Okresní soud v Berouně uznal pětatřicetiletého dobrovolného hasiče z Králova Dvora vinným z tragické dopravní nehody, která se odehrála 29. prosince loňského roku na světelné křižovatce ulic Plzeňská a Koněpruská. Zemřel při ní šedesátiletý řidič škodovky a jeho šestnáctiletý spolujezdec utrpěl vážná zranění. „Soud uznal obžalovaného vinným z trestného činu ublížení na zdraví a odsuzuje ho k trestu odnětí svobody v trvání jednoho roku. Trest je podmíněně odložen na dva roky,“ zaznělo při výroku soudu z úst předsedy senátu Okresního soudu v Berouně Jaroslava Zálejského.

Hasičské auto houkalo a blikalo

A co se vlastně koncem loňského roku na výše uvedené křižovatce stalo? Zástupce velitele jednotky králodvorských dobrovolných hasičů pospíchal s kolegy k nahlášenému požáru v centru Berouna. Do zmíněné světelné křižovatky vjel se zásahovým vozidlem na červenou. Při tom měl ale hasičský vůz zapnutá všechna světelná i zvuková výstražná znamení a jeho řidič si byl jistý, že mu ostatní motoristé dají přednost. Jak u soudu uvedli svědkové i obžalovaný, osobní vůz, se kterým se hasičské auto v křižovatce srazilo, nejprve zastavil, a pak se najednou znovu rozjel ve snaze křižovatkou rychle projet. Srážce felicie se záchranným vozem se tak už nedalo zabránit.

Průběh soudních líčení s napětím sledovali hasičtí kolegové obžalovaného a ostatní záchranáři. Při záchraně lidských životů a majetku jiných lidí se totiž velmi často dostávají do rizikových situací a snadno se jim tak může stát něco podobného. Případ Ondřeje Badinského se pro ně stal precedentem.

Záchranář nesmí nikoho ohrozit

Soud si toho byl vědom a zvažoval, jestli může příslušník záchranných složek k zásahu jet tak, jak tomu bylo v tomto případě. „Soud došel k závěru, že nemůže. Řidič je povinen jet tak, aby nikoho neohrozil. Kdyby byl na křižovatce například autobus se 40 dětmi, tak nemůže ohrozit jejich životy. Míra zavinění se u obžalovaného snižuje výpovědí svědka, který uvedl, že hasičské auto mělo zapnuté výstražné světlo i maják a houkalo. Podíl vinny na dopravní nehodě má i mrtvý řidič,“ uvedl v odůvodnění rozsudku Jaroslav Zálejský.

„Rozhodnutí soudu respektuji. Ponecháme si ale lhůtu na odvolání a poradíme se s advokátem, zda odvolání podáme či ne,“ uvedl Ondřej Badinský.

Výrok soudu přihlížející záchranáře zklamal. „Naše jednání v žádném případě nikdy nesměřuje k tomu, abychom někoho ohrozili. Naším posláním je pravý opak. Samozřejmě jsme očekávali, že tato nešťastná událost, nějakým způsobem vyústí v určitý trest. Nečekali jsme ale, že v takový. Jeden rok, i když podmíněně, je hodně vysoký trest. Vzhledem k tomu, že se jedná o absolutně bezúhonného občana, který konal veřejně prospěšnou činnost a u kterého zcela určitě nehrozí, že by to, co se stalo, opakoval. Z rozsudku jsme proto trošku na rozpacích,“ uvedl ředitel berounských profesionálních hasičů Milan Novák.

Rodina se dožaduje odškodného

Jak dále uvedl, řidiči by si měli uvědomit, že vůz záchranných složek může jet i jednou k nim. To nejmenší, co pro něj mohou udělat, je uvolnit mu průjezd. „Pokud někde slyším nebo vidím výstražné znamení, zajedu ke kraji a teprve když vidím, že záchranné vozidlo projelo, prokračuji v jízdě. Jakékoli zbrklé jednání, které se objevilo i v tomto případě, může být příčinou tragické události. V případě, že by na místě řidiče osobního auta byl řidič autobusu, jak uvedl soudce, tak by k žádné tragické nehodě nedošlo. Profesionální řidič by totiž zásahovému vozidlu dal přednost,“ dodal Novák.

Rozsudek si přišla poslechnout i rodina mrtvého Roma. Manželka a čtyři dcery se na obžalovaném dožadují odškodnění ve výši 240 tisíc korun a zraněný mladík hodlá uplatňovat bolestné. Soudce ale poškozené s náhradou škody odkázal na občanskoprávní řízení.