V polovině minulého týdne se v Berouně konalo veřejné zasedání zastupitelstva, kde bylo jedním z bodů projednání žádosti o povolení výjimky z doby stanovené pro provozování produkcí. Podal ji Jan Berdych, pořadatel hudebního eventu Piknik, jehož hlavní hvězdou byl loni v Kempu Na Hrázi známý český DJ Ventolin.

Letos Piknik vysoko nastavenou laťku minimálně dorovná, když na stejném místě zahraje francouzské elektronické duo Iphaze nebo zajímavé české hudební těleso Mutanti hledaj východisko i řada lokálních kapel. Budou na to mít ale bohužel o hodinku méně času.

A to proto, že příslušná vyhláška podobnou výjimku neumožňuje. Lze totiž pouze aktualizovat celou vyhlášku. Podnět nicméně alespoň přiměl zastupitele zamyslet se nad současným systémem udělování podobných povolení. Berounští politici se najednou probrali a zjistili, že dosavadní praxe je nedostačující a prakticky neumožňuje, aby byly nové akce na seznam vyvolených přidány.

Na berounském zastupitelském plénu tak objevili Ameriku. Alespoň tedy našli konsenzus, že je potřeba místní vyhlášku každoročně aktualizovat a nabídnout tím prostor novým kulturním akcím.

Například v sousedním okresním městě příbramské zastupitelstvo podobnou praxi pohodlně provozuje už několik let. Tam mají pořadatelé termín k podání žádostí do konce března. Ty jsou v dalším měsíci vyhodnoceny a případně zařazeny do návrhu vyhlášky, která je poté předána zastupitelstvu ke schválení.

Chtělo by to, vážení berounští zastupitelé, více se kolem sebe dívat. A navíc s přihlédnutím k tomu, jak kultura poslední dva roky trpěla, začít pružněji reagovat.Uvidíme po podzimních volbách, kdo z nově zvoleného zastupitelstva tuto - v Berouně skutečně revoluční - myšlenku znovu oživí.