Hrad Karlštejn se opět pyšní korunovačními klenoty. Ty do Kaple sv. kříže o víkendu z Prahy dovezl už počtvrté Královský průvod v čele s císařem Karlem IV. Průvod představující přes stovku dvořanů a jezdců na koních i v povozech procházel obcemi na břehu Berounky a urazil za dva dny trasu dlouhou skoro 40 km. Nevšední zážitek si nenechalo ujít okolo 35 tisíc diváků.

Na čtvrtý ročník Královského průvodu vrhla ale menší stín nešťastná příhoda, která se odehrála u obce Rovina. Jezdkyně na poníkovi zde zranila přihlížejícícho třináctiletého chlapce, který musel být převezen do nemocnice. „Chlapce jsme převezli do motolské nemocnice, kde je hospitalizován. Má poraněný kyčelní kloub,“ uvedl k události ředitel Záchranné služby Trans Hospital Řevnice Bořek Bulíček.

Podle organizátorů akce jezdkyně na poníkovi zavadila o chlapce kolenem, když k ní byl otočen zády a fotil projíždějící koně. „Volala jsem pozor, ale neslyšel mně. Jezdci na mne volali, že chlapec již vstal a je v pořádku. Proto jsem pokračovala v cestě. Nenapadlo mne, že se stalo něco závažnějšího. Velmi mne tato nehoda mrzí.“ uvedla žena k nešťastné události.

Agentura zajišťující realizaci akce se chce zkontaktovat s rodinou. „Je nám líto, že došlo k této nehodě. Doufáme, že zranění nebude vážné a že se chlapec brzy zotaví,“ uvedla za organizátory Veronika Dlouhá.

Královský průvod navazuje na historickou tradici, jejíž kořeny sahají do doby vlády císaře Karla IV. V Praze mu požehnal s přáním štastné cesty arcibiskup Dominik Duka. Dá se říci, že průvodu přálo i počasí. Teplo, které po oba dny bylo, totiž pořádně potrápilo lidi v dobových kostýmech. V těžkých rouchách a zbroji jim bylo pořádné vedro. „Nějak to musíme vydržet. Je to pořád lepší, než kdyby pršelo,“ tvrdili někteří z nich.