Podle zdroje Berounského deníku v autě cestovali čtyři muži ukrajinské národnosti. Pravděpodobně se vraceli z práce na blízké stavbě, když řidič buďto ignoroval, nebo přehlédl aktivní výstražné zařízení přejezdu, varující před blížícím se vlakem. Na přejezd vjel, došlo ke střetu a následky byly fatální.

Při nehodě osobního auta a vlaku zemřel spolujezdec čtyřčlenné posádky osobního vozu.
U Berouna vjelo auto pod vlak, jeden člověk zemřel, další tři se zranili

K nehodě došlo ve středu 18. května okolo 18. hodiny a byly k ní přivolány všechny složky IZS, zasahoval i vrtulník, který přistál na vedlejší louce. „Podle dosavadního šetření k události došlo pravděpodobně tak, že řidič osobního vozidla ford jel od ulice Na Veselou v Berouně směrem k silnici II. třídy č. 118, přičemž nerespektoval světelné a zvukové výstražné zabezpečení železničního přejezdu, na který vjel v době, kdy zrovna projížděl rychlík od Českých Budějovic na Prahu,“ upřesnila mluvčí policie Michaela Richterová.

Důsledek únavy?

Ačkoliv strojvedoucí použil rychločinné brzdění, nedokázal střetu s automobilem zabránit. Ve vlaku cestovalo celkem 26 lidí, z nichž nikdo nebyl zraněn. V osobním voze byli kromě řidiče tři spolujezdci, kteří zůstali v autě zaklínění. Vyprostit je museli hasiči. Dva z nich byli posléze s těžkým zraněním transportováni do pražské nemocnice, jeden vrtulníkem, druhý pozemní cestou. Třetí, který seděl na zadním sedadle, utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel.

Řidič osobního auta z nehody vyvázl bez zranění, přičemž dechové zkoušky na přítomnost alkoholu v dechu byly jak u něj a strojvedoucího vlaku negativní. Šoféra fordu nicméně policisté zadrželi. „Neboť se dopustil zvlášť závažného zločinu obecného ohrožení z nedbalosti, z něhož je v současné době podezřelý, v případě odsouzení mu hrozí trest odnětím svobody na tři roky až deset let,“ doplnila mluvčí.

Z nehody tří kamionů na D5 na Berounsku 10. května 2022.
Na dálnici D5 na Berounsku havarovaly tři kamiony. Směr na Prahu stál tři hodiny

Okolnostmi a příčinou této nehody se dále zabývají berounští kriminalisté. Nicméně se v současnosti spekuluje, že muž přehlédl výstražné zařízení z důvodu možné únavy.