V rumunské Timisoaře obsadil Petr Koukal třetí místo, když ještě krátce před turnajem váhal, zda tam vůbec po náročném turnaji ve Švýcarsku odjet. Nakonec další podnik evropského badmintonového okruhu pojal jako dobrý herní trénink a do Rumunska ve sněhové vánici odjel. Stejně šikovně jako objel největší hromadnou nehodu na dálnici D1 v její historii, „prokličkoval“ jako nasazená jednička turnajovým pavoukem až do semifinále. Tam sice narazil na svůj estonský „stín“ Raula Musta a potřetí za poslední 2 měsíce s ním prohrál, ale tentokrát jej ta porážka tolik nebolela, protože se na turnaji hrálo o málo bodů.

V Rumunsku uspěla také další hořovická hráčka, Petrova sestra Dominika Koukalová, která v prvním kole porazila velmi silnou Grace z Nigérie, která se dlouhodobě připravuje v olympijském centru v Saarbrückenu. Ve druhém kole potom narazila na pozdější finalistku Prokopenko z Ruska a podlehla jí poměrně jasně 0-2 na sety. Přesto se Dominika, která má teď před sebou hlavně maturitu na SPgŠ v Berouně, posunula na hranici první světové dvoustovky.

Na následujícím turnaji v Polsku, kam už z hořovických hráčů odletěl pouze Petr, byla ve hře větší porce bodů a Koukal po „povinném“ vítězství nad Longem ze Španělska 2-0 v úvodu turnaje nastoupil v dalším zápase proti Kuan Ben Hongovi z Malajsie, který byl ještě nedávno v první světové dvacítce. Po vynikajícím výkonu přehrál náš hráč svého asijského soupeře 21-17, 21-16 a postoupil do čtvrtfinále. Petr označil toto utkání za jedno z nejtěžších v celé olympijské kvalifikaci. V sobotním čtvrtfinálovém utkání však opět ztratil trochu koncentraci, zkušený Millroy z Kanady toho dokázal okamžitě využít a náš hráč byl z turnaje vyřazen. Přesto však získaných 2200 bodů jej posunulo o jednu příčku výš na světovém žebříčku a to znamenalo nasazení mezi osmi nejlepšími hráči na právě probíhajícím Mistrovství Evropy v Dánsku. To byl také pro danou chvíli hlavní cíl a tak následující turnaj ve Finsku se stal už pouze formalitou. Osud a los si s Petrem trochu pohrál a po týdenní intenzivní přípravě v polském národním centru se v Helsinkách znovu střetl se svým malajským soupeřem z Polska. Ten byl tentokrát úspěšnější, vyhrál 2-0 a nakonec se probojoval až do semifinále.
Petr strávil několik posledních dnů odpočinkem a zúčastnil se také krátkého herního soustředění českého reprezentačního týmu v Nymburku. Do Dánska odletěla celá výprava v pátek a hned v sobotu startuje ME soutěží družstev. V úterý jsou na pořadu finálová utkání a od středy se pokračuje turnajem jednotlivců. Ve chvíli, kdy čtete tyto řádky, je už možná vše rozhodnuto. Držme Petrovi palce, aby i zbývající matematické teorie mohly být už po ME definitivně zapomenuty a on se mohl podělit o velkou olympijskou radost.

Ing. Petr Koukal