„Nechyběli mezi nimi ani členové občanského sdružení Hořovické maminky. Kromě ostřílených dárců, kteří mají za sebou i čtyřicet odběrů, sem na světový den dárců krve v úterý 14. června zavítali i ti, pro které to byla úplná premiéra,“ uvedla tisková mluvčí Nemocnice Hořovice Lucie Zemanová.
Zatímco některé nemocnice zoufale volají po nových dárcích krve, ta hořovická si na jejich nedostatek nemůže stěžovat. Ba naopak.

K poslednímu květnu zaznamenala hořovická transfúzní stanice o 61 dárců více než ve stejnou dobu loňského roku, a to přesto, že loňský rok bylo v Hořovicích historicky nejvíce dárců. „S oblibou říkám, že jsme s našimi dárci taková jedna velká rodina. Máme zdravou základnu a navíc se pořád rozrůstáme. Mimo to chodí čím dál tím víc mladých lidí, což nás samozřejmě těší,“ řekla vrchní sestra transfúzní stanice Nemocnice Hořovice Jana Šrámková s tím, že pravidelní dárci jsou také oceňováni.

„Ten, kdo přijde po čtyřicáté, dostane zlatou plaketu doktora Janského, po osmdesáti odběrech získává zlatý kříž třetího stupně a stý dárce obdrží věcný dar,“ vyjmenovávala Jana Šrámková.

Na světový den dárců krve se rozhodlo zapojit také občanské sdružení Hořovické maminky a mezi jejími členkami nemohla chybět ani předsedkyně sdružení Lucie Menclová, která první akci tohoto typu zorganizovala už před třemi měsíci.

„Všem se to moc líbilo, takže se mě ptali, kdy půjdeme darovat krev podruhé a na světový den dárců krve se to přímo nabízelo. Myslím si, že je skvělé, když člověk může někomu pomoct a darovat krev vás skutečně nic nestojí. Maminky si sem navíc mohou vzít i své děti, které jim pohlídáme,“ popisovala Lucie Menclová, podle které občanské sdružení do budoucna hodlá s Nemocnicí Hořovice i nadále spolupracovat. ⋌(rak)