VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s kandidátem na senátora Jiřím Peřinou

Jiří Peřina bude odpovídat online na dotazy čtenářů v pondělí 3. října v 18 hodin.

ON-LINE rozhovor s kandidátem na senátora Jiřím Peřinou

Jiří Peřina, kandidát do Senátu na Berounsku.

Tento rozhovor byl ukončen dne 3.10.2016
DOTAZ: Dobrý den, pane starosto! Má podle vás senát smysl? Potřebujeme ho vůbec? A co vnímáte jako největší problémy ve vašem obvodu? Jak je chcete řešit?
ODPOVĚĎ:Dobrý večer, senát má svůj velký význam pokud senátoři plní svou hlavní úlohu. Tou je žít s lidmi ve svém volebním obvodu, zajímat se o jejich problémy a tyto problémy řešit tam, kam se běžný občan nedostane. Tedy s hejtmanem, s ministrem, premiérem nebo třeba i s prezidentem. Senátor se neodmítá. Největším problém mého volebního obvodu je doprava. Města Hořovice, Králův Dvůr nebo Beroun trápí nákladní doprava v centrech a jedině obchvaty měst mohou v této věci pomoci. Obcím v severní části okresu Praha-západ by zase velmi ulevilo propojení dálnic D7 a D8. A jak tyto problémy řešit? Samozřejmě ve spolupráci se Středočeským krajem v případě silnic II. třídy a s Ředitelstvím silnic a dálnic, popřípadě s ministerstvem dopravy, v případě silnic I. třídy.
DOTAZ: Jak na vás jako na kandidáta do senátu reagovala veřejnost v rámci kampaně? Co si myslíte o politické kultuře v naší zemi?

Držím palce! K.N.
ODPOVĚĎ:Nejvíce mě zklamalo jak moc lidí, které jsem na ulicích a náměstích oslovil odmítá jít k volbám. To je pro naši zemi špatné znamení. Lidé jsou zklamáni z politiky a politiků a jediná cesta jak toto napravit je ze strany politiků tvrdá a poctivá práce ve prospěch našich občanů. Důležitá je komunikace s lidmi. Lidé mají dojem, že je nikdo nerespektuje a politici si dělají co chtějí. Politik je veřejným zástupcem svých voličů a tak se má také chovat. Vydobýt zpět prestiž postavení politika dnes nebude lehké, ale cesta zde je. Výsledky práce starostů, hejtmanů, radních, ale koneckonců i poslanců a senátorů musí být vidět. Pokud lidé budou jezdit po opravených silnicích, chodit po nových chodnících a sportovat na nových sportovištích, potom si politici na všech úrovních zaslouží úctu svých voličů. Myslím, že ukazovat se na mítincích, koncertech a divadelních vystoupeních měsíc před volbami nestačí.
DOTAZ: Dobrý den! Myslíte, že Česko potřebuje být členem EU, co si myslíte o Brexitu? Myslíte, že naši zemi ohrožuje migrační vlna, jsme v u nás v bezpečí?

Děkuji! Petr
ODPOVĚĎ:V jedné věci zcela souhlasím s pravicovou opozicí. Jsem přesvědčen, že patříme na západ a jsou dvě uskupení, kde bychom neměli chybět. Mluvím o NATO a Evropské unii. Neumím si představit, že bychom dnes dokázali sami bez EU přežít a zachovat si současnou životní úroveň. Naše ekonomika je už tak úzce propojena s tou německou, že oddělení těchto celků považuji za nemožné. Brexit považuji za velmi nešťastný krok Britů, na který časem doplatí jak oni samotní, tak také zbytek Evropy. Jedná se o destrukci a destrukce nikdy nenese nic dobrého. Jistě si všichni všímáme útoků na Poláky, ale i Čechy, kteří přestávají být v Británii vítáni. Největší problémy s migrační vlnou jsou dle mého názoru v tuto chvíli zažehnány. Jsem zásadně proti zavedení přerozdělovacích kvót. Všichni víme, že jsou naprostým nesmyslem. Jsem přesvědčen, že si naše země s migranty poradí. Ostatně kolik jich u nás potkáváme? Já jsem měl to štěstí zatím žádného nepotkat.
DOTAZ: Dá se podle vás řídit stát, kraje nebo obec jako firma? Jaký je váš postoj k EET?

