Čtvrté kolo soutěže II. ligy konané na kladenském stadionu Na Sletišti mělo rozhodnout, zda-li se v příští sezóně do první ligy podívají děvčata z pražské Kotlářky, či berounské „škvárové atletky", nebo se do boje ještě vloží i AC Tepo Kladno a pokusí se zamíchat pořadím.

Kotlářka, která za Berounem zaostávala po třech kolech o jediný hlavní bod, povolala do boje všechny posily a odvedla zvláště na počátku soutěže heroický výkon. Zato berounská děvčata pronásledovala smůla, když se hned na první disciplíně na dálce nedokázala vypořádat s nárazovým větrem a sázela jeden přešlap za druhým. Nakonec jedinou bodařkou ze všech pěti dálkařek zůstala tradiční opora M. Holubová. Díky přílišné nervozitě pak navíc sprinterka Vlasáková ve finále stovky předčasně vystřelila z bloků a další body byly ztraceny. Ve skoku o tyči bojovala mladičká P. Nová na hranici osobního rekordu, ale Kotlářka se Berounu stále rychleji vzdalovala. Na „půlce" berounská děvčata zabojovala a konečně na konto Berouna přiskočily pořádné body. Slušně ale bodovaly i Pražačky. Výšku pak ovládla berounská R. Krobová, další body přidaly L. Machková a L. Semrádová. Celkem tedy Beroun nabral sedmnáct bodů. Ovšem Kotlářka jich vybojovala patnáct 15.

Velkou radost přinesly do berounského tábora až překážkové běhy a skvělý výkon R. Klimovičové. Beroun tak začal stahovat náskok Kotlářky. Kouli vyhrála B. Nováková a na čtvrtce si J. Šafránková doběhla pro druhé místo. Bodovaly i M. Bezuchová i Nikola Krýdová a bodový poměr se vyrovnal. Situace se pak měnila po každé disciplině. Trojskok 19 bodů pro Beroun, steeple 16 bodů pro Kotlářku, disk body pro Beroun, 200 m body pro Kotlářku.

V patnáctistovce pak byla kvalita na straně Lokomotivy. Carmen Beshirová opět vítězí, navíc T. Dubská doběhla třetí. Jenže Kotlářka měla v závodě pět závodnic a všechny bodovaly. V kladivě a oštěpu pak sice Beroun získal jen drobné body, nicméně Kotlářka vyšla naprázdno.

Všichni stále jen počítali. V polovině soutěže bylo jasné, že Kladno do pořadí na prvních dvou místech nepromluví a rozhodne se mezi Berounem a Kotlářkou.

Zvítězí Beroun a bude vše jasné nebo zvítězí Kotlářka, dojde k remíze na hlavní body a bude rozhodovat součet všech pomocných bodů ze všech čtyř kol? Beroun si mohl dovolit prohrát, ale ne o moc. Lokomotiva měla náskok sedmdesáti pomocných bodů, o víc tedy prohrát nesměla. Před závěrečnými štafetami už bylo jasno. Beroun nebude první, ale neprohraje o víc než deset bodů! A to stačí.

Atletky Lokomotivy Beroun postoupily přímo do první ligy, Kotlářka a Kladno budou o postup bojovat v baráži. Na kladenském stadionu zněl vítězný pokřik berounských atletek, který byl určitě slyšet až do Berouna. Byl slyšet i obrovský balvan, který spadl ze srdce předsedovi oddílu M. Vondrovi i manažerovi družstva Martinu Prouzovi.

Je čas radovat se a slavit. A až na další dny nechat starosti, kde najít dostatek financí na zajištění prestižní soutěže. Zda se spolehnout na mateřskou Lokomotivu nebo raději oslovit berounské radní nebo začít hledat sponzory. Berounské atletky už svůj díl práce odvedly, teď jsou na řadě se svou troškou do mlýna ti ostatní. Najdou se? A budou chtít pomoci?