více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 01. 10. 2019 v 08:45

Deník s vámi: Setkání s hejtmankou Středočeského kraje

Setkání hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové s představiteli měst a obcí, podnikateli a dalšími významnými hosty pořádané Deníkem v úterý 1. října 2019. Generálním partnerem akce je společnost ČEZ.

Deník s vámi: Setkání s hejtmankou Středočeského kraje
 
01.10. 08:45

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze setkání s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou a dalšími hosty na Občanské plovárně v Praze. Začneme v 9 hodin.

01.10. 08:52

S vámi o vašich problémech. To je motto diskusního projektu, který připravily redakce Deníku a eventové oddělení Deník s vámi z vydavatelství Vltava Labe Media. Diskutovat se bude hlavně o dopravě a podnikání.

01.10. 09:03

Moderátorka Žaneta Navrátilová přivítala všechny přítomné hosty a setkání tím oficiálně zahájila. Následně předala úvodní slovo hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové.

10308248
01.10. 09:08

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová ve svém úvodním proslovu řekla, že kraji se daří. „Je to vidět na silnicích, investujeme do nich stále více peněz, to je pro nás základ rozvoje kraje,“ řekla. Právě infrastruktura je velkým tématem dnešního setkání; Středočeský kraj je krajem tranzitním. „Alespoň solidní stav silnic je nezbytným předpokladem, aby se naši občané, podnikatelé i ostatní dokázali dostat, kam potřebují, aniž by se jim cokoliv stalo, nebo jim upadlo kolo,“ řekla.

10308000
01.10. 09:10

Občané podle jejích slov často nadávají, že na silnicích potkávají objížďky. „Říkám to často, ještě nikdo nevynalezl technologii, abychom dokázali udělat velkoplošnou opravu silnice, aniž bychom ji uzavřeli,“ podotkla.

01.10. 09:14

Na pořadu dne je pro představitele Středočeského kraje změnit koeficient, pomocí kterého se krajům přerozdělují peníze. Důvod je snadný: za poslední roky narostl počet obyvatel o více jak 20 procent. „V tuto chvíli jsme nejlidnatější kraj, koeficient je ale stále stejný. Zajišťujeme služby pro více lidí, nemáme na to peníze. Doufám, že se nám podaří změnu protlačit do sněmovny,“ řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Podle jejích slov na tom jsou obce a města o trochu lépe, protože mají rozpočtové určení daní na základě trvale hlášených občanů. U krajů to ale tak není.

01.10. 09:17

Kraj rozpočty staví výrazně proinvestiční, řekla dále hejtmanka. Kraj čerpá zdroje z Evropské unie, nejen z dotačních programů, ale čerpá zdroje i z Evropské investiční banky. „Podmínky jsou zajímavé, považujeme za důležité, aby naši podnikatelé měli jistotu práce, chceme jim dát stability,“ řekla Jaroslava Pokorná Jermanová.

01.10. 09:21

Za značně nákladnou označila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová opravu mostů. „Peníze, které do toho musíme dát, jsou obrovské, mnoho mostů máme ve špatném stavu,“ zhodnotila současný stav. Zároveň není podle jejích slov dokončená dálniční síť, konkrétně jde o D3, D4 a D6. „Tím pádem nám auta jezdí po dvojkových a trojkových silnicích, stávající dálniční síť je přetížená,“ řekla. To je důvod, proč je nyní intenzivní boj za dostavení D3 na území Středočeského kraje a dostavení obchvatu kolem Prahy, stejně jako zahájení realizace přípravy D3, obchvat kolem Jesenice a Jílového.

10307952
01.10. 09:23

Nezbytná je spolupráce s městy a obcemi, ale i s Ředitelstvím silnic a dálnic a státním fondem dopravní infrastruktury. „Snažíme se investovat nejen ze zdrojů státu, ale i jiných, máme různé fondy, kde sdružujeme prostředky, které jsou financovány z více zdrojů. Myslíme si, že tak dokážeme lépe využít peníze, které máme k dispozici," podotkla hejtmanka.

01.10. 09:26

Tématem jsou i vodovody a kanalizace v obcích. „Na to jdou nemalé peníze, záleží hodně na připravenosti starostů a odvaze vzít si dotaci případně úvěr. Částky, které musejí vynaložit, jsou obrovské,“ řekla Jaroslava Pokorná Jermanová. „Kraj tak pro obce zřídil možnost bezúročně si půjčit peníze na předfinancování takových projektů. Rozvoj obcí je totiž rozvoj kraje jako takového," podotkla hejtmanka.

01.10. 09:28

Dotaz čtenáře prostřednictvím e-mailové výzvy: Jak bude kraj řešit situaci na silnici Mělník - Dubá? „Odpovědět nedokáži. To je záležitost Ředitelství silnic a dálnic,“ zareagoval ředitel Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje Zdeněk Dvořák.

