ROMANA ŠIMKOVÁ

PETRA LIŠKOVÁ

Aktualizováno

Berounsko/ Plzeňskou dálnici D5 zablokovala v úterýsériová dopravní nehoda. Dálnice ve směru na Prahubyla uzavřená od Hořovic až po benzinovou stanici JET v Králově Dvoře. Dopravní kolaps má podle policie na svědomí vozidlo odtahové služby, které kolem 19. hodinynarazilo do osobního auta značky felicie a odhodilo jejna další stojící kamion. Obě auta osobák doslova slisovala mezi sebou. Devětačtyřicetiletý řidič felicie z Berouna na místě nehodyzemřel. Obě nákladní auta, která osobní vozidlo mezi sebou rozmačkala, brzdila kvůli koloně vozidel. Ta vznikla v tomto úseku kvůli odstraňování nehody jiného kamiónu, jenž v tomto úseku dálnice havaroval dopoledne a z jehož nádrže unikly desítky litrů nafty.

K tragické večerní dopravní nehodě došlo přibližně na 1,5 kilometru za sjezdem na Zdice. Kvůli dopolední nehodě kamiónu byla doprava svedena do jednoho pruhu a dopravní situace zde bylanepřehledná. "Po smrtelné dopravní nehodě došlo v jejím okolí k dalšímkolizím. Při jedné se srazil kamión s pikapem a při druhé narazilo vozidlo do auta našich policistů," popsala napjatou dopravní situaci na místě mluvčí berounského policejního ředitelství Marcela Pučelíková. Podle informací rudenské dálniční policie zde vyšetřovali za pomoci berounských dopravních policistů celkem sedm dopravních nehod.

Situaci zasahující přímo na místě policisté označilijako černé úterý na dálnici. "Je to velmi složitá situace,na místě zasahuje několik našich posádek a samozřejmě hasiči,"uvedl jeden ze zasahujících policistů. Osobně se přiznal,že tak komplikovanou situaci na dálnici nepamatuje. To potvrdil i zástupce vedoucího rudenské dálniční policie František Truneček. "Je to pro nás nejhorší den v letošním roce. Ještě horší než při tragické nehodě v polovině dubna. Když jsme šetřili dopravní nehodu kamionu v dopoledních hodinách, nikoho z nás nenapadlo, že by mohla mít tak hrozné následky," poznamenal Truneček. Podle něho všechny navazující dopravní nehody zavinila nepozornost a zvědavost projíždějících řidičů. Místo aby sledovali provoz v koloně, zvědavě pokukovali po nehodě a někteří si ji dokonce fotili mobilem.

Doprava musela být odkloněna na okresní silnici. Jak jsme se osobně přesvědčili, po obcích v okolí dálnice se snažilo zaparkovat několik kamiónů, jejich řidiči zde chtěli počkat na zprůjezdnění dálnice. Jak nás v nočních hodinách policisté z dálničního oddělení informovali, první auta na ni mohla vjet až půl hodiny před půlnocí.


První nehoda kamiónu se stala již kolem osmé hodiny ráno na 24. kilometru. Auto převážející náklad do mladoboleslavské automobilky Škoda Auto vyjelo z dálnice a převrátilo se na bok. Při kolizi z vozu uniklo přes dvě stě litrů nafty. Při této nehodě nebyl nikdo zraněn, škodu policie vyčíslila na pět miliónů korun. Nikdo v dopoledních hodinách ještě netušil, k jaké tragédii se na dálnici D5 schylovalo.