Sobota přinesla historický okamžik pro berounskou atletiku. Poprvé se zde konal závod Mistrovství České republiky v běhu na deset kilometrů mužů, žen a juniorů. „Závod se konal za podpory Města Berouna," uvedl předseda pořádajícího oddílu atletiky Lokomotivy Beroun Miroslav Vondra.

Na start se celkem postavilo osmatřicet závodníků a závodnic. „Po počátečních problémech se startovací pistolí se vše vydařilo. Moderování se ujal Štěpán Škorpil, který dal závodům komentář plný zajímavých informací o závodnících i dramatický pohled na průběh jednotlivých běhů," popsal začátek závodů Vondra.

Úvodní slovo měli pánové Martin Olšan z českého atletického svazu a předseda TJ Lokomotiva Beroun Jiří Jirásek. „Společně se mnou se pak předávali ceny medailistům šéftrenér svazu Tomáš Dvořák a Jiří Jirásek," uvedl Miroslav Vondra. Závodilo se za krásného a na tuto disciplínu možná až moc teplého počasí. Chvílemi ukazoval teploměr i přes dvacet stupňů Celsia.

V kategorii žen zvítězila Valerie Soukupová z TJ Sokol České Budějovice, která zvládla 25 okruhů v čase 35:19.96. Takřka přesně o čtrnáct vteřin později si doběhla pro stříbro loňská vítězka Moira Stewartová ze Spartaku Praha 4 a bronz si odvezla z berounského stadionu závodnice brněnského Olympu Tereza Lajdová, která trať zvládla v čase 35:40,54 min.

Mezi juniory byl k vidění nejvyrovnanější souboj o titul, když zlato získal Viktor Šinágl z PSK Olymp Praha časem 32:49,89 min. Stříbro si odvezl Marek Chrascina z Třince, když za vítězem zaostal pouhých 2.31 vteřiny (32:50.20). Bronz putuje do Hranic zásluhou Vojtěcha Podjukla (33:16.62).

V mužích obhájil svůj loňský triumf Lukáš Olejníček z VSK Univerzita Brno, když mu stačil čas o minutu pomalejší než v loňském roce a doběhl v čase 31:13.57 min. Jeho konkurenti zaostali téměř o dvacet vteřin, když pro stříbro doběhl Jan Kohut z Boskovic časem 31:32.47 a bronz si odvezl Pavel Kubričan z pražského Olympu s časem 31:35.40 min. O dvě a půl vteřiny za bronzem zaostal českobudějovický David Vaš a pátý Sebastian Vošvrda z Mladé Boleslavi, když svůj závod dokončil stále ještě méně než půl minuty za vítězem 31:41.78 min.

„Děkujeme všem pomocníkům, pořadatelům a rozhodčím za pomoc při této významné sportovní akci, která se podařila a přispěla k propagaci atletiky a Berouna v rámci celé republice," dodal Miroslav Vondra.