Hokejbal rozhodně patří ve středočeském kraji mezi populární sporty. Dva odlišné příklady za všechny. Na Kladně fungují dva extraligové kluby (z celkových dvanácti), dále dvě organizované soutěže s téměř třiceti týmy a řada mládežnických celků.

Poněkud jiný přístup pak mají hokejbalisté v Kralupech, kde funguje nízkorozpočtová specifická městská soutěž nezačleněná do oficiálních svazových soutěží, která díky téměř čtyřsetčlenné základně vychovala širokou řadu kvalitních hokejbalistů, kteří organizované soutěže hrají mimo Kralupy. V minulém roce se kladenský klub Habešovna Gladiators stal mistrem republiky a v jeho dresu nastoupilo pět kralupských hráčů! Po mnoho let nadšenci tohoto populárního a rychle se rozvíjejícího sportu z Nižbora, Berouna a okolí hrají v “polních podmínkách”. Bývalí hokejbaloví průkopníci, kteří na přelomu devadesátých let patřili k nejlepším hokejbalistům v republice a vybudovali na břehu Berounky v Nižboru hokejbalový stánek, odrostli a jejich místa se bohužel nepodařilo dostatečně zaplnit.

Jedinou organizovanou soutěž v okrese, Nižborskou hokejbalovou ligu, se ovšem udržet podařilo. V roce 2008 se uskuteční již její dvacátý ročník a jedná se tak o jednu z nejstarších hokejbalových soutěží v republice! Hřiště, které hokejbalisté díky obrovskému množství brigádnických hodin postavili, je průběžně udržováno a i proto se na něm stále dá hrát. Zub času je však neúprosný a s minimem finančních prostředků není tento stav dlouhodobě udržitelný.

Rozhodnutí o cestě, kterou se bude ubírat hokejbal na Berounsku, leží především na bedrech současných hráčů a činovníků. Že má ale své místo na slunci, je více něž jisté i díky úspěšnému vystoupení a třetímu místu výběru Nižborské hokejbalové ligy na silně obsazeném turnaji v Kralupech těsně za mistrovskou Habešovnou Gladiators Kladno. Proto na Berounsku vzniká nové občanské sdružení, které má několik ambiciózních ale jistě realizovatelných cílů.

Sdružení Hokejbal na Berounsku by rádo přivítalo na nižborském hřišti především hráče mladšího věku. Za tímto účelem na přelomu května a června uspořádá turnaj žáků 4. a 5. tříd základních škol a od příštího roku by souběžně s mužskou soutěží a s podporou Českomoravského hokejbalového svazu rádo zahájilo projekt Hokejbalové Superligy mládeže.

OS Hokejbal na Berounsku chce rovněž usilovat o rozšíření mužské hokejbalové soutěže, Nižborské hokejbalové ligy, na minimálně osm týmů z celého okresu a v budoucnu i o prodloužení délky trvání jednoho ročníku ze současných 3 měsíců (prosinec – únor) případně až na klasický model podzim-jaro. K přihlášení týmu přitom stačí pouze šest až devět stabilních hráčů a brankář.

Stejně důležitým úkolem ovšem bude kompletní rekonstrukce hokejbalového hřiště v Nižboru, přičemž sdružení by chtělo dosáhnout rekonstrukce s pomocí finančních prostředků od soukromých subjektů a především dotací a grantů, jenž jsou na tyto účely poskytovány.

Pokud má kdokoli zájem si hokejbal vyzkoušet, či se přímo stát členem sdružení, může se zúčastnit některého ze středečních tréninků (vždy od 19 hodin) v Nižboru nebo zavítat na www.nizborskyhokejbal.cz či kontaktovat na e-mailu hokejbalnaberounsku@seznam.cz

Roman Novák