VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line rozhovor s Jiřím Oberfalzerem

Na dotazy čtenářů bude odpovídat v pátek 30. září od 10 hodin.

On-line rozhovor s Jiřím Oberfalzerem

Jiří Oberfalzer

Tento rozhovor byl ukončen dne 30.9.2016
DOTAZ: Dobrý den, jsem pro zrušení senátu, k volbám nechodím. Co Vy na to?
ODPOVĚĎ:Ve volbách Senát nezrušíte. Volby rozhodují o tom, kdo v Senátu usedne. Pokud nejdete volit, necháváte rozhodnutí na druhých. Přitom ale je důležité, jaké má Senát složení. Bude-li přímo kopírovat vládní koalici, oslabí to jeho korektivní funkci. Mohu uvést několik případů, kdy se senátoři za ČSSD shodovali s našimi výhradami, ale na plénu hlasovali loajálně s koalicí. Beru letošní volby zejména jako příležitost posunout strukturu Senátu více doprava, tedy k odpovědnosti a rozumu.
DOTAZ: Pane Oberfalzere, jeden z kandidátů uvádí, že na kampaň vynaložil 2 miliony, ale vykukuje na každém rohu, až je to nechutné. Na tak masivní kampaň se mi zdá částka nízká. Můžete prozradit, kolik jste věnoval na kampaň Vy, a myslíte si, že lidé slyší na takové válcování penězi?
ODPOVĚĎ:Moje celkové výdaje na kampaň se budou pohybovat okolo 800 tisíc. Odborníci na politický marketing nepřeceňují význam tzv. outdoorové (venkovní) kampaně. Přiznám se, že jsem sám zvědav, zda rozhodnou horentní výdaje nebo dobrá pověst kandidáta. Už brzy uvidíme.
DOTAZ: Pane senátore, nejste právník, co můžete v Senátu udělat bez právní kvalifikace?
ODPOVĚĎ:Senátoři jsou politici s různou odborností: zemědělství, medicína, stavebnictví, školství, samospráva atd. Nikdo neobsáhne vše. Nicméně úlohou senátora je přinášet věcné návrhy. Jejich legislativní formulaci a přesnost zaručuje legislativa Senátu. Právník v řadách senátorů je jenom jedním z řady odborníků na jednu z mnoha oblastí, které se v zákonodárství řeší.
DOTAZ: ptal jsem se pana Holáska, jestli po tom, co asistoval ministerstvu spravedlnosti při výběrovém řízení na Kapsch, dostala od Kapsche jeho kancelář Havel-Holásek zakázku na právní služby a jestli to pokládá za etické. Otázku nezodpověděl. Jak si to vysvětlujete?
ODPOVĚĎ:O tom nemůžu spekulovat. Třeba mu otázka nedorazila. Zeptejte se na jeho stránkách nebo Facebooku.
DOTAZ: Pane senátore, založil jste nadační fond Letorosty, co Vás k tomu vedlo?
ODPOVĚĎ:Protože má senátor pouze zákonodárné pravomoci, chtěl jsem si vytvořit nástroj pro pomoc regionu, lidem, kteří se bez pomoci druhých neobejdou. Nadační fond mi to umožňuje. Sháním do něj prostředky od sponzorů a pak je předáváme organizacím, které poskytují pomoc sociálně nebo zdravotně znevýhodněným. Podporujeme také kulturní a spolkový život a soustavně pomáháme dobrovolným hasičům. Jsou to prostředky, které by beze mne do regionu nedorazily, za dobu mého mandátu to už je přes 16 milionů korun. Jsem na to hrdý, protože to stálo nesmírné úsilí.
U vysokých politiků (prezident, premiér) je zvykem, že manželka se stará o charitu, říkám žertem, že jsem sám sobě první dámou našeho regionu.
DOTAZ: Pane senátore, napsal jste pohádky o obrech a kampaň pro Vás dělá OBR. Co Vás to napadlo? Že by mindrák? Nejste moc velký.
ODPOVĚĎ:Před 50 lety jsem měl průměrnou výšku, ale za ty roky mě populace o hodně přerostla. Dělám si z toho legraci. Od mala mi spolužáci říkali OBR, největší kamarádi Obřík. Použil jsem to jako mediální zkratku a taky proto, aby má kampaň upoutala pozornost. (Už před šesti lety jsem měl heslo Chtějte víc, volte Obra.) Nikdy jsem ze své výšky neměl mindrák. Naopak, do Senátu je nižší postava výhodou, přijďte si vyzkoušet křesla v jednacím sále.
DOTAZ: Pane senátore, za dobu svého působení v senátu jste neudělal žádný skandál. Nejste trochu nudný?

Jaký je váš vztah k EU?
ODPOVĚĎ:Děkuji, beru jako pochvalu.

Podporuji naše členství, ale byl bych rád, abychom se více angažovali ve směřování EU. Nelíbí se mi její cesta k socialismu. Socialismu už nechci zažít, ani ten s lidskou tváří. Nerozumím tomu, jak se Angela Merkelová stala prezidentkou EU, nebo jak to, že nikoho jiného není ani vidět ani slyšet. Na neschopnosti řešit uprchlickou krizi ukázala, že vede EU k rozvratu. To zásadní EU nezvládá, zato zákazy rumu a výkonných vysavačů to jí jde skvěle. Měli bychom se vrátit před Lisabon a Maastricht, tedy ke společenství suverénních zemí, které ctí demokracii a chtějí férově obchodovat.
DOTAZ: Pane senátore, co uděláte pro seniory?
ODPOVĚĎ:Celostátně mohu jen podporovat lepší péči o jejich zdraví a spravedlivé důchody.
U nás v Králově Dvoře podporujeme klub seniorů, klub Zvonek jednak finančně, ale i bezplatným zázemím.
Zavedly jsme odpoledne s dechovkou (Králodvorské čaje), už se pořádají druhým rokem. Mají obrovský ohlas.
Máme v plánu další kroky, ale o tom, až budou připraveny.
DOTAZ: Jak hodnotíte své poslední volební období? Co byste vyzdvihl a co se naopak nepovedlo?
ODPOVĚĎ:Legislativně jsme byli s kolegy aktivní. Prosadili jsme několik rozumných zákonů (například zlevněním pozemků pro rodinnou výstavbu, ve výběrových řízeních v samosprávě ap.). Sám teď mám ve Sněmovně návrh na novelu služebního zákona, která by měla zachránit práci téměř dvěma tisícům zaměstnancům klíčových státních úřadů (správa sociálního zabezpečení, finanční správa, katastrální úřady), bez nich by tyto důležité úřady kolabovaly. Nepovedlo se nám prosadit lepší financování obcí, koalice nesouhlasila. Nezabránili jsme zbytečnému navyšování bio příměsi do pohonných hmot, koalice chtěla více řepky pro Babiše. Nepovedlo se upravit školský zákon (inkluzi, povinnost obcí zajistit místo pro dvouleté děti v mateřských školách), koalice prosazuje více centralismu do řízení věcí na nejnižší úrovni.
Zastavit lavinu regulací a registrací můžou jen voliči svým rozhodnutím ve volbách.
DOTAZ: Dobrý den, kdy vás zase uvidíme v nějakém divadelním kousku?
ODPOVĚĎ:Od loňského roku jsem si dal pauzu. Po volbách se do něčeho pustíme.
DOTAZ: Dobrý den, jak hodnotíte senátní kampaň svou i svých protikandidátů?
ODPOVĚĎ:Zvolil jsem nekonvenční komunikaci OBRA. Vsadil jsem na nadsázku a úsměv. Taky jsem napsal pohádky o obrech, abych zaujal a abych měl usnadněnou cestu do lidských srdcí. Určitě si je obstarejte, podle dosavadních ohlasů se pobavíte. Jinak chodím soustavně mezi lidi, zveme voliče na kafe se senátorem. Prezentuji se i festivalem Berounské Letorosty, který jsem založil a každoročně sháním peníze na jeho uspořádání. Snažím se voliče informovat o své pomoci lidem a obcím v regionu. To pravé hodnocení ale udělá volič.
Ostatní kandidáty nehodnotím, nechám to na lidech.
DOTAZ: Dobrý den, chtěla bych vám poděkovat za všechny ty roky, kdy jste přispíval dobročinným organizacím na okrese Beroun, i té naší. Máte představu, kolika organizacím jste takto pomohl a kolik peněz se díky nadaci Letorosty dostalo k potřebným?
ODPOVĚĎ:Těch organizací byly desítky, přesné číslo neznám. Celkově jsme obstarali asi 16,5 milionů od sponzorů z celé republiky. Jsou v tom ovšem i výdaje na kulturní akce, které jsem pořádal (Berounské Letorosty, adventní koncerty, turné Martiny Kociánové, a taky divadelní představení). Asi polovina z té celkové částky šla "potřebným". Jen na Berounských Letorostech jsme předali celkem 3 miliony. Dobrovolní hasiči obdrželi přes 2 miliony atd.
DOTAZ: Dobrý den, myslíte, že ještě máte co jako senátor nabídnout po 12 letech v senátu? Já vás většinou vnímám spíše, že jste vždy na správném místě, kde se něco otvírá, zahajuje, ale moc nevidím výsledky vaší práce.