01.10. 09:33

Dotaz krajského redaktora Deníku Milana Holakovského: Došlo ke sblížení kraje s odpůrci D3? Hejtmanka: „Dohoda s ekology je velmi těžká. Jsem ráda, že trasa půjde právě tudy, přes Posázaví. Ale jsou nějaké alternativy? Zkapacitnění I/3 není možné. Neumím si to představit třeba i na České Sibiři. Chápu obavy obcí, které se bojí o vodu. Je ale jen otázkou času, kdy dojde voda i v jejich studních a co se potom bude dělat? Vždy se najdou obce, kde jsou pro dálnici i proti ní. Jsem přesvědčena, že D3 bude sloužit dobře, proto ji kraj tlačí. Stejně jako D6. Dohody jsou ale napadány a trasa prochází schvalovacím řízení. Budu bojovat za D3 i okruh kolem Prahy. Stavíme i propojky mezi D6 a D7. To, co se dnes na středočeských silnicích děje, už není možné. Když na to přijde, dáme zákazové značky."

10307950
01.10. 09:35

Jak řekla Jaroslava Pokorná Jermanová, veřejná doprava stojí kraj dvakrát tolik, co investice do silnic. „Uvědomujeme si, že když lidi dostaneme z aut na železnici, že to výrazně ulehčí dopravní síti. Snažíme se občanům poskytnout hromadnou dopravu,“ vysvětlila.

01.10. 09:39

Lubomír Landa, ředitel společnosti ČSAD MHD Kladno, se zeptal, zda je možné jednotlivé stavby více koordinovat. Na to odpověděl Zdeněk Dvořák, ředitel Krajské správy údržby silnic Středočeského kraje. „O uzavírku jako takovou žádá vítěz soutěže. Snažíme se s městy a ŘSD tu koordinaci dělat. Myslím, že vím, na co narážíte, problém byl na Kladně, kde se potkaly dvě uzávěry. Krajská správa a údržba silnic ale nezodpovídá za to, kdy jaká objížďka bude,“ řekl.

10307990
01.10. 09:44

S dotazem vystoupil Michal Mišina, berounský místostarosta. Ten popsal situaci ohledně parkování poblíž nádraží okresních měst: je to problém, který trápí i Beroun. „Praha problém vyřešila tak, že dala modré zóny bez vyřešení parkovišť P+R a vyřešení přesunula na města v kraji kolem nádraží,“ řekl. V Berouně je takové jedno parkoviště s 180 parkovacími místy, aktuálně staví nové. „Ani to možná nebude stačit. Počítá se s podporou výstavby takových parkovišť, jestli by obce mohly získat nějaké dotace?“ zeptal se.

01.10. 09:46

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová odpověděla, že P+R parkoviště jsou pro kraj prioritou. „Máme vytipovaná místa, kde bychom chtěli vybudovat P+R parkoviště ve spolupráci s obcemi,“ řekla. Pokud by se podařilo vydobýt lepší koeficient pro peníze pro kraje, Středočeský kraj by mohl získat zhruba miliardu korun navíc. „S tím už se dá něco zásadního dělat, chceme to proinvestovat i do této infrastruktury,“ podotkla.

01.10. 09:51

Miloslav Hrabák, prezident Kiwanis klubu Příbram, vznesl dotaz, zda se chystá nějaký plán na oživení učilišť ve Středočeském kraji. Jaroslava Pokorná Jermanová odpověděla, že ano; učňovské školství považuje za základ reformy středního školství, které kraj spravuje. „Trochu se nám to rozeběhlo jiným směrem, než jsme si přáli, vymizela nám řemesla,“ řekla. To se projevuje tak, že hospodářská komora, malé i střední podniky volají po učních. „V některých případech se nám daří provázat učiliště se zaměstnavateli regionu, jsou to první vlaštovky,“ podotkla hejtmanka. Podle jejích slov by se mohlo podařit nastartovat reformu tak, aby byla v příštím volebním období spuštěna. „Nebude to příjemná záležitost, některé střední školy zaniknou, ale nebudeme to dělat bezhlavě. Reforma musí mít hlavu a patu a přinést kýžené výsledky,“ dodala.

10308038
01.10. 09:54

Další dotaz Miloslava Hrabáka mířil k tématu, zda dostanou i zahraniční pracovníci možnost získat kvalifikaci například vyučením. „To je věcí zaměstnavatelů, zda pracovníky někam pošlou, či nikoliv. Pokud taková poptávka bude, bránit se nebudeme, ale je třeba také vyřešit, kdo to zaplatí,“ podotkla hejtmanka.

01.10. 09:57

Dotaz krajského redaktora Deníku Jakuba Šťástky padl k problematice mýtného na jedničkových silnicích, které začne od příštího roku. Kdy kraj reálně investuje vybrané peníze do opravy dvojkových a trojkových silnic? „Nedokážu v současné době říct, v jakém horizontu bychom měli získat finance z mýtného na jedničkových silnicích,“ odpověděl ředitel Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje Zdeněk Dvořák.

10308040
01.10. 10:00

Jak pokročila investorská příprava oprava silnic, jak se na konkrétní projekty daří shánět peníze? To byl další dotaz krajského redaktora Deníku Milana Holakovského. „V současné době máme 4,7 miliardy korun na silnice druhých tříd. Zásobník akcí je na stránkách kraje. Chci poděkovat vedení kraje, že dna opravy dává opravdu velké prostředky. Loni jsme díky tomu opravili 410 kilometrů silnic, dvaapadesát mostů. Snažíme se ale získávat prostředky mimo IROP za Státní fond dopravní infrastruktury,“ uvedl Zdeněk Dvořák, ředitel Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje.

10307948
  • 1 2
Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE