Pro celé sportovní Hořovice i zdejší region bude letošní olympijská kvalifikace badmintonu o to zajímavější, že odchovanec místního oddílu a letošní mistr republiky Petr Koukal bude patřit k velmi vážným uchazečům o účast na největší sportovní akci příštího roku v Číně. Pravidla kvalifikace jsou neúprosná. Dvouhry mužů a žen se zúčastní pouze 76 hráčů a o tom, kteří to budou se rozhodne 30. dubna 2008 podle umístění na světovém žebříčku. Nejlepší výchozí pozici nyní mají Petr Koukal, Jan Fröhlich a Kristína Ludíková, ale celá kvalifikace je teprve na začátku.

Svoji cestu za olympijským snem zahájil Petr Koukal na dalekém ostrově v Indickém oceánu, kde se po krátkém aklimatizačním pobytu zúčastnil turnaje Mauritius International 2007. První dvě kola byla celkem snadnou záležitostí a poté, co v osmifinále Petr Koukal přehrál francouzského reprezentanta Leverdeze 21:13 a 21:15 čekal na něho v „českém“ čtvrtfinále starší a zkušenější kolega z reprezentace Jan Vondra. Petr Koukal vyhrál toto psychicky složité utkání 21:12, 18:21 a 21:6. V semifinále na něj čekal jeho přemožitel z finálového utkání v Izraeli Japonec Sasaki, který znovu potvrdil svoji příslušnost ke světové elitě. V celém utkání jasně dominoval a po 40 minutách odešel Petr Koukal poražen po výsledku 18:21 a 11:21. Celkové třetí místo však bylo vynikajícím startem do olympijské kvalifikace.

Na další dva turnaje se Petr Koukal vydal jen krátce po návratu z Mauritiusu. Ve španělském Madridu se po vítězství nad Dánem Gavnholtem 2:1 a nad Ukrajincem Družčenkem 2:0 probojoval do osmifinále. Zde na něho čekala turnajová jednička a 25. hráč světového žebříčku P. Wacha z Polska. Petrovi Koukalovi se na tohoto hráče příliš nedaří a také tentokrát na něj nenašel účinnou zbraň. Podlehl mu ve dvou setech 14:21 a 20:22, ale přesto si připsal na své konto dalších 1520 bodů do olympijské kvalifikace. Na turnaji zazářil další český reprezentant Jan Vondra, který se probojoval až do finále, kde jej zastavil až dánský hráč Peter Mikkelsen.

Na následující Mezinárodní mistrovství Francie v Toulouse se Petr Koukal začal připravovat ihned po vypadnutí ze soutěže ve Španělsku. V Toulouse Petr Koukal obhajoval loňské druhé místo a podstatně těžší konkurence letos slibovala těžký boj o každé postupové kolo. Hned na úvod turnaje se Petr Koukal střetl s Yangem z Guatemaly, který žije a trénuje v Dánsku. Český reprezentant s jistotou postoupil po výhře 2:0. Ve druhém kole čekal další soupeř, s nímž měl Petr Koukal vysoce pasivní bilanci, Dán Christensen. Těžký boj o každý míč nakonec náš hráč zvládl v koncovce a po výsledku 12:21, 21:18 a 25:23 postoupil do osmifinále. Tady byl jeho soupeřem 35. hráč světového žebříčku Japonec Nakanishi a tentokrát se Petrovi podařilo reprezentanta ze země vycházejícího slunce porazit 2:0. Ve čtvrtfinále se střetli letošní mistři Francie a České republiky. Francouz Manoury byl před domácím publikem velice motivovaný, ale na rozjetého Petra Koukala nestačil a zcela jednoznačně mu podlehl 13:21 a 17:21.

V semifinále Koukal nastoupil proti bývalé světové devítce a turnajové dvojce Vaughanovi z Walesu. V utkání plném zvratů a krásných dlouhých výměn nakonec ve třetím setu dominovala dravost a útočný styl českého hráče, který vyhrál po setech 21:16, 18:21 a 21:6.

Po skončení semifinálového utkání byl Petr Koukal ohromě štastný, ale také velice vyčerpaný, což jej zřejmě v nedělním finále stálo možnost pokusit se vybojovat celkové vítězství. Jeho polský soupeř Przemyslav Wacha vyhrál finálový duel poměrně jednoznačně 21:13 a 21:17. Petr mu nestačil především v rychlosti a celé utkání byl v hluboké defenzívě. Celkové druhé místo a dalších 3400 bodů na kvalifikační konto však brzy ukončily Petrův smutek z jeho nepovedeného závěrečného zápasu.