VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line rozhovor s Janem Holáskem

Kandidát na senátora za obvod Beroun bude čtenářům odpovídat ve čtvrtek 29. září od 10 hodin.

On-line rozhovor s Janem Holáskem

Jan Holásek

Tento rozhovor byl ukončen dne 29.9.2016
DOTAZ: Dobrý den pane Holásku. Můžete se nám blíže představit? Máte rodinu, děti? Kde jste dosud pracoval?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
jsem právník, je mi 43 let, bydlím v Dobřichovicích na Berounce, mám syna Jana. Vystudoval jsem právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, rovněž jsem studoval právo a evropskou a mezinárodní problematiku na stipendijních pobytech v zahraničí ve Velké Británii a USA. Více než 20 let působím v právní praxi, po škole jsem pracoval v jedné z předních advokátních kanceláří v Praze, v roce 2001 jsem spoluzaložil advokátní kancelář Havel & Holásek a partneři. Podíl v kanceláři jsem v roce 2014 prodal, přičemž kancelář ponese moje jméno do roku 2017. Od roku 2015 se věnuji právnímu poradenství a kreativním projektům v oblasti životního prostředí a stavebnictví, např. projektům regionálních volnočasových zábavních center. Rozsáhle se rovněž věnuji filantropii.
Podrobný životopis najdete na mých webových stránkách www.janholasek.cz.
DOTAZ: Pane Holásku, kolik jste investoval do své kampaně?
ODPOVĚĎ:Zatím jsem investoval přes dva miliony korun. Moje kampaň je naprosto transparentní, což dokládá i fakt, že jsem obdržel v hodnocení transparentnosti kampaně prováděné Transparency International známku 1, jako jeden z pouhých pěti kandidátů do Senátu v celé ČR.
DOTAZ: Z vašich billboardů hlásáte, že chcete řešit problémy regionu. Jak dalece Berounsko znáte? Žijete tady? Znáte místní problémy? Na co se chcete hlavně zaměřit? Co by podle vás Berounsku nejvíc pomohlo a jak v tom chcete zasáhnout právě vy?
ODPOVĚĎ:Žiji v Dobřichovicích na Berounce. Věřím, že problémy regionu znám a svoji znalost jsem si dále prohloubil při setkáních s místními starosty obcí. Potkal jsem jich již více než 50. Problematiky regionu jsou velmi rozmanité, hlavním tématem je určitě doprava; na severovýchodu regionu je to kooexistence s pražským letištěm; region Praha-Západ velmi intenzivně řeší otázky spojené s vnějším pražským okruhem; se starostkou Jinočan jsme například intenzivně řešili problematiku dopravního napojení a zlepšení protihlukových stěn; v oblasti Dolnobřežanska je velmi důležité trasování D3 do jižních Čech; pro Berounsko je pak zásadní řešení železničního spojení a donedávna ještě problematika vodních staveb na Berounce. Obecně je v regionu velmi zanedbaná silniční síť.
Všechny obce pak řeší problematiku obecní infrastruktury, tzn. čističky, obecní komunikace, školky a školy. Ve většině obcí došlo v minulých desetiletích k rozmachu rodinné výstavby, který ale nedoprovázela výstavba obecní infrastruktury a to je pro mnohé obce a města v našem regionu velký problém. Naprostá většina obcí rovněž velmi kriticky vnímá systém dotačního rozdělování finančních prostředků, ať už z kraje nebo od centrálních orgánů, který jim mnohdy neumožňuje realizovat potřebné projekty, ani je efektivně dopředu plánovat. Problémem je rovněž to, že mnoho obyvatel v obcích tam není trvale hlášeno, přitom reálně využívají služby poskytované obcí, ale nepřispívají tak prostřednictvím daní do obecních rozpočtů.
A z pohledu právníka vidím další velký problém pro starosty a vedení obcí - je to nejasná právní úprava postavení a povinností starostů a radních, která vede k tomu, že se starostové mohou obávat rozhodovat a obce efektivně vést, nebo o výkon funkce ve vedení obcí vůbec není zájem a nebude nikoho, kdo by se o obec chtěl starat. Přitom v zásadě všichni starostové, které jsem potkal, jsou osobnostmi zapálenými pro dobro jejich obcí.