ODPOVĚĎ:Musel byste se zeptat starostů v regionu, kteří mi vyjádřili podporu. Udělali to proto, že oceňují moji pomoc a snahu prospět našemu regionu. Nedávno jsme například slavnostně otevírali nový pavilon v školy v Žebráku, k jehož realizaci jsem významně pomohl. Byla by toho spousta, ale nemám ve zvyku vytrubovat, co jsem kde udělal dobrého, beru to jako samozřejmost a doufám, že se to lidé v tom kterém místě dozvědí. Mohla by přispět i řada lidí, kterých jsem se zastal vůči úřadům a dosáhli jsme spravedlivého přístupu.
DOTAZ: Dobrý den, jste pro vystoupení z Evropské Unie? Doufám že ano, když jste nehlasoval ani pro Lisabonskou smlouvu.
ODPOVĚĎ:Proti Lisabonské smlouvě jsem vehementně bojoval. Přinesla podstatné oslabení naší suverenity (jen díky ní je možné přehlasovat ČR ve věci uprchlických kvót), zajistila dominanci velkých členských zemí a jejich kontrolu nad rozhodováním v EU. Mnozí nám boj proti Lisabonské smlouvě vyčítali a napadli nás, že chceme odejít z EU. Marně jsme argumentovali, že Lisabon nerozhoduje o členství, ale o podobě EU.
Přesto neztrácím naději, že se EU dá reformovat, různé národní i místní volby nám brzy ukážou, že se politická nálada v EU mění a to si změny vynutí, brexit byl jen první vlaštovkou. Naše vláda by v tom měla být aktivní, příliš se veze.
Zastáncem vystoupení nejsem. Nevěřím, že by samostatná ČR ustála například tlak z východu. Nezapomeňte, že Ruský bratr se cítí doma všude tam, kde kdy stála bota ruského vojáka.
DOTAZ: Pane Oberfalzere, proč jste hlasoval pro cenzuru na internetu v režii Babišova ministerstva financí, kterou nařizuje úředník bez posvěcení soudu, jak by to mělo být v každé demokratické společnosti? Vámi odhlasovaný systém připomíná spíše Rusko.
ODPOVĚĎ:Hlasoval jsem pro právo státu zamezit nelegálnímu podnikání. To není otázka cenzury, ani svobody slova. Nikdo se neocitne bez soudní ochrany.
DOTAZ: Chtěla bych se zeptat na festival Berounské Letorosty. Podobná akce s tradicí tady není a děláte i program pro děti, za to dík. Podílí se na něm i město Beroun?
ODPOVĚĎ:Město Berou nás trpí. To je jediný příspěvek.
DOTAZ: Dobrý den, trochu jste mě pobavil s těmi 800 tisíci za kampaň, když se vezete na kampani krajské. Viděl jsem skákací hrady ODS ve městech a další věci. Mohl jste klidně říci, že je vaše kampaň za méně, protože podstatnou část vaší kampaně platí ODS pro volby krajské...
ODPOVĚĎ:Z krajské kampaně nedostávám nic. Skákací hrad najímají pro své akce. Nedělají to pro mě. Já se tam jen prezentuji.
DOTAZ: Dobrý den, myslím si, že je třeba rozdělit lidé na ty, kteří hájí své zájmy pro svou politickou stranu oproti těm, které mají občané. V tomto ohledu jste pro mě ohromným zklamáním a to proto, že jste nehlasoval pro řádné prošetření Vašeho bývalého stranického šéfa V. Klause v kauze Klausova amnestie, která se doslova vysmála a poškodila více než 140 tisíc lidí, kteří přišli o své úspory a majetky. Zde jste prokázal svoji "loajalitu" k ODS a jejím minulým machinacím. Více než 40% senátorů a to hlavně z jiných stran chtělo poukázat na správné vyšetření celé situace, která byla jednoznačným poškozením těch, kteří se více než 15 let soudili s těmi, kteří je doslova okradli. I když napíšete cokoli, postavit se za spravedlnost zkrátka musíme a to vy jste neudělal.
ODPOVĚĎ:Návrhy na souzení prezidenta jsem zamítal, protože neměly oporu v Ústavě. S amnestií jsem nesouhlasil a nesouhlasím s ní ani zpětně. Ale předvádět politické divadlo, když vám k tomu Ústava nedává možnost, pokládám za ryzí populismus. Nesouhlasil jsem ani s peticí za žalobu na prezidenta Zemana. Ze stejných důvodů: ústavně právně byla zcela lichá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT