V prostorách hořovické Jezdecké stáje Opatrný odpovídal úspěšný jezdec na otázky Deníku.
Předně ještě jednou přijměte gratulaci k vítězství v anketě Nejúspěšnější sportovec Berounska. Vyhrál jste ji už podruhé, je to tak?
Děkuji, poprvé to už ale bylo před delší dobou.
Loňský rok byl pro vás hodně zajímavý, když jste se zúčastnil jezdecké Global Champions League. Co vám tyto závody daly?
Pro mě to bylo úplně něco nového. Pro nás je Global Champions League něco jako formule 1 pro motosport. Už se jezdí několik let, myslím dvanáct. Musím ale říci, že letos to dostalo úplně jiné obrátky. Mohl jsem porovnávat, když jsem v minulosti na některých jednotlivých závodech startoval.
V čem to bylo jiné?
Všichni jezdci světové třídy, kteří už něco zažili, tvrdili, že série dostala úplně jiné obrátky. Bylo to náročností i výpravností o několik levelů výš.
Jak celá tour působila na vás?
Opravdu úplně novinka. Dobře, člověk jede na světový pohár, ale tour byla o kus dál. Zkraje roku jsme se s tím museli trochu popasovat, abychom věděli, na co se přesně připravit. Do atmosféry a náročnosti se museli dostat i koně, protože nelze najednou naskočit zespodu do něčeho, co v životě jak jezdec, tak ani kůň neviděli.
A když jste vše omrkli, co bylo dále?
Jak jsem říkal, chvíli to trvalo, část sezony jsme vlastně obětovali, ale postupně se výsledky začaly dostavovat.
Vy jste na Global Champions League závodil v rámci nečeské stáje.
Tour je koncipovaná tak, že si každý může jakoby koupit svůj tým. Když to zjednoduším opět na příkladu formule 1, tak třeba Mercedes, Ferrari si postaví svůj tým. V každém kole pak většinou jeho pořadatel dává jednotlivý závod do zajímavých destinací, jako bylo Mexiko City, Miami na pláži nebo jsme byli v Paříži pod Eiffelovkou. V Monaku se jelo na hlavní silnici, kde se jezdí právě i formule 1. Pořadatel celé Global Champions League se snažil, aby po každém městě, kde se jelo, se jmenoval jeden tým. V Čechách se žádný závod nepořádal, tak sponzoři Czech Equestrian teamu si vybrali Berlin Lions, protože to bylo od nás nejblíže.
Proslýchá se, že název týmu už bude český.
Mohu říci, že finále Glogal Champions League se koná v Praze a náš tým se přejmenoval na Prague Lions. Takže tým uvidí diváci i u nás. Kde se závody uskuteční?
Bude to v O2 aréně. Doufáme, že bude vyprodáno. V průběhu března by měly jít do prodeje vstupenky a věříme, že díky této hale bude vyvrcholení ještě o patro výše, když návštěvnost jednotlivých kol loni byla okolo dvou až třech tisíc. Někdy byla i vyšší, v Hamburku bylo cca devět tisíc diváků, ale myslím, že v Praze by se mělo vejít čtrnáct tisíc.
Kdy se můžeme těšit?
Bude to v prosinci, konkrétně od 14. do 16. prosince. Ještě bych chtěl dodat, že v Praze při finále se pojede takové play-off, kde se z celého roku kvalifikuje šestnáct týmů a ty se utkají vyřazovacím způsobem jako v v hokeji. Do posledního dne nastoupí šest nejlepších týmů. Celková dotace je pro nás astronomická, výhry by měly by být hodně vysoké.
Už víte, s kým budete v týmu?
Za Prague Lions byl měla startovat Anna Kellnerová, německý jezdec Holger Wulschner, Belgičan Niels Brunsen a Holanďan Gerco Schröder.
Pojďme ale od elitní světové série domů. Zúčastníte se republikového mistrovství a Českého skokového poháru?
V plánu jsem měl účast i loni, ale díky tomu, že během sezony jsme zjistili, že nasazení v Global Champions League je tak vysoké, že člověk nestíhal mnoho jiného. Myslím si, že i letos to nebude až tak rozdílné. Samozřejmě, když mi zůstane nějaký víkend volný, tak na skokový pohár zajedu. Na český šampionát je plánováno jedno kolo Tour. Nás je pět v týmu a na každém kole mohou startovat tři jezdci, takže uvidím, jak nám kola náš týmový šéf nasadí a rozdělí.
Kromě stáje kočující po světě je vaší domovskou stájí JS Opatrný Hořovice. Vyrůstá tu nějaký jezdec vašich kvalit?
Spíše tu máme pár dětí – juniorů, kteří jsou nadějní. Jsou to ale prostě ještě děti mezi dvanácti a sedmnácti lety, takže jak se výkonnost u nich vyvine dále, se uvidí. Ale talentovaní jsou.
Vidět je mohou diváci i v Hořovicích, kde pořádáte několik závodů.
Je to tak, myslím, že letos bude pět nebo šest závodů. Navíc se dvě děvčata uchází o mistrovství Evropy, jedna v dětech, druhá mezi juniorkami. To je pro ně hlavní cíl. Samozřejmě se budou ukazovat i na hořovickém kolbišti, ale musí vyrazit i do ciziny na reprezentační výjezdy a kvalifikační závody. Dětí a juniorů je v České republice více a během sezony se rozhodne, kteří čtyři nejlepší vycestují na Evropu.
Když by se někdo chtěl přihlásit, jak to udělat a usednou děti hned na koně?
Máme tady pár poníků, chodí nám sem spousta dětí. Když se zájemci podívají na Jezdecká stáj Opatrný na internetu na naše stránky, tak uvidí, jak vše vypadá. Jsou tam i kontakty na nás. Když budou mít zájem, tak se mohou spojit a přijít si to vyzkoušet. Pak se uvidí, jak je to začne bavit.
V loňském roce vrcholil Český skokový pohár v Hořovicích. Jak tomu bude letos?
Finále tu nebude, ale máme tu jedno z kol v červnu. Finále se jede jinde, často se děje, že jednotliví pořadatelé se střídají, u nás, na Moravě, v Martinicích. Letos po domluvě s celou asociací bude finále ve Zduchovicích. Myslím, že hořovický letní termín přiláká diváky, věřím, že nebude pršet, jak se nám občas stalo v září.