Hezký den! Honza
ODPOVĚĎ:V demokratickém systému se město, kraj ani stát jako firma řídit nedají. Možná kdybychom zavedli jakoukoliv formu diktatury, možná prezidentský model "Putin", potom možná bude tento model fungovat. V případě, že budeme respektovat zastupitelskou demokracii, bude vstupovat do řízení veřejných celků tolik názorů a vlivů, že firma by nebyla schopná plnit svůj podnikatelský záměr. Záměr by se velmi často měnil a podléhal by příliš často vůli měnící se vládnoucí většiny. Zavedení EET je formou boje proti daňovým únikům. Daň z příjmů fyzických osob - podnikatelů - se nevybírá. Pokud by každý podnikatel zaplatil na daních tolik, kolik má, nemuseli bychom se o EET vůbec bavit. Obávám se ovšem, že ani EET není všemocná a fiskální efekt nebude takový, jaký predikuje ministerstvo financí. Ani v Chorvatsku, kde tento model již funguje se předpokládaný objem daně nevybral. Tento systém má jeden zásadní efekt - získat informace. Já bych se osobně klonil spíše k zavedení systému minimální daně, kterou by musel každý poplatník odvést. Například 10 tis. Kč za rok. Kdo nevydělá ani na takovou daň, nechť nepodniká.
DOTAZ: Kde jsou podle vás hranice privatizace zdravotnictví?
ODPOVĚĎ:Zdravotnictví musí léčit všechny a nikdo by neměl být odmítnut. Privatizace zdravotnictví má smysl pro lukrativní obory tohoto odvětví jako je například plastická chirurgie. Hlavním cílem podnikání je dosahování zisku, to je jedna ze základních ekonomických pouček. Jen těžko se dá vydělat na provozu interních nebo dětských oddělení lokálních nemocnic. Hranice privatizace zdravotnictví je tam, kde už nedokážeme pokrýt veškerou zdravotní péči v dané lokalitě pro veškeré obyvatelstvo. Změnit lokální nemocnici za placené sanatorium pro bohaté nebo ústav, který se zabývá moderními metodami reprodukce na úkor běžné zdravotní péče je špatně.
DOTAZ: Dobrý den, koho z ostatních kandidátů považujete za největšího konkurenta a s kterým z nich byste si to rád rozdal v druhém kole senátních voleb?
ODPOVĚĎ:Za nejsilnějšího soupeře považuji stávajícího senátora Jiřího Oberfalzera. Přestože stojíme každý na druhé straně politického spektra, osobně si ho jako člověka vážím a považuji ho za soupeře, který musel jako člen tradiční politické strany projít složitým testem vnitrostranickým primárních voleb. Věřím, že souboj s Jiřím Oberfalzerem ve druhém kole by byl čestným soubojem na úrovni.
DOTAZ: Dobrý den, pane starosto, vůbec se mi nedaří vás zastihnout na radnici? Máte na starostování nyní před volabami dostatek času?
ODPOVĚĎ:Přiznávám, že volební kampaň mě zatěžuje více než je běžné. Pokud byste si ovšem sjednal schůzku přes mou asistentku, určitě se vám budu rád věnovat. Jak už jsem také několikrát uvedl, demokratické řízení města není věcí pouze starosty, ale jedná se o týmovou práci. Takže určitě by vám pomohl některý z mých místostarostů nebo radní pro danou oblast.
DOTAZ: Jak byste jako senátor chtěl být prospěšný berounskému regionu, za který kandidujete?
ODPOVĚĎ:Jak jsem již výše opověděl. Senátor musí být v pravidelném kontaktu s občany svého volebního obvodu a jejich problémy řešit. Vím, že jedním z největších problémů je doprava, tedy chtěl bych například pomoci s realizací obchvatů měst. Mám už vlastní zkušenost s rekonstrukcí silnice Žebrák - Hořovice. Byla to nelehká práce, ale nakonec se tuto akci podařilo realizovat. Proč tedy nenavázat obchvatem Hořovic.
DOTAZ: Dobrý den, jak se díváte na problematiku migrantů?
ODPOVĚĎ:Opět jsem již myslím tuto otázku zodpověděl výše. Jsem zásadně proti přerozdělovacím kvótám. Myslím, že největší migrační vlnu má již Evropa za sebou a jsem přesvědčen, že jsme schopni si s tímto problémem poradit. Věřím také, že nově budovaná posila vnějších hranic EU výrazně pomůže. Bohužel tato pomoc měla přijít dříve.
DOTAZ: Chtěla bych se vás zeptat, co vás přivedlo k politice?
ODPOVĚĎ:Mám takové životní krédo: Když mohu - pomohu. Kdo jiný než politik má druhým pomáhat. Vadí mi lhostejnost a také mi vadí, když mnozí jen kritizují, ale nic pro zlepšení toho, co kritizují nic neudělají. Každý má právo volit a každý má také právo být volen. Pokud se rozhodnu vstoupit do politiky, tedy nechat se volit, přijímám také určité povinnosti. Politik má hájit obecný zájem a nedělat politiku pro vlastní prospěch. Snažím se takovým politikem být.
DOTAZ: Dobrý den, pane Peřino, jaká pozice bude pro vás po volbách prioritou? První muž hořovické radnice, senátor, nebo pozice na kraji? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:V případě, že budu zvolen senátorem, rád bych si ponechal pozici starosty města. Zůstal bych pouze zastupitelem Středočeského kraje, což je neuvolněná a tedy neplacená pozice. V pozici starosty se mi už leccos podařilo, leccos mám rozpracováno a od rozdělané práce se neutíká.
DOTAZ: Dobrý den. Jedním z dobrých počinů v Hořovicích je zřízení městské policie. Hodláte její provoz udržet, případně rozšířit? Jakou oblastí byste se chtěl zabývat prioritně v Senátu P ČR. Děkuji.
ODPOVĚĎ:Zřízení městské policie jsem prosazoval od svého vstupu do komunální politiky. Dnes má již městská policie nepřetržitý provoz a v její práci ji pomáhá dohlížecí kamerový systém. Městskou policii podporuji a myslím, že je její působení ve městě citelné. Mým oborem jsou finance. Rád bych tedy pracoval v senátním hospodářském výboru.
DOTAZ: Pane Peřino, jste připravený na prohru?
ODPOVĚĎ:Pokud jdete do jakéhokoliv souboje, jdete do něj s vizí a touhou po vítězství. Jinak nemá cenu do takového souboje jít. Říká se, že vyhrává nejlepší, tedy staň se. Prohrou by pro mě bylo, kdyby občané ČR ztratili zájem o politiku, volby a tím i o svou zemi. Mám před sebou ještě spoustu práce a protože některé povinnosti nepočkají, musím se s vámi pro dnešek rozloučit. Díky za dotazy a podporu. A prosím - přijďte k volbám!
Jiří Peřina
.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT