„Do berounského gymnázia byl vyslán rychlý zásahový automobil s AED a odborně vyškolenými hasiči. Od výjezdu vozidla byli na místě za tři a půl minuty. Průzkumem zjistili, že jde o starší ženu, která byla v místnosti sekretariátu a upadla do bezvědomí. Před příjezdem jednotky prováděl personál školy telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci, kterou řídilo zdravotnické operační středisko,“ vysvětlil za Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje Jaroslav Gabriel.

Hasiči po svém příjezdu pokračovali v nepřímé srdeční masáži, zahájili podporu dýchání pomocí ambuvaku s kyslíkovou terapií a napojili pacientku na AED. Defibrilátor provedl tři výboje, mezi kterými pokračovala resuscitace. Když přijela posádka zdravotnické záchranné služby, napojila ženu na zdravotnické přístroje a umístila ji na vakuová nosítka.

Ve spolupráci se zdravotníky pak hasiči ženu přenesli do sanitky. Ta ji transportovala do specializovaného pracoviště do pražské nemocnice, kam byla předána už ve stabilizovaném stavu. Jedná se už o třetí případ, kdy byl použit berounský AED k záchraně života. Potvrzuje se tak fungující systém spolupráce mezi hasiči a zdravotnickou záchrannou službou.