v zastupitelské demokracii volíme své zástupce skrze politické subjekty, s jejichž programem jsme se ztotožnili, ti by tedy měli reprezentovat náš hlas a činit tak co nejlépe podle svého vědomí a svědomí. V tomto konkrétním případě tedy s cílem posunout Beroun dál, nikoliv uspokojit vlastní zájmy.

Noví zastupitelé by tak měli respektovat, jak byly karty rozdány, nepolitikařit a dát dohromady takové vedení, které ve městě v následujících čtyřech letech konečně odblokuje řešení palčivých témat, jakými jsou například přeplněné školy a školky či jižní obchvat.