V berounském kulturním domě Plzeňka proběhlo ve středu 15. března další veřejné zasedání zastupitelstva města. Jeho průběh se tímto výkonem do politické historie Berouna nepochybně zapsal absurdním až tragikomických písmem.

Totiž v drtivé většině času deset a půl hodiny dlouhého setkání se debatovalo v atmosféře tak hutné, že by si nezadala ani se snímky Alfreda Hitchcocka. Nechyběla ani neúcta k mandátu a jednání svou délkou jistojistě nastavilo nový rekord.

Zastupitelstvo Berouna se schází jednou za tři měsíce, tedy s minimální frekvencí určenou zákonem. Jinými slovy radnice okresního města s téměř 20 tisící obyvateli a rozpočtem kolem 650 milionů korun svolává zasedání stejně často jako například obec Hvozdec s 258 obyvateli a více než 250krát nižším rozpočtem. Výsledek? Debatní maraton, vyčerpání, frustrace, osobní útoky - a hlavně nedůstojný průběh.

Ihned od začátku poměrně hostilní diskuse mezi koalicí a opozicí už po dvou hodinách zřejmě přestala bavit zastupitele za Beroun sobě a hokejového trenéra Václava Roztočila. Ten se podle informací, jež zazněly v sále, rozhodl po první přestávce odejít na hokej. Ani se neobtěžoval omluvit předsedající starostce Soně Chalupové (ODS). Jeho židle pak zela prázdnotou až do konce. Tohle nelze vnímat jinak než jako naprostou degradaci vážnosti voliči svěřeného mandátu.

Čas postoupil, projevuje se únava a nastává chaos v počtu a pořadí přihlášených diskutujících. Přitom před třemi měsíci na předešlém zasedání bylo slíbeno, že se vymyslí zapisovací systém s pořadím, aby nedocházelo k takovýmto mýlkám. To už se ale blíží půlnoc a mezitím se postupně vyprázdnily židle dalších přísedících, odešli i přítomní zástupci úřadu. Ti ale museli kvůli dodržení povinného volna mezi pracovní dobou, protože bylo třeba ráno přijít do práce.

V „hledišti“ už tak zbývá jen hrstka zástupců veřejnosti, kteří trpělivě čekají na své slovo v bodu Různé, aby mohli přednést vlastní podněty. Když jsou konečně na řadě, škoda, že už je skoro nikdo neposlouchá – a to evidentní únavou anebo osobní nepřítomností.

Načež na samém závěru v půl druhé ráno opoziční zastupitelka Barbora Skálová (Beroun sobě) vyčerpaně a rezignovaně, vlasy únavou rozcuchané, nahlas touží po zvýšení frekvence zasedání zastupitelstev, aby se mohl program zkrátit. Věc byla podána jako návrh a starostka slíbila, že se nad tím rada města zamyslí a vydá doporučení.

Kdo ví? Třeba se v Berouně znovu sejdou dříve než v červnu.