Berounsku by asi nejvíc pomohlo koncepční řešení těchto problémů. Chci se jim v Senátu věnovat jako právník, cestou změn v legislativě a aktivní účastí na koncepčních řešeních těchto témat.
DOTAZ: Pane Holásku, je pravda, že Vaše kancelář (Havel-Holásek) organizovala pro ministra Šimonovského výběrové řízení na poskytovatele elektronického mýtného, čili na Kapsch?
ODPOVĚĎ:Kancelář Havel & Holásek a partneři výběrové řízení na poskytovatele elektronického mýtného neorganizovala. Kancelář bez souvislosti s výběrovým řízením poskytla ministerstvu konzultace ohledně legislativy. Již jsem se k tomu obsáhle vyjadřoval v tisku, na které vás odkáži. Postup kanceláře byl shledán v souladu s právními předpisy i etickými pravidly České advokátní komory.
DOTAZ: Sportujete rád? Co děláte za sport a jak často se mu věnujete?
ODPOVĚĎ:Ano, i když na to nemám tolik času, kolik bych chtěl :)
Na základní a střední škole jsem hrál vrcholově odbíjenou. Rád lyžuji, zajezdím si na inlinech, zajdu si zahrát tenis. A jsem vodák tělem i duší. Splul jsem spoustu řek, jak u nás (samozřejmě včetně Berounky), tak i divočejší vodu v zahraničí, zejména v Alpách nebo v balkánských zemích. V létě, pokud to jde, jsem na vodě téměř každý víkend. A absolvoval jsem rovněž několik závodů dračích lodí.
DOTAZ: Máte podporu pirátu. Co se Vám na nich líbí?
ODPOVĚĎ:Na Pirátech oceňuji zejména jejich tlak na transparentnost rozhodování a veřejných financí. V tom se naprosto shodujeme. A líbí se mi rovněž jejich zapálení pro věc, schopnost odborné diskuse a připravenost poslechnout si jiný názor.
DOTAZ: Jaké jsou vaše politické vzory?
ODPOVĚĎ:Mým politickým vzorem je Jiří z Poděbrad a to zejména jeho snaha o hledání rozumného konsenzu, jak v Čechách, tak na evropské úrovni. Tento jeho odkaz je nadčasový.
Ze zahraničních osobností je to určitě JFK, jeho mladistvý, dynamický,energický, ale zároveň moudrý styl vlády.
Nemůžu samozřejmě nezmínit Masaryka a jeho "nebást se a nekrást".
Z politiků poslední doby velmi respektuji pana Petra Pitharta, dlouholetého předsedu Senátu, který mě v kandidatuře podporuje, čehož si velmi vážím a cením. Dále mi rezonuje práce mnoha senátorů, jako například Václava Lásky, Jiřího Šestáka, Václava Hampla nebo Miluše Horské.
DOTAZ: Máte otevřenou Bezplatnou právní poradnu. Bude fungovat i po volbách nebo je to jen součást vaší kampaně?
ODPOVĚĎ:Ano, bude fungovat i po volbách. Samozřejmě, že vedle toho, že pomůžeme občanům, zkušenosti z Bezplatné právní poradny chci využít pro koncepční řešení problematiky dostupné právní pomoci pro všechny u nás, občany i obce.
DOTAZ: Dobrý den, viděl jsem váš billboard, senátor 21. století, co si pod tím mám jako volič představit? Díky za odpověď.
ODPOVĚĎ:Je to senátor, který je nezávislý, má odbornost, potřebnou pro práci v Senátu, se zájmem o koncepční řešení aktuálních problematik regionu i naší země, který nepodléhá žádným účelovým politickým nebo ekonomickým vlivům. Který má vizi, dynamiku, selský rozum a zkušenosti a má myšlení nezatížené minulou dobou.
Senátor pro 21. století by měl umět řešit otázky mezinárodní, aby chránil naši zemi, odborné, aby dokázal argumentovat a diskutovat a aby dokázal přispět ke kvalitním zákonům, a regionální, aby dokázal zlepšit život v regionu, kde žije.
Práce a pomoc senátora 21. století musí být konkrétní, přínosná a praktická.
DOTAZ: Senát je podle mě zbytečný. K těmto volbám nechodím. Přesvědčte mě, proč bych zrovna tentokrát měla změnit názor...
