Zkamenělé zbytky obsahu zvířecího žaludku objevili paleontologvé v roce 2018 během vykopávek v jihovýchodní části Utahu ve známém souvrství Morrison, táhnoucím se napříč středozápadem Spojených států, jež představuje doslova paleontologickou bonanzu. Je totiž neuvěřitelnou zásobárnou zkamenělin tvorů z pozdní jury, tedy z období před 164 miliony až 145 miliony let.

V Jurském salátovém baru

Paleontologové kopali v té části souvrství, jíž přezdívají „Jurský salátový bar“, protože spíše než zkaměnělé zvířecí kosti se v ní častěji nacházejí fosilizované zbytky rostlin a jiné organické hmoty.

Ustupující voda v řece v texaském parku Dinosaur Valley odhalila unikátní stopy dinosaurů staré přibližně 113 milionů let.
Jako v Jurském parku. Vyschlá řeka v Texasu odkryla vzkaz z doby dinosaurů

Když tedy tým, složený z vědců z Utažského geologického průzkumu, narazil na „kompaktní malou hromádku“ vyzvracených pozůstatků o rozměrech ne více než centimetru čtvereční, věděl, že našel něco zvláštního. O svém objevu vědci informovali ve své studii, zveřejněné 25. srpna letošního roku v časopise Palaios.

„Zarazilo nás, že v tak relativně malé oblasti je najednou koncentrováno několik zvířecích kostí. Normálně se na tomto místě žádné zvířecí pozůstatky nenacházejí, pouze rostliny. A kosti, které jsme našli, nebyly roztroušeny, ale byly soustředěny na jedno místo. Byly to první kosti, které jsme kdy viděli,“ uvedl pro Live Science hlavní autor studie John Foster, kurátor z Utažského přírodovědného muzea státního parku ve Vernalu (jeho slova citoval Science Alert).

Ischyrhiza je vyhynulý rod pilounovitých, rybovitých obratlovců z pozdní křídy. Jejich fosilie byly nalezeny v křídových sedimentech Egypta, Maroka, Francie, Nigeru, Japonska, Chile, Peru a USA
Kde vzaly dravé ryby zuby? Vědcům pomohl vyluštit záhadu pravěký tvor

Tým nejdřív nevěděl, že našli pravěké zvratky. Prvotní hypotézou bylo, že jde o kosti jednoho tvora, to ale podle Fostera platilo jen do chvíle, dokud si vědci „neuvědomili, že některé z těch kostí vypadají zvláštně a nejsou všechny jen z jednoho mloka.“ 

„Když jsme se na ten chumel podívali blíž, zjistili jsme, že většina materiálu pochází ze žáby a k tomu jsou tam zbytky nejméně jednoho mloka. Tehdy jsme začali mít podezření, že to, co vidíme, vyzvracel dravec,“ uvedl Foster.

Zkamenělé kosti ze zvratků

Co se tedy v chomáči zkamenělých a částečně rozlámaných kostiček našlo? Konkrétně stehenní kosti žáby a mloka, a také obratle jednoho nebo více neidentifikovaných druhů. Celkem se podle studie našlo téměř dvanáct fragmentů kostí seskupených dohromady spolu se vzorkovníkem zkamenělých měkkých tkání.

Druh Sahelanthropus tchadensis žil ve střední Africe na území dnešního Čadu. A před sedmi miliony let zřejmě učinil zásadní krok ve své evoluci - vykročil jen po dvou nohách
Nový objev: Vědci přišli na to, kdy začal předchůdce člověka chodit po dvou

Na rozdíl od koprolitů (zkamenělých kousků trusu) nebyly tyto pozůstatky zcela stráveny, což přivedlo vědce k závěru, že jde o zvratek. A byť už se zkamenělé pravěké zvířecí zvratky ve světě našly, podle Fostera je to první známý případ z morrisonského souvrství, jenž je tím pádem zatím jediný svého druhu.

Slavné morrisonské souvrství rozkládající se na středozápadě USA, v jehož vrstvách bylo objeveno množství známých rodů dinosaurů. Ale ukrývá i jiné zajímavé fosilie. Například vyzvraceného mlokaSlavné morrisonské souvrství rozkládající se na středozápadě USA, v jehož vrstvách bylo objeveno množství známých rodů dinosaurů. Ale ukrývá i jiné zajímavé fosilie. Například vyzvraceného mlokaZdroj: Wikimedia Commons, James St. John - Morrison Formation, CC BY 2.0

Neexistuje sice způsob, jak přesně zjistit, jaké zvíře se na daném místě zbavilo před miliony let svého obědu – ani proč nebylo schopné či ochotné jej strávit – další analýza by však mohla lépe popsat další části nestrávených zvířat, jež predátor spolkl.

„Myslíme si, že to obsahuje víc než jen drobné kosti obojživelníků,“ uvedl Foster. „Provedením chemické analýzy můžeme začít rozlišovat jendotlivé prvky a určit, co přesně tvoří měkké tkáně.“