„Sjela po skále dolů asi z dvacetimetrové výšky a spadla do vody. Měla štěstí, že jí viděli dva lidé, kteří jí vytáhli z vody na kámen, a že se neutopila. Rozdrtila si rameno, pohmoždila páteř a zlámala stehenní kost,“ popsal nehodu ředitel záchranné služby Trans Hospital Řevnice Bořek Bulíček. 


Zraněná zůstala po pádu při vědomí a komunikovala se záchranáři. Ti ji kvůli velkým bolestem uvedli do umělého spánku a letecky přepravili do nemocnice.

V srpnu je to již druhý případ, kdy šlo člověku v lomu Velká Amerika o život. K tragické události zde došlo 18. srpna. Zkrvavené tělo na dně lomu objevil muž, který šel kolem. „Jednalo se o pětatřicetiletého muže. V současné době je nařízena soudní pitva, aby se nám podařilo ověřit totožnost mrtvého a my mohli zjistit příčinu a okolnosti jeho pádu,“ uvedla k tragické události mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.


Jestli muž spadl dolů nešťastnou náhodou, nebo se jednalo o sebevraždu či něco jiného, kriminalisté zatím vyšetřují


Do lomu Velká Amerika jezdí záchranáři velmi často. Každoročně se v něm zraní hodně turistů a také jich v něm hodně zemře. „Vyjíždíme jen k těm vážným. Mnozí, kteří si přivodí jen nějaký lehčí úraz, vyhledají ošetření lékařů až doma. Do lomu je vstup zakázán a oni se bojí pokuty. Pak si vymyslí, že třeba zakopli a rozbili si při tom hlavu,“ vysvětlil ředitel záchranné služby Trans Hospital Řevnice.


Hlavní důvod proč Velká Amerika v létě láká tisíce turistů je koupání. Úrazy se nestávají při fotografování, ale přitom, když se lidé snaží dostat ze shora dolů a pak sebevrazi. „Těch je do roka kolem tří až čtyř,“ poznamenal Bořek Bulíček. 


V roce 2014 si zde vzal úmyslně život i čtyřiadvacetiletý mladík, a to údajně jen kvůli tomu, že se s ním rozešla jeho dívka. Mladík měl po jejích slovech o rozchodu okamžitě skočil do lomu z cesty, která vede podél něj. Dopadl ale na stěnu lomu. Teprve potom spadlo jeho tělo do vody. Když bezvládné tělo potápěči vylovili, lékaři zjistili zranění hlavy neslučitelné se životem.


V lomu Velká Amerika skončila těžba vápence v šedesátých letech minulého století. Od té doby zde zemřely desítky a možná i stovky lidí. Lom, který spravuje společnost Lomy Mořina je společně s Malou Ameriku Mekkou trampů. Ty nejvíce ze všeho lákají opuštěné štoly a slaňování strmých skalních stěn dolů k jezeru a také nocování pod širákem. A to přesto, že jsou všude výstražné nápisy, které upozorňují na zákaz vstupu. Mnozí však i přes zákaz riskují to nejcennější, svůj život.