Zjednodušeně jde o to, vyrobit si pomocí solárních panelů či větrníků vlastní elektřinu a tu si mezi sebou sdílet, a to i na dálku. Třeba si ji vyrobit na chalupě a poslat do bytu ve městě. Revoluční změna má zatím podporu drtivé většiny politiků a odborníci považují sdílení elektřiny za zásadní zlom.

Jak to bude fungovat v reálu? Deník.cz pro své čtenáře připravil nový seriál nazvaný Komunitní energetika – seriál o sdílení elektřiny mezi lidmi. Pohledem právníků a odborníků představíme možnosti, které nás od příštího roku čekají. Vznikat začnou takzvané energetické komunity, které mezi sebou budou elektřinu přes distribuční síť sdílet. Půjde o domácnosti, obce, ale třeba i školy, úřady či podniky. Ti všichni budou moci energii vyrobit a následně ji prodat či ji sdílet.

Jak se taková komunita bude tvořit, kde se bude registrovat a jaké budou technické náležitosti? Seriál dobrých rad sledujte celý podzim na Deník.cz a v tištěném Deníku.    

Seriál Deníku Komunitní energetikaZdroj: DeníkKomunitní energetika

Sdílení elektřiny v Česku už dala vláda zelenou, podle plánu bude reálné v příštím roce. Komunitní energetika přinese velkou změnu pro domácnosti, instituce i obce. Výsledkem mají být nižší výdaje za energie a zvýšení energetické nezávislosti. Vše důležité k tématu Deník osvětlí v novém seriálu. Jednotlivé díly najdete na www.denik.cz.