V mnoha případech migrují za potravou. Stahují se do obydlených lokalit a jsou velkou hrozbou zejména pro řidiče. Od začátku letošního roku už mají na svědomí několik dopravních nehod.

„Kvůli srně mám nyní auto v servisu. Oprava mě bude stát několik tisíc korun. Když jsem jela ve Zdicích obydlenou zástavbou, vběhla mi rovnou pod kola. Vůbec nechápu, kde se tam mohla vzít,“ uvedla Jarmila Konečná z Berouna.

Před pár dny srážka se srnou vyděsila třicetiletou řidičku BMW v katastru obce Hostomice. Žena jela po silnici druhé třídy ve směru od obce Hostomice na Dobříš a najednou jí do komunikace z levého silničního příkopu skočila srna. „Při přebíhání vozovky jí srna narazila do levého boku osobního automobilu a zůstala ležet na komunikaci. Potom se ale nečekaně zvedla a odběhla pryč do lesa. Zvíře na vozidle způsobilo škodu za 21 tisíc korun,“ uvedla mluvčí berounské policie Lenka Uriánková.

K další dopravní nehodě, kterou měla zavinit srna došlo ve středu. Pětapadesátiletá řidička osobního vozu Honda Jazz se s vysokou střetla na silnici ve směru ze zadní Třebaně na Liteň. „Srna jí vběhla do cesty z pravé strany a narazila do pravého boku auta. Zvíře bylo na místě mrtvé,“ uvedla k případu Lenka Uriánková.

Podle Josefa Šinknera z otročiněveského mysliveckého sdružení zodpovídají myslivecká sdružení pouze za škody, ke kterým došlo v místech jejich honebních pozemků. „V takovém případě potom policie zavolá a my musíme zajistit likvidaci zvířete. Když k nehodě dojde mimo honební pozemky, tak myslivecká sdružení nejsou za škody odpovědná,“ říká Josef Šinkner.