Původní výzva k poskytnutí pomoci umožňovala očekávat leccos. Krátce po šesté večer přijalo operační středisko oznámení o muži, který nedaleko Úval visí ze skály v přibližně desetimetrové výšce. Až na místě se ukázalo, kdo a za jakých okolností se dostal so nesnází: byl to ornitolog, který se v pátek 14. května vypravil okroužkovat mláďata datla obecného – a u hnízda na vysokém stromě dopadl tak, jako by byl spíše zlopověstný pátek třináctého.

Připravil se přitom zodpovědně. Měl horolezecké vybavení včetně sedáku, připomněla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. „Ve výšce se zasekl – a převrátil hlavou dolů. Takto zůstal viset nějakou dobu, než se k němu dostali lezci z říčanské stanice, kteří muže i s ptáčaty sundali za pomoci lanové techniky a nastavovacího žebříku na pevnou zem,“ přiblížila, co se odehrálo.

Z jarního odchytu ptactva mezi Hlízovem a Starým Kolínem. Na snímku ledňáček říční.
PODÍVEJTE SE: Vítání ptačího zpěvu u Starého Kolína. Ukázal se létající drahokam

Dole v bezpečí se pak dostalo péče jak ptactvu, tak pacientovi. „Došlo nejen k nasazení kroužků na nohy ptáků, ale také k preventivní prohlídce ornitologa Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje,“ konstatovala Zemanová. S tím, že o vrácení mláďat do hnízda se už postarali hasiči.

Připomněla dále, že záchrana osob z výšky je náročnou činností, která vyžaduje poměrně značné teoretické znalosti, technickou zručnost a praktické zkušenosti. „Hasičský záchranný sbor má ve svých řadách ve všech krajích speciální skupiny takzvaných lezců, kteří jsou odborně vyškoleni na tyto typy zásahů,“ připomněla. Z řad lezců se pak rekrutují i letečtí záchranáři, kteří v případě potřeby vyrážejí do akce v policejním vrtulníku vybaveném palubním jeřábem.

Hasiči měli v souvislosti s počasím napilno.
Vydatné srážky zaměstnaly hasiče. A zdaleka nebylo třeba jen čerpat vodu

Nejde nicméně o hasiče, kteří by nedělali nic jiného. Hasiče s lezeckou odborností, vycházející ze speciálního (a náročného) výcviku zaměřeného právě na práci ve výškách a nad volnou hloubkou, lze potkat u všech běžných zásahů, kdy společně s ostatními kolegy hasí požáry, pomáhají u dopravních nehod i poskytují technickou pomoc.

Ani výjezdy k záchraně lidí z výšky nejsou ojedinělé. Jen v pátek to vedle Úval byly ještě Roztoky na Praze-západ – a od počátku týdne dále Dalovice, Malý Újezd, Čáslav a Jevany. Někdy život v těchto souvislostech napíše pozoruhodné historky – často se ale jedná o nesnáze výletníků nebo horolezců, kteří se zranili. Ojedinělé však nejsou třeba ani zásahy na pomoc sebevrahům, či dokonce ztroskotaným paraglidistům.