Zatímco v uplynulých letech počty zemřelých při dopravních nehodách setrvale klesaly, letošní statistiky jsou alarmující. Za devět měsíců zemřelo na silnicích už o 43 lidí více než loni. Mrtví přibyli zejména ve středních Čechách.

V berounském regionu se letošní rok zapíše do policejních statistik černými čísly. Od ledna do 8. října zemřelo při dopravních nehodách na Berounsku a Hořovicku už deset lidí a dvě těžce zraněné osoby jsou v kómatu. Čtyři tragické nehody se odehrály na silnicích druhé a třetí třídy a na železničním přejezdu a zbytek na dálnici D5.

V porovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy při dopravních nehodách zemřeli tři lidé, to je tedy více než trojnásobek. „Většinou se jednalo o dopravní nehody, které zavinila nepozornost řidičů. Dvě smrtelné dopravní nehody se letos odehrály na železničním přejezdu u obce Lochovice. K jedné došlo hned na začátku roku, tedy čtvrtého ledna a k druhé v dubnu,“ vysvětlila mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Další tragická nehoda se stala v červnu na silnici mezi obcí Březová a Broumy. Zde řidič osobního vozidla narazil do stromů a zraněním na místě podlehl. K nehodě došlo 14. června. Řidič zřejmě nezvládl řízení vozu a s autem sjel ze silnice do lesa. Náraz auta přelomil jeden z dubů. Hasiči řidiče po vyproštění předali záchranné službě, lékař ale už jen konstatoval smrt.

O měsíc později zemřel řidič při dopravní nehodě ve Hředlích. Auto najelo do zdi domu.

Přibylo nehod na dálnici D5

Markantně vzrostl i počet smrtelných nehod na dálnici D5, kde už letos zemřelo šest lidí a dva další jsou ve velmi vážném zdravotním stavu v nemocnici v kómatu. V loňském roce přitom na dálnici D5 za období od ledna do září zemřel jeden člověk.

O svůj život bojují v nemocnici už několik dnů účastníci dopravní nehody z 26. září a 8. října. Obě nehody zavinili řidiči kamionů. Říjnová nehoda se stala na dálnici u Králova Dvora ve směru na Plzeň. Osobní vůz byl nárazem kamionu odmrštěn mimo dálnici, uvnitř zůstala zaklíněná vážně zraněná cizinka, kterou záchranáři přepravili vrtulníkem s těžkým zraněním do nemocnice. Řidič kamionu vyvázl bez zranění.

Koncem září narazil řidič slovenského kamionu u Bavoryně a Zdic zezadu do cisterny, která stála na konci kolony na dálnici. Podle informací z místa nehody měl řidič cisterny zapnutá varovná světla, kterými dával na vědomí, že je na dálnici překážka. Kamion jedoucí za ním však vůbec nebrzdil a v plné rychlosti zezadu do cisterny narazil. Ve zdemolované kabině kamionu zůstal zaklíněný řidič v bezvědomí, který při střetu utrpěl velmi vážná zranění. V případě, že řidička osobního vozidla i řidič kamionu těžkým zraněním podlehnou, bude letošní rok v počtu mrtvých na dálnici D5 patřit k těm nejhorším.

K nejtragičtějším místům patří v berounském regionu železniční přejezd u obce Lochovice. Letos se zde vlak srazil s osobním autem už dvakrát. Při obou nehodách vlak tlačil vozidlo před sebou desítky metrů.