Opilý řidič, který se na dálničním sjezdu v Rudné srazil s kamionem, nadýchal přes tři promile alkoholu. „Zjistli jsme u něho 3,62 promile alkoholu. Řidič tím dopustil trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Ve voze s ním seděla jeho manželka a vzadu malé dítě,“ informoval zástupce vedoucího rudenské dálniční policie David Bukovský.

Když muž sjížděl z dálnice, alkohol udělal své. Řidič nezvládl řízení a vjel do protisměru, kde právě projíždělo nákladní vozidlo. „Při nehodě nebyl nikdo zraněn, ale škoda dosáhla zhruba částky 250 tisíc korun. U tohoto řidiče to nebyl ale první případ. Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz,“ upozornil David Bukovský.

Přítomnost alkoholu není podle rudenských policistů u řidičů na dálnici ničím výjimečným. Za leden a únor zjistili při kontrolách a dopravních nehodách na dálnici D5 požití alkoholických nápojů celkem u čtrnácti řidičů. Tři z nich byli ůčastníky dopravní nehody. Ve všech případech se jednalo o muže.

Největší zjištěné množství bylo 3,62 promile. U řidičů, kteří nadýchali nad jednu promile, bude mít požití alkoholu nepříjemné následky. „V takovém případě se jedná už o trestný čin,“ upozornil David Bukovský. O štěstí tak může mluvit řidič, který policistům letos na D5 nadýchal 1,20 promile ale při odběru mu bylo v krvi zjištěno jen 0,99 promile alkoholu. Jeho trestný čin tak byl překvalifikován na přestupek.

Málokdo z přistižených řidičů přizná, že před jízdou alkohol popíjel. „Zpravidla se každý z nich snaží zapírat. Nedokážou po pravdě říci, kolik alkoholických nápojů předtím vypili. Tvrdí nám třeba, že večer měli tři piva a v deset šli spát. A přitom ráno nadýchají 0,8 promile,“ uvedl David Bukovský.

Lidské tělo odbourává 0,12 až 0,2 promile alkoholu za hodinu. Někdo má tak promili alkoholu po vypití půl litru tvrdého alkoholu, nebo pěti dvanáctek. Někdo už ale po třech pivech. Záleží jakou fyzickou dispozici dotyčný člověk má.