ODPOVĚĎ:Vím, že je Senát mnohdy podceňovaný, ale já jako právník jsem přesvědčen, že správně a kvalitně sestavené seskupení osobností v Senátu, s odbornými, ale i životními zkušenostmi, jsou pro naše zemi velmi důležité. Nejen že hlídají právní stát a demokratické hodnoty, ale také hlídají mezinárodní směřování naší země a v neposlední řadě revidují zákony, které jsou předložené Poslaneckou Sněmovnou. Význam Senátu je velmi podstatný, a to i proto, že zodpovědný senátor koncepčně, prakticky a účinně pomáhá regionu, ve kterém žije.
DOTAZ: Kandidujete za náš region, ale jak dobře ho vlastně znáte? Kde je například vaše oblíbené místo, kam se rád vracíte?
ODPOVĚĎ:Na první část otázky jsem již odpovídal. Jedno místo? To je těžké, je jich tady strašně moc, ale rád se zastavím na skále - vyhlídce ve Svatém Janu pod Skalou. Mám velmi rád pohled z lodi na skály mezi Berounem a Srbskem. Jako mnozí z nás jsem mnohokrát byl na Malé a Velké Americe. Zapůsobila na mě rovněž vyhlídka nad Vonoklasy, ale i venkovská krajina na Hořovicku. Byl jsem teď na vinobraní v Kočvarech, bylo na úžasném místě a krásným rozhledem.
DOTAZ: Jaký máte názor na našeho prezidenta a koho byste případně viděl na jeho místě?
ODPOVĚĎ:Prezident by měl důstojně reprezentovat naší zemi a občany spojovat. Na místě prezidenta bych si například dokázal představit pana Petra Pitharta.
DOTAZ: Dobrý den, pane Holásku,
zajímalo by mě, jaký je váš názor na Evropskou unii dnes, kdy se o její budoucnosti tolik spekuluje.
Děkuji
ODPOVĚĎ:Jsem přesvědčený, že naše země by měla hrát aktivní roli ve společenství evropských zemí. Naše místo je v Evropě. Je třeba současnou Evropu reformovat, tak aby byla maximálně efektivní, funkční a přínosná pro nás i další evropské země. Na tomto procesu bychom se měli aktivně podílet.
DOTAZ: Dobrý den, jak budete řešit problém s dětskými lékaři.
Když onemocní zvíře, je zde plno ambulancí i o víkendu.
Když onemocní dítě, musíte do Prahy, Kladna nebo do Příbrami. V Berouně dětská ambulance nefunguje. a taková krásná nemcnice.
Děkuji za odpověď. Milena Kusá Beroun
ODPOVĚĎ:Je to příliš konkrétní dotaz. Ale řešil bych ho tak, že bych se setkal se starostou Berouna a dalšími odpovědnými lidmi, nechal se seznámit s problémem a pak jej zkusil prakticky vyřešit.
DOTAZ: Co vás přimělo kandidovat do Senátu? Kdo je podle vás vaším největším konkurentem z ostatních kandidátů a proč?
ODPOVĚĎ:Začnu od konce - k ostatním kandidátům nepovažuji za vhodné se tady vyjadřovat. Je to otázka voličů.
Co mě přimělo kandidovat do Senátu? Dostal jsem nabídku kandidovat do Senátu od podporujících stran a osobností a to jako nezávislý odborník v oblasti domácího a mezinárodního práva. Zejména pro mě byla důležitá podpora mnoha senátorů, a to zejména pana Petra Pitharta a rovněž mnoha starostů v regionu. A také to, že v současném českém Senátu, jehož hlavní rolí je projednávat zákony, je velmi málo právníků, pouhých 5 z 81 senátorů. Přitom právní zkušenost je pro kvalitu legislativy nezbytná. Například v zahraničí je obvyklé, že právníků je v Senátu je mnohem více. V americkém je to více než 40 %, v německé horní komoře parlamentu je to více než 60 %. Od senátorů, se kterými jsem diskutoval, jsem se rovněž dozvěděl, že moje mezinárodní zkušenosti a znalosti by byly pro Senát a výkon jeho pravomocí na mezinárodní a evropské úrovni přínosem.
Rád bych rovněž využil působení v Senátu ke koncepčnímu řešení některých témat, jako je vytvoření kvalitního a funkčního systému právní pomoci, dostupné pro všechny, a to včetně bezplatné právní pomoci pro ty, kteří to potřebují